کشف 5 گورستان باستانی در سادات محمودی دنا

به گزارش رکنا، مجید صفائی سرپرست اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کهگیلویه و بویراحمد از آغاز نجات‌بخشی آثار تاریخی در دهستان سادات محمودی دنا خبر داد.

صفائی با اشاره به اینکه پیش از این سه عملیات نجات‌بخشی آثار تاریخی در روستای ده ‌پایین سادات محمودی انجام گرفته بود افزود: چهارمین مرحله نیز برای نخستین بار در روستای له‌سواره این دهستان آغاز شده است.

او بیان کرد: در چهارمین کاوش، تاکنون پنج گورستان تاریخی کشف شده که ساختار گور‌ها به صورت سنگ‌چین و با سقف خرپشته‌ای بوده است.

اهمیت تاریخی گور های باستانی کشف شده

سرپرست اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد افزود: اشیاء کشف شده در این کاوش شامل ظروف سفالی لوله‌دار، پیاله‌های پایه‌دار، ظروف مفرغی و دستبند با نقش شیر بوده که نشان از اهمیت تاریخی این گورستان دارد.

صفائی گفت: بررسی اولیه کارشناسان میراث فرهنگی، نشان می‌دهد اشیاء کشف شده مربوط به هزاره نخست قبل از میلاد و فرهنگ ایلامی است یعنی حدودا مربوط به دو هزار و ۵۰۰ تا سه هزار سال پیش است.

او بیان کرد: مهم‌ترین هدف کاوش در دهستان سادات محمودی نجات‌بخشی آثار تاریخی و ثبت و ضبط اطلاعات تاریخی استان تا پیش از اجرای سد آبی خراسان سه است.

مجید صفائی در بازدید از عملیات کاوش باستان‌شناسی گورستان تاریخی روستای له‌سواره دهستان سادات محمودی دنا افزود: این کاوش چهارمین مرحله نجات‌بخشی آثار تاریخی در دهستان سادات محمودی است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟