آخرین خبر از پرونده سقوط هواپیما اوکراینی / خطیب زاده خبر داد

به گزارش رکنا، «سعید خطیب‌زاده» امروز( دوشنبه ) در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که به صورت مجازی برگزار شد، فرا رسیدن ایام فاطمیه را تسلیت گفت و با تبریک سال نو میلادی و میلاد حضرت مسیح (ع) اظهار داشت: امیدوارم با کنترل کرونا، هفته آینده نشست خبری با صورت محدود به شکل حضوری برگزار شود.

وی با اشاره به تحولات سیاست خارجی طی هفته گذشته اظهار داشت: دیروز چهارمین برگزاری چهارمین کنفرانس تاریخ روابط خارجی ایران با سخنرانی ظریف افتتاح شد که تمرکز آن روابط ایران با کشورهای آسیایی بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به دیدار روز سه شنبه گذشته ظریف با حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان گفت: در این دیدار درخصوص موضوعات مختلف رایزنی شد. وزیر امور خارجه بار دیگر تاکید کرد راه‌حل قطعی حل و فصل اختلافات در افغانستان گفت‌وگوهای سیاسی فراگیر با حضور تمامی گروه‌ها است و بر این مسئله پافشاری می‌کند و با توجه به حضور بی‌ثبات بخش آمریکا در این کشور، همه گروه‌ها را به گفت‌وگوهای بین‌الافغانی دعوت می‌کنیم.

رایزنی‌های مشاور نخست وزیر عراق در تهران

خطیب‌زاده با بیان اینکه هفته گذشته نشست وزرای امور خارجه عضو برجام برگزار شد، خاطرنشان کرد: در این نشست ایران بر لزوم اجرای تعهدات طرفهای مقابل تاکید کرد و آخرین وضعیت در این نشست غیررسمی و برخط تبادل نظر شد.

وی درباره خبر رسانه‌های عراقی درخصوص سفر یک هیات عراقی به ایران ابراز داشت: این سفر انجام شده است. مشاور نخست‌وزیر به تهران آمده است. مراودات نزدیک درخصوص مسائل مختلف با طرف عراقی داریم.

به گفته سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایشان به دعوت ایران به تهران آمده و در خصوص آخرین تحولات رایزنی شده است. این رایزنی‌ها میان دو طرف مرسوم است.

سخنگوی وزارت امور خارجه درخصوص اظهارات اخیر مقتدی صدر مبنی بر اینکه ایران عراق را زمین درگیری با آمریکا نکند، ابراز داشت: از نظر ایران، حمله به اماکن دیپلماتیک و مسکونی مردود است. در گذشته، اماکن دیپلماتیک ایران در عراق مورد حمله قرار گرفته بود. آنچه ترامپ و پمپئو گفتند، هم محکوم است و هم رد می‌شود.

خطیب‌زاده با بیان اینکه زمان و محتوای آن بیانیه‌ها و توییت‌ها مشکوک و شطینت‌آمیز است، ادامه داد: ضمن اینکه دنبال تنش نیستیم از منافع ملی ایران با تمام قوا دفاع می‌کنیم این پیام داده شده است که مسئول هر اقدامی برعهده آمریکا است.

کشورهای همسایه در برابر سرکشی‌های کاخ سفید وظایف خود را انجام دهند

وی با تاکید بر اینکه سیاست ایران حسن همجواری است، بیان کرد: ایران در هیچ مقطعی اختلافات خود را در منطقه دیگری حل نکرده است. برعکس آن، صادق نیست. آمریکا کشورهای مجاور را پایگاه‌های ناامنی علیه ایران کرده است. بارها به کشورهای همسایه و دوست گفته‌ایم در برابر سرکشی‌های رژیم حاکم بر کاخ سفید وظایف خود را انجام دهند هرچند براساس منشور ملل متحد در دفاع مشروع از خود تردیدی نداریم.

گزارش سقوط هواپیما در اختیار طرف اوکراینی قرار گرفت

این دیپلمات ارشد درباره ادعای اوکراین درخصوص عدم دریافت گزارش سقوط هواپیمای اوکراینی یادآور شد: ضمن تسلیت به خانواده‌های داغدار و هم‌دردی با آنها، این درد و اندوه با ماست. همانطور که هفته قبل هم گفتم، سازمان هواپیمایی کشوری به عنوان نهاد مسئول در حوزه فنی، به مسئولیت خود عمل کرده و گزارش به صورت ویدئو آنلاین در اختیار طرف اوکراینی و طرف‌های دیگر قرار گرفت.

خطیب‌زاده با بیان اینکه امروز یا فردا گزارش به صورت رسمی به شکل ترجمه ارائه می‌شود، عنوان کرد: برخلاف طرف‌هایی که مشغول تجارت از غم و اندوه خانواده‌ها هستند، بهترین راه، پیگیری حقوقی و عمل براساس کنوانسیون‌ها و معاهدات است. امیدواریم در مسیر درست اندکی از اندوه خانواده‌ها کم بکنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: ما به مسئولیت خود به عنوان دولت مسئول آگاه هستیم و امیدوار هستیم ابعاد این ماجرا روشن شود.

به گزارش رکنا، خطیب زاده با بیان اینکه اگر گزارشگر سازمان ملل این اقدام را تروریستی نامید به خاطر گزارش وزارت خارجه بود، عنوان کرد: بیش از چند صد دیدارهای دیپلماتیک با مقامات لشکری و کشوری انجام شده است. نمی‌گذاریم آمرین و عاملین این اقدام در امان باقی بمانند. این موضوعی نیست که دولت و حاکمیت از این مسئله بگذارد. دولت آمریکا تا روز آخر باید پاسخگوی این مسئله باشد.

به گفته این دیپلمات، این بخشی از اقدامات ماست. بخشی از آنها محرمانه بوده و قابل گفتن نیست. بخشی از اقدامات هم برعهده قوه قضاییه است.

نشست اخیر وزرای امور خارجه عضو برجام

وی درباره نشست اخیر وزرای امور خارجه عضو برجام گفت: نشست غیررسمی وزرای خارجه عضو برجام بعد از نشست کارشناسی برگزار شد. این نشست‌ مدت‌ها برگزار نشده بود. در این نشست تحولات رخ داده چه در واشنگتن و چه مرتبط با حوزه برجام بررسی و برخی نقطه نظرات توسط طرفین مطرح شد. ظریف به شکل دقیق و روشن مسائل مورد نظر خود را گفته و توییت کردند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه در آن جلسه روشن کردیم تعهدات طرف مقابل چه بوده و چه کرده و چه‌ها نکرده است، اظهار داشت: ظریف تاکید کردند اروپا در نقض برجام شریک آمریکا است. حجم تجارت ایران و اروپا قبل از برجام، در طول اجرای برجام و بعد از آنکه اروپا نتوانست به تعهداتش عمل کند، نشان‌دهنده مسئولیت‌های طر ف اروپایی است. گفته شد این آخرین شانس اروپا برای حفظ برجام است.

خطیب‌زاده افزود: این هم گفته شد که هرگاه به شکل موثر طرف‌های دیگر به تعهداتشان عمل کند، ایران همه پنج گام را به عقب برمیگرداند. درباره مصوبه مجلس هم گفته شد طنز تلخی است که نمایندگان دموکراسی در غرب از ما بخواهند مصوبه مجلس را اجرا نکنیم. مکلف به اجرای قوانین مجلس برجام هستیم.

وی با اشاره به دیگر مباحث مطرح شده تصریح کرد: درخصوص مسائل دیگر مانند منطقه حرف زیاد است. به صورت روشن گفته شد مسئولیت بسیاری از اتفاقات در منطقه ریشه در سلاح و صادرات آن و همچنین حضور نظامی دول غربی در منطقه است.

سردار سلیمانی از ارکان توازن منطقه ای و صلح سازترین ژنرال منطقه بود

این دیپلمات درخصوص اظهارات اخیر عادل عبدالمهدی درباره آخرین سفر سردار سلیمانی به عراق و ترور ایشان خاطرنشان کرد: در حال نزدیک شدن به سالگرد شهادت سردار سلیمانی هستیم. ایشان صلح‌سازترین ژنرال منطقه بوده که میراث ایشان شکست تروریسم و چهره‌های خشونت‌بار وهابیسم در منطقه بوده است. افراطی‌گری شکست نمی‌خورد و نخواهد خورد جز با خون‌های پاکی که ریخته شده است.

خطیب‌زاده با بیان اینکه به قول سردار سلیمانی ما ملت شهادتیم، ابراز داشت: آنچه از قول عادل عبدالمهدی گفته شده است، نکته درستی است. دولت عراق میزبان دولت سردار سلیمانی بوده‌اند. البته پیامی از سوی عربستان دریافت شده بود که خیلی دیپلماتیک نبود. واجد نکاتی بود که از طریق شورای همکاری خلیج فارس پاسخ داده شد. سردار پیام ما را می‌بردند که آن شنیده نشد ولی مکتوب آن بعدا گفته شد.

وی با اشاره به اقدامات وزارت خارجه برای پیگیری شهادت سردار سلیمانی بیان کرد: وزارت خارجه بعد از این مسئله به صورت تمام قد وارد ماجرا شد. جلسه‌ای در صبحگاه شهادت دریافت شد. اصلی ترین هدف ما روشن شدن ماهیت این اقدام دیپلماتیک بود که با ابزارهای دیپلماتیک این هدف را دنبال کردیم. بیش از پنج نامه و یادداشت رسمی در شورای امنیت سازمان ملل متحد داده شد.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت خارجه اضافه کرد: سردار سلیمانی فقط فرمانده سپاه قدس نیست بلکه یکی از ارکان توازن منطقه‌ای و یکی از صلح‌سازترین شخصیت‌های منطقه بودند. ایشان با رهبران کشورهای منطقه روابط نزدیکی داشتند. آمریکا خطای راهبردی بزرگی انجام داد. بیش از ۸۰۰ مقاله در رسانه‌های مکتوب درباره ایشان منتشر و ۱۸۰ مصاحبه تلویزیونی انجام شده است.

برای متنوع سازی روابط اقتصادی خود از کسی سوال نمی‌کنیم

خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی درباره عدم صدور گاز ایران به اروپا و نقش روسیه در این باره گفت: این سوال مبتنی بر مفروضات رسانه‌ای است. ایران برای متنوع‌سازی روابط اقتصادی و خارجی خود از کسی سوال نمی‌کند ولی اولویت‌های خود را دارد. درباره خط لوله صلح بیش از یک دهه است که این قرارداد امضا شده است. بیش از ۸۰ درصد آن آماده و ساخته شده است ولی طرف پاکستانی کاری عمده‌ای نکرده است. این قرارداد مجددا ۵ سال تمدید شده است و امیدواریم این خط لوله به نتیجه برسد.

وی ادامه داد: همکاری‌های انرژی ایران براساس بیشترین منافع است همکاری انرژی ایران با اروپا مختصات خود را دارد و ما بر اساس منافع خود عمل می‌کنیم. پاسخ اینکه با چه بازار همکاری کرده و وارد چه بازاری شویم، با وزارت نفت است ولی این مسائل با وسواس و دقت انجام می‌شود.

همه می دانند عبور از خط قرمزهای ایران چه ریسکی دارد

 

سخنگوی وزارت امور خارجه هم درباره خبر منتشر شده مبنی بر حرکت زیردریایی اتمی اسرائیل به سوی ایران اظهار داشت: این خبر هم براساس مفروضات رسانه‌ای است. همه می‌دانند خلیج فارس برای ایران چه معنایی دارد و ایران چه سیاستی را درخصوص منافع و امنیت ملی خود دارد. آنها می‌دانند عبور از خط قرمزهای ایران، چه ریسک‌هایی وجود دارد.

خطیب‌زاده در پاسخ به این سوال که چرا وزیر امور خارجه با رسانه‌های منتقد مصاحبه نمی‌کند، تصریح کرد: هر وقت درخواستی ارائه شود، برای رسانه‌های منتقد هم وقت داده می‌شود. درخواست‌های مصاحبه‌های زیادی با ظریف می‌شود. البته ایشان گفت‌وگوهایی که به همدلی کمک نمی‌کند را انجام نمی‌دهد.

وی درباره آخرین وضعیت امضای توافق همکاری‌های جامع راهبردی میان ایران و افغانستان با توجه به سفر حمدالله محب به تهران هم گفت: سند همکاری‌های راهبردی ایران و افغانستان، در سفر عراقچی به کابل و حتی پیش‌ از آن، سفر وزیر خارجه افغانستان به ایران نهایی شده و فقط مسائل جزئی و عمدتا ویرایشی باقی مانده است.امیدواریم این توافق هرچه زودتر نهایی و به عنوان سند تنظیم روابط امضا شود تا روابط دو کشور در چارچوب مشخصی قرار گیرد.

سند راهبردی ایران و چین چندین نوبت میان طرفین مبادله شده است

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره آخرین وضعیت سند همکاری‌های راهبردی بلند مدت میان ایران و چین ابراز داشت: در سفر آخر ظریف به چین این موضوع در ابعاد مختلف بحث شد. متون در چندین نوبت میان طرفین مبادله شده است. این سند یک نقشه راه میان دو کشور است و به جهت آنکه این سند به مباحث روز نمی‌پردازد، به دنبال تعریف یک سند راهبردی بلندمدت میان ایران و چین هستیم.

برای متنوع سازی روابط اقتصادی و خارجی خود از کسی سؤال نمی‌پرسیم

سخنگوی وزارت خارجه درباره صادرات گاز ایران و خط لوله صلح خاطرنشان کرد: این مبتنی بر مفروضات رسانه‌ای است که مطمئن نیستم چقدر درست باشد. ایران برای متنوع سازی روابط اقتصادی و خارجی خود از کسی سؤال نمی‌پرسد. برای خط لوله صلح یک دهه است و بیش از ۸۰ درصد این خط لوله در خاک ایران آماده شده و طرف پاکستانی کار عمده‌ای نکرده است و دوباره این قرارداد برای پنج سال دیگر تمدید شده است. امیدواریم این طرح به نقطه اجرایی برسد. همکاری‌های گازی و نفتی ایران براساس نگاه راهبردی ایران به حوزه انرژی است.

وی خاطرنشان کرد: روابط ما با اروپا در حوزه انرژی همواره مختصات خود را دارد. قطعا روابط نزدیکی با روسیه دارد. ما اساسا برای منافع خودمان و در چارچوب منافع عالیه کشور تصمیم می‌گیریم. اینکه وارد چه بازاری شویم قطعا با وزارت نفت است و اینها با وسواس و دقت و با محاسبات جدی صورت می‌گیرد.

وی درباره حرکت زیردریایی رژیم صهیونیستی به خلیج فارس نیز بیان کرد: نمی‌دانم این گزارش چقدر درست است. همه می‌دانند خلیج فارس برای ایران چه معنایی دارد و می‌دانند ایران در حوزه دفاعی خود چه سیاستی را دارد. در این بازی‌های رسانه‌ای قرار نگیرید و شما بهتر می‌توانید این عملیات روانی را کنترل کنید.

درباره دفاع از کشور ذره‌ای تردید نداریم

وی درباره تحرکات آمریکا در منطقه نیز گفت: ما به طور روشن گفته‌ و هشدار داده‌ایم توطئه چینی هرگونه مسئولیتش با آمریکاست. برخی شیطنت‌ها را شنیده‌ایم به آمریکا و دوستان در منطقه پیام داده‌ایم که آمریکا در روزهای پایانی حیات خود در کاخ سفید دست به ماجراجویی‌ جدیدی نزند. به دنبال تنش در منطقه نبوده و نیستیم. درباره دفاع از کشور ذره‌ای تردید نداریم همه امتحان کرده‌اند و پاسخ‌های ما را دیدند. امیدواریم عقلایی که در واشنگتن هستند تنش زدایی کنند.

وی خاطرنشان کرد: اخراج آمریکا از عراق سند تاریخی و غرور ملت عراق است و صدای ناب و خالص عراقی است. دیدید یک شرم بزرگ دیگر اتفاق افتاد و یکی از نقاط تیره و تاریک حضور آمریکا در عراق رقم خورد. ترامپ بی شرمانه چند نفر از قاتلانی که در عراق کودکان بیگناه و مردم را کشته بودند مورد عفو قرار داد و می‌خندید و اینها خنده‌های تلخی برای منطقه و حقوق بشر است و فکر نمی‌کنم کسی بتواند در غرب در ادعای حقوق بشری سر بلند کند. امیدواریم دولت عراق بیش از پیش به مسئولیت خود عمل خواهد کرد. عامران، آمران و مسببان باید مجازات شوند.

وی درباره سفر هیأت عراقی گفت: این سفر انجام شد و درباره گمانه زنی‌های رسانه‌ای تعجب می‌کنم. رایزنی‌ها با دوستان در عراق داشتیم و به دعوت ما آمده است و آخرین موضوعات مورد رایزنی قرار گرفته است.

خطیب زاده در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا پیش بینی می‌کنید دولت ترامپ در روزهای باقیمانده اقدام نظامی را علیه ایران صورت دهد؟ اظهار داشت: پیش بینی نه کار سیاستمداران است نه دیپلمات‌ها و کار محققان هم نیست.

وی افزود: ما به عنوان یک دولت برای هر سناریویی آمادگی داریم و به همه سناریوها فکر می‌کنیم و برای هر سناریویی پاسخ آماده داریم. امیدواریم در این روزهای آخر از هر تنش زایی دست بردارند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه گفته شده بود که تصویب نشدن لوایح FATF مشکلاتی برای خرید واکسن کرونا ایجاد می‌کند، اظهار داشت: درباره واکسن وزارت بهداشت باید با جزییات پاسخ دهد. تا جایی که به وزارت خارجه مربوط است هیچ درخواستی بی پاسخ نمانده است. در سفر ظریف به آمریکای لاتین موضوع پیگیری شد و به جاهای خوبی رسیده است. وزارت بهداشت دو مسیر مستقل را در خرید واکسن طی کرده بخشی دولتی و بخشی به بخش خصوصی واگذار شده است. بانک مرکزی باید پاسخ دهد که آیا نبودن در FATF ضروری و قطعی است یا خیر و البته بانک مرکزی پاسخ آن را داده است. اینکه بخش خصوصی نتواند دارو یا چیز دیگری را بخرد به خاطر اینکه عضو برخی استانداردهای بین‌المللی نیستیم پوشیده نیست. درباره واکسن کرونا باید از بانک مرکزی و وزارت بهداشت بپرسید و از مسیر متفاوتی تامین ارز می‌شود و برخی کشورها مجوزهای خاص را از برخی نهادهای آمریکایی گرفتند.

وی گفت: FATF را باید در فضای حقوقی و فنی بررسی کرد و از موضوعات احساسی و حزبی و جریانات سیاسی فاصله گرفت چون آنچه به منافع ملی ایران برمی‌گردد باید در بستر غیر حزبی بررسی شود.

وی درباره سفر معاون نخست‌وزیر جمهوری آذربایجان گفت:‌ برخی از شهرهای اشغالی که آزاد شدند تاسیسات مشترک داریم و اینها به جزییات مذاکره و به توافقات خوبی رسیدیم و برخی به امضا نزدیک شده است که انشاءالله در جای خود و موضوع مقتضی خود گزارش خواهد شد.

سخنگوی وزارت خارجه درباره اظهارات وزیر خارجه آلمان مبنی بر اینکه ایران فرصت روابط دیپلماتیک با آمریکا را از دست ندهد، اظهار داشت: من این جمله را اینگونه که شما عنوان کردم ندیدم. اینکه کشورها در چه چارچوبی با دیگران همکاری کند به خود کشورها مربوط است. آمریکا خسارات زیادی به ایران وارد کرده و قدم اولیه آمریکا بازگشت به تعهداتش ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ است باید ببینیم آمریکا به تعهداتش برمی‌گردد اروپا را دعوت می‌کنیم به تعهداتش برگردد و امضایی که اروپایی‌ها انجام دادند توان انجام آن را دارند.

وی درباره اینکه ظریف چرا با رسانه‌های منتقد مصاحبه‌ای نمی‌کنند، اظهار داشت: هر زمان درخواست شما دریافت شود برای شما هم وقت می‌گذاریم. درخواست‌های زیادی از آقای ظریف است ما به این تقسیم بندی ها که به فضای همدلی کمک نمی‌کند اعتقادی نداریم. شما درخواست خود را بدهید و چون فرمودید منتقد هستید به شما اول وقت می‌دهیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره سند جامع راهبردی بین ایران و افغانستان گفت: این سند تقریبا نهایی شده و برخی موضوعات جزیی است که آنها هم نهایی می‌شود و به عنوان سند تنظیم روابط امضا خواهد شد که روابط را در چارچوب مشخصی قرار دهد.

وی همچنین گفت: نقشه راه ۲۵ ساله ایران و چین متون مبادله شده است و این نقشه راه همکاری بلندمدت بین ایران و چین است و انشاءالله در جریان است به جهت اینکه این سند به مسائل روز نمی‌پردازد با دقت در حال گفت وگو هستیم که برای این روابط چارچوب بلندمدت راهبردی را تعریف کنیم.

هیچگاه تعهدات خود را زیر پا نمی‌‌گذاریم

این دیپلمات ارشد کشورمان درباره کاهش صادرات برق ایران به عراق نیز بیان کرد: در ایران در خصوص این موضوعات مقامات مسئول صحبت می‌کنند. این زیبایی جامعه ایران است که تنوع و تکثر اظهارانظرات کارشناسی وجود دارد و جلوی آن گرفته نمی‌شود. پاسخگوی وزارت خارجه هستم نه اظهارات کارشناس و مقامات غیرمسئول. ما در حوزه‌های مختلف به تعهداتمان عمل می‌کنیم. بعضی وقت‌ها در برخی شرایط جوی و یا شرایط بسیار حاد دچار مضایق فنی می‌شویم و باعث می‌شود به صورت گذرا و در داخل نیز اقداماتی صورت می‌گیرد به عنوان مثال در خوزستان و نقاط دیگر. ما هیچگاه تعهدات خود را زیر پا نمی‌‌گذاریم. برخی شرکت‌های عراقی بدهی‌های انباشته‌ای دارند ولی به رغم تمامی فشارها و بدهی‌های کلان در برخی حوزه‌ها به خاطر حسن همجواری سعی کرده‌ایم تعهدات خود را منوط به این مسائل نکنیم.

خطیب زاده در پاسخ به این سؤال که وزارت خارجه برای روابط سازنده‌تر با کشورهای دنیا چه اقداماتی را انجام داده است؟ گفت: سعی کردیم سیاست خارجی ایران یک سیاست خارجی متوازن باشد. در هفته دولت امسال مطلب مبسوطی را با گراف و نقشه تهیه کرده و در روزنامه ایران منتشر شد. از همه عزیزان که در حوزه سیاست خارجی کار می کنند بروند و این مطلب را ببینند.

وی خاطرنشان کرد: این دولت دور از هیاهو و جنجال‌ها اهداف عالیه مردم و منطقه را در نظر گرفته است. ایران چهارراه ترانزیتی در حوزه‌های مختلف است. شاهد افتتاح خط آهن خواف - هرات بودیم. قراردادهای مختلف در حال پیگیری است. دیپلمات‌های ایران با کمک‌ نهادها و ارکان‌های نظام در پی متنوع سازی روابط هستند.

خطیب زاده ادامه داد: یکی از ابعاد برجام که پیگیری و اجرا شد برای خنثی سازی پروژه ایران هراسی و ایران ستیزی از طریق پرونده ساختگی هسته‌ای بود. بخشی از اجرای برجام برای از بین بردن این پرونده ساختگی بود و بخش دیگر برای متنوع شدن روابط خارجی ایران بود. بعد از برجام شاهدیم چه حجمی از مراودات تجاری و اقتصادی با مناطق مختلف دنیا انجام شد. این به ما می‌گوید که چرا مذاکرات سختی برای عادی سازی این فضا داشتیم. امیدوارم همانطور که تاریخ قضاوت درستی خواهد داشت دوستان در رسانه‌ها روایت درستی از اقدامات در حوزه سیاست خارجی بدهند. مسیر سیاست خارجی ایران یک مسیر حاکمیتی است و وزارت خارجه یک دستگاه حاکمیتی است.

وی در پاسخ به سوالی گفت: ما به دنبال تنش نیستیم و مسئولیت هرگونه تنش زایی و ماجراجویی به عهده آمریکاست و ایران درباره امنیت و منافع ملی خود با کسی شوخی ندارد و امیدواریم عقل بر برخی جنگجویان در کاخ سفید بچربد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره اقدامات صورت گرفته و تحقیقات انجام شده ایران با عراق در خصوص پرونده ترور شهید سلیمانی نیز بیان کرد: سردار سلیمانی مهمان رسمی دولت عراق و به دعوت این دولت و در خاک عراق این حمله صورت گرفت و مسئولیت دوستان و دولت عراق کاملا روشن است و از روز اول هم گفته ایم. با دوستان عراقی زیادی صحبت می‌کنم و وقتی این حس را در رفتار آنها می‌بینیم که رفتار آمریکا با آنها به عنوان کشور اشغال شده است، آنها را اذیت می‌کندآخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟