محرز : 50 درصد جوانان ماسک نمی زنند

به گزارش رکنا ، مینو محرز، متخصص بیماری های عفونی و عضو کمیته کشوری بیماری های عفونی وزارت بهداشت در برنامه تهران کلینیک رادیو تهران گفت: آزیترومایسین در درمان کرونا هیچ تأثیری ندارد.

محرز در پاسخ به پرسشی مبنی بر بازگشت تعداد مبتلایان کرونا به روزهای اسفند 98 گفت: فرصت تست گرفتن ما بیشتر شده اما با توجه به بازگشایی مراکز عمومی در تمامی جهان و به تبع آن، ابتلای بیشتر مردم حتی خانواده ها به این بیماری افزایش داشته است. تنها و موثرترین راه پیشگیری از کرونا، استفاده از ماسک است و ماسک زدن باید اجباری شود.

جوان ها مهمترین حلقه اتصال و ابتلا به کرونا هستند

وی درباره زنجیره انتقال کرونا گفت: جوان ها مهمترین حلقه اتصال و ابتلا به کرونا هستند. تقریبا 50 درصد جوانان از استفاده از ماسک خودداری می کنند و این امر خطرآفرین است. با عطسه و سرفه یک شخص حدود 200 میلیون باکتری و ویروس منتقل می شود. درصورت استفاده نکردن از ماسک درصد ابتلا به کرونا به حدود 90 تا 95 درصد می رسد.

محرز افزود: با استفاده دو طرف از ماسک درصد ابتلا به شدت کاهش پیدا می کند. با توجه به عدم امکان قرنطینه وبسته شدن مراکز تجاری، تمامی کشورها استفاده از ماسک را اجباری کرده اند و موفق شده اند با این بیماری مبارزه کنند.

گول سوداگران و دلالان را در داروی کرونا نخورید

محرز با اشاره به اینکه کرونا یک ویروس است نه باکتری گفت: داروی آزیترومایسین برای ازبین بردن باکتری ها استفاده می شود و هیچ تاثیری بر روند درمان کرونا ندارد. آزیترومایسین اثر ضد ویروسی ندارد و برای بعضی اشخاص مشکل قلبی ایجاد می کند و داروی کرونا نیست. در جهان همچنان دارویی برای کرونا کشف نشده است و از مردم درخواست می شود گول سوداگران و دلالان را نخورند و تحت تأثیر این اخبار اقدام به خرید دارو نکنند.

محرز خاطر نشان کرد : استفاده نکردن از ماسک می تواند منجر به ابتلای تقریبا 400 نفر از طریق یک نفر به این بیماری شود؛ به خصوص درستوران که مکان خطرناکی است. طبق مطالعات، این ویروس همه ارگان های بدن را می تواند درگیر کند و علائم مختلفی می تواند از خود نشان دهد.

فردی که کرونا گرفته شاید دوباره مبتلا شود

وی افزود: همچنین امکان ابتلای دوباره شخصی که یک بار به این بیماری مبتلا شده است وجود دارد. علاوه بر نکات ذکر شده استفاده از قلیان به خصوص در مکان های عمومی احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟