مرگ تلخ 2 برادر نهاوندی در خانه / همه شوکه شدند

به گزارش رکنا، دکتر ارتین کمالی در تشریح این خبر توضیح داد: این دو برادر مسن از اجاق گاز برای گرم کردن خود و منزل مسکونی استفاده کرده بودند که این اقدام موجب جمع شدن مونوکسیدکربن در محوطه اتاق و مرگ آنها شد.

وی با بیان اینکه پنج شهروند این استان در هشت ماهه سال جاری بر اثر گازگرفتگی جان خود را از دست دادند، اظهار کرد: شهروندان هنگام استفاده از وسایل گرمایشی برای گرم نگه داشتن فضای درون خانه و محل فعالیت باید نکات ایمنی را در نصب و به کارگیری وسایل گرمایشی رعایت کنند.

مدیرکل پزشکی قانونی استان همدان با بیان اینکه سال گذشته ۱۶ نفر بر اثر مسمومیت ناشی از گاز منوکسیدکربن جان خود را از دست دادند، خواستار افزایش توجه به نکات ایمنی به ویژه با آغاز فصل سرما شد و ادامه داد: چندی پیش نیز مرد میانسالی در شهرستان اسدآباد بر اثر مسمومیت جان خود را از دست داد.

وی با بیان اینکه شهروندان هنگام استفاده از وسایل گرمازا باید به سالم بودن و استفاده صحیح از وسایل گرمایشی و باز بودن مسیر خروجی گاز مونوکسیدکربن توجه داشته باشند، مطرح کرد: استفاده از آبگرمکن یا بخاری‌های دارای نقص فنی، بدون دودکش یا دارای دودکش بدون عملکرد مناسب در منزل، بیشترین موارد ابتلا به مسمومیت را تشکیل می‌دهند.

کمالی سردرد و سرگیجه، تهوع و استفراغ و درد شکمی و سپس حالت بیهوشی، تشنج و اغما، سفتی عضلات، افزایش تعداد تنفس، کاهش فشارخون و تنگی مردمک ها را از علائم مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن برشمرد و شدت این علائم را در بیماران قلبی بیشتر دانست.

وی گفت: برای پیشگیری از مسمومیت با این گاز باید از بخاری های مستعمل و فرسوده بدون دودکش یا دارای دودکش نامناسب و غیراستاندارد استفاده نکرده و بدانیم که استفاده از بخاری‌های بدون دودکش به هیچ وجه از تولید گاز مونوکسیدکربن جلوگیری نمی‌کند.

وی توجه به توصیه‌های همچون روشن نکردن آتش در فضای بسته و محدود که تهویه کافی و مناسب ندارد، روشن نگه نداشتن اتومبیل در فضای بسته گاراژ، استفاده از کلاهک مناسب برای دودکش ها، نصب صحیح لوله بخاری و آبگرمگن را در کاهش تلفات ناشی از گاز گرفتگی مؤثر دانست.

مدیرکل پزشکی قانونی استان همدان تأکید کرد: شهروندان علاوه بر نصب تهویه مناسب برای آشپزخانه و حمام منزل، از نصب آبگرمکن در حمام و نیز روشن کردن شعله‌های اجاق گاز در آشپزخانه به منظور گرم نگه داشتن محیط داخل خانه خودداری کنند.

کمالی در پایان خاطرنشان کرد: چنانچه از بخاری های گازسوز برای گرمایش محیط استفاده می کنید باید مختصری تهویه از طریق در یا پنجره در فضا ایجاد کرد و از بستن کامل منافذ خودداری کرد.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟