18 ساعت عملیات آتش نشانی برای مهار آتش در مراتع دزفول

به گزارش رکنا، محمد شفیعی زاده رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دزفول روز سه شنبه با اشاره به تندباد و رعد و برق‌های شدید عصر روز گذشته در این شهرستان بیان کرد: ۶ نقطه از مناطق سردشت و شهیون به دلیل رعد و برق و همچنین یک نقطه به دلیل جرقه کابل‌های برق دچار آتش سوزی شد.

وی افزود: ۲ نقطه از آتش سوزی‌ها در حدفاصل روستای غریب آباد تا روستای لب سفید واقع در منطقه عباس آباد بخش سردشت، بالادست روستای آزرنگ بخش شهیون، کوه سگریون و منطقه پیرفزک در جاده میانه سردشت و شهیون از جمله نقاطی بودند که عصر روز گذشته دچار آتش سوزی شدند.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دزفول با اشاره به گسترش آتش سوزی به دلیل شدت وزش باد در منطقه گفت: باد شدید موجب گستردگی آتش در وسعت زیاد شد ولی همین باد شدید موجب شد تا این آتش سوزی در سطح باقی بماند و خوشبختانه این آتش سوزی خساراتی به درختان و پوشش گیاهی ارزشمند منطقه وارد نکرد.

وی با بیان اینکه علاوه بر سه تیم محیط بان اداره منابع طبیعی دزفول، تیم‌هایی از شهرداری سالند، مجامع محلی، بخشداری شهیون و بسیج در مهار این آتش مشارکت داشتند، افزود: آتش سوزی در ۶ نقطه در همان ساعت‌های اولیه مهار شد ولی آتش سوزی در منطقه پیرفزک به دلیل پیچیدگی و سخت گذر بودن منطقه تا ساعت ۹ صبح امروز ادامه داشت.

شفیعی زاده گفت: دسترسی به سر آتش در منطقه پیرفزک به دلیل کوهستانی بودن تنها از طریق خودروهای شاسی بلند و ساعت‌ها پیاده روی ممکن بود که سخت گذر بودن منطقه و همزمانی آتش در مناطق مختلف موجب شد تا مهار این آتش سوزی‌ها ۱۸ ساعت به طول بیانجامد.

وی با اشاره به مشارکت ۵۰ نفر در عملیات مهار آتش افزود: ۹۰ درصد وسعت آتش سوزی در زمین‌های دیم زار که محصول آنها برداشت شده بود رقم خورد و خوشبختانه پوشش گیاهی و جنگلی ارزشمند منطقه سردشت و شهیون خسارتی ندید.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دزفول با اشاره به آماده باش تیم های محیط بان دزفول اظهارکرد: نخستین اوج آتش سوزی مراتع از ۱۰ خرداد تا ۱۰ تیرماه است به همین دلیل تمام تیم‌های عملیاتی منابع طبیعی دزفول در آماده باش کامل قرار دارند.

وی افزود: وسعت مناطق درگیر این آتش سوزی توسط کارشناسان منابع طبیعی در حال ارزیابی است.

بعد از ظهر روز گذشته ورود سامانه همرفتی به خوزستان موجب بارش پنج میلیمتر باران، وزش شدید باد و رعد و برق در دزفول شد که بر اثر این پدیده جوی و بروز خسارت به بخش هایی از شبکه برق، مناطق گسترده ای دزفول برای دقایقی دچار قطعی برق شد.

بخش کوهستانی و سخت گذر شهیون دزفول دارای یک شهر شهیون، پنج دهستان و با بیش از ۳۰۰ روستا با جمعیتی پراکنده است.

بخش شهیون بیش از ۶۰ درصد مساحت شهرستان دزفول را در برگرفته و از کمبود امکانات نظیر جاده رنج می‌برد؛ اهالی این بخش برای دریافت خدمات درمانی مجبورند ساعت‌ها رانندگی کنند.

بخش شهیون دزفول با بیش از ۲۰ هزار نفر جمعیت با استان‌های چهارمحال و بختیاری، لرستان و اصفهان مرز مشترک دارد و برخی نقاط این بخش برفگیر هستند.

با توجه به وسعت زیاد بخش شهیون دزفول، فاصله برخی روستاهای این بخش با بخش مرکزی حدود ۲۰۰ کیلومتر است.

کدخبر: 1007209 ویرایش خبر
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟