کلاهبردار اینترنتی در شاهرود دستگیر شد

به گزارش رکنا، سرهنگ علی کریمی اظهار کرد: پس از مراجعه یکی از شهروندان به پلیس فتا شهرستان شاهرود مبنی بر کلاهبرداری اینترنتی در وب سایت دیوار، پرونده اولیه تشکیل و کارشناسان پلیس فتا شهرستان شاهرود تحقیقات خود را در این خصوص آغاز کردند.

فرمانده انتظامی شهرستان شاهرود ادامه داد: با توجه به ارائه مستندات توسط شاکی و با بررسی‌های اولیه و اقدامات تخصصی صورت گرفته توسط تیم کارشناسان پلیس فتا شهرستان شاهرود مشخص گردید متهم برای جلب اعتماد شهروندان خود را پلیس معرفی کرده است و از این طریق با ثبت آگهی جعلی تحت عنوان اجاره منزل اقدام به کلاهبرداری نموده است.

وی در ادامه از شناسایی متهم خبر داد و گفت: با توجه به حساسیت موضوع، پس از انجام اقدامات پلیسی توسط کارشناسان خبره پلیس فتا و با بررسی ادله ارائه شده توسط شاکی و طبق مستندات جمع‌آوری گردیده، متهم که خود را مامور ناجا معرفی کرده بود در یک اقدام پلیسی طی هماهنگی با مراجع قضایی شناسایی و دستگیرشد.

این مقام مسئول بیان کرد: متهم در بازجویی‌های انجام شده در ابتدا منکر ارتکاب جرم انتسابی شد، ولی در مواجه شدن با مدارک، مستندات و ادله دیجیتال جمع‌آوری گردیده به جرم خود اعتراف و بیان کرد با درج آگهی‎های جعلی در فروشگاه‌های آنلاین و معرفی خود به عنوان مامور نیروی انتظامی، اقدام به جلب اعتماد کاربران می‌کردم و از این طریق از شهروندان کلاهبرداری می‌کردم.

فرمانده انتظامی شهرستان شاهرود با بیان اینکه متهم دارای سابقه متعدد قضایی می‌باشد، گفت: این مامورنما چندین مرحله با عناوین مختلف مختلف مانند اجاره منزل، فروش لباس، فروش برنج و ... اقدام به کلاهبرداری از شهروندان می‌کرد.

کریمی هشدار داد: هرگونه جعل و یا سوء استفاده از عناوین‌های دولتی برابر قانون جرم است و افرادی که با تصور پنهان ماندن دست به اقدام مجرمانه می‌زنند همواره باید آگاه باشند فضای مجازی با حضور کارشناسان سایبری برای آن‌ها محیط امنی نخواهد بود.

این مقام انتظامی با بیان این مطلب که یکی از رایج‌ترین روش‌های کلاهبرداری در سایت‌های درج آگهی، پرداخت بیعانه است، به کاربران فضای مجازی توصیه کرد: مجرمین بعد از جلب اعتماد متقاضیان درخواست بیعانه برای کالا می‌کنند و بعد از دریافت از ارسال کالا خودداری کرده و دیگر پاسخگو نخواهند بود لذا شهروندان حتما پس از رویت و دریافت کالا وجه را پرداخت کنند.

فرمانده انتظامی شهرستان شاهرود از شهروندان درخواست کرد: توصیه‌های پلیس فتا را جدی گرفته و آن‌ها را به کار ببندید تا در معرض این‌گونه کلاهبرداری قرار نگیرند و در صورت مشاهده موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir لینک مرکز فوریت‌های سایبری با ما درمیان بگذارید.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟