خدابس فریدونی بانوی پلدختری به 3 نفر جان بخشید

به گزارش رکنا، مسوول واحد پیوند اعضای دانشگاه علوم‌پزشکی لرستان گفت: اهدای ارگان‌های زنده یاد " خدابس فریدونی" بانوی پلدختری، به سه نفر زندگی دوباره بخشید.

 اهدای اعضای بانوی پلدختری

فاطمه امانی،مسوول واحد پیوند اعضای دانشگاه علوم‌پزشکی لرستان گفت: این فرد به دلیل مرگ مغزی فوت کرده بود که خانواده وی با ایثار و مهربانی با عمل اهدای اعضا موافقت کردند.

او با بیان اینکه از نیمه دوم سال گذشته تاکنون خانواده ۲۳ نفرمرگ مغزی در استان با پیوند اعضا موافقت کرده اند ادامه داد: بر اساس آمار، هر ۲ ساعت یک نیازمند پیوند عضو جان خود را از دست می‌دهد و درهر ۱۲ ساعت یک نفر نیازمند پیوند عضو نجات پیدا می‌کند.

او تصریح کرد:" کلیه" از اصلی‌ترین اعضای بیماران است به طوری که بیش از ۶۰۰ نفر بیمار دیالیزی استان همچنان چشم به راه پیوند اعضا هستند و در هفته چهار روز و هربار سه تا چهار ساعت را برای دیالیز می‌گذرانند.

امانی گفت: به طور معمول هشت ارگان هر فرد دچار مرگ مغزی قابل پیوند است که این رقم در برخی موارد با احتساب بافت و نسوج بیشتر می‌شود، اما رضایت گیری از برخی خانواده‌ها همچنان به دلیل شرایط خاصی که دارند سخت است و اعضایی که می‌تواند جان بیمارانی را نجات دهد دفن می‌شوند.

مسوول واحد پیوند اعضای دانشگاه علوم‌پزشکی لرستان با تشکر ازخانواده‌های افراد اهداکننده اظهار داشت: عمل پیوند در بیمارستان‌های دولتی و کاملا رایگان انجام می‌شود و خانواده‌هایی که برای اهدا عضو رضایت می‌دهند هیچگونه مبلغی دریافت نمی‌کنند.

امانی اضافه کرد: بیمارستان‌ها موظف هستند علاوه بر انجام رایگان اعمال پیوند، تا جای ممکن ازهزینه‌هایی همچون مراقبت‌های ویژه فرد اهداکننده که برخی موارد از ۵۰ میلیون تومان بیشتر می‌شود صرفنظر کنند چراکه این در مقابل اقدام انسانی آنان ناچیز است.

او همچنین تصریح کرد: اخذ کارت اهدای عضو کار بسیار زیبایی است، اما تنها ملاک برای اهدای عضو نیست بلکه در هر شرایطی رضایت خانواده افراد برای اهدای عضو امری واجب و ضروری است.

او گفت: افراد می‌توانند به سامانه مرکزی دریافت کارت اهدا عضو به نشانی www.ehda.center. مراجعه و یا از طریق سامانه کد دستوری *۳*۳۲۳۴# و یا ارسال کد ملی از طریق پیامک به شماره ۳۴۳ جهت ثبت‌نام کارت اهدای عضو اقدام کنند.

بیش از یک هزار بیمار نیازمند پیوند عضو در لرستان وجود دارد که خود و خانواده شان نه اینکه چشم انتظار مرگ دیگران باشند، بلکه به دستان سخاوتمند خانواده‌هایی امید بسته اند که رضایتنامه اهدای عضو عزیز از دست رفته شان را امضا کنند تا شاید دختری از بی پدری و مادری از داغ عزیز رهایی یابد.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟