3 ایرانی که عجیب ترین گواهینامه های رانندگی را بتازگی گرفتند / پلیس راهور ناجا اعلام کرد

به گزارش رکنا، سردار سید کمال هادیانفر رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا گفت: مدیریت ترافیک در ۲۳۶ هزار کیلومتر راه‌های اصلی، فرعی، روستایی، تسهیل در ترددها در فصول مختلف در طول شبانه‌روز، ارائه خدمات در مباحثی همچون صدور گواهینامه و شماره‌گذاری و کاهش سوانح ترافیکی و جان‌باختگان آن از جمله این وظایف است.

وی افزود: در سال ۹۸ توفیق کاهش ۱.۴ درصدی تصادفات را در حوزه جانباختگان بعد از دو سال داشتیم، امسال نیز بنابر آمارها با کاهش ۳۵ درصدی ترددها با شیوع کرونا، در هشت ماه سال جاری شاهد کاهش ۱۳.۷ درصدی (هزار و ۷۲۰ نفر) جانباختگان سوانح رانندگی بر اساس آمارهای پزشکی قانونی به نسبت مدت مشابه سال گذشته هستیم.

کاهش 17 درصدی جانباختگان تصادفات در جاده ها

به گفته رئیس پلیس راهور ناجا بیشترین کاهش جان‌باختگان سوانح رانندگی با حدود ۱۷ درصد در جاده‌ها و سه درصد در شهرها روی داده است.

وی گفت: پیش‌بینی می‌شود در ۹ ماهه، ۱۹.۴ درصد کاهش جانباختگان سوانح رانندگی را داشته باشیم.

هادیانفر خاطرنشان کرد: در حوزه تصادفات در ترافیک باید گفت اکنون در شرایط زمستانی قرار گرفته ایم و بارش های برف، کولاک و باران را شاهد هستیم، اکنون بیش از ۴۰ هزار نفر در اجرای طرح زمستانی نقش چشمگیری دارند.

پلاک بیش از ۶۷۰ هزار خودروی نوشماره

وی ادامه داد: ۶۷۰ هزار و ۸۹۱ دستگاه خودروی نوشماره امسال پلاک کردیم که نسبت به مدت مشابه پنج درصد کاهش داشته است.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا بیان کرد: همچنین انتقال دو میلیون و ۳۲ هزار و ۳۸ خودرو را در مدت مذکور انجام دادیم که نسبت به مدت مشابه سه درصد افزایش داشت.

اسقاط ۹ هزار و ۹۴۰ خودروی فرسوده

هادیانفر ادامه داد: ۳۵ میلیون وسیله‌نقلیه در کشور داریم که درصد زیادی از آنها مانند ۹ میلیون موتورسیکلت در سن فرسودگی قرار دارند، اجرای قانون هوای پلاک به کندی در کشور پیش می‌رود، از ۲۳ میلیون خودرو سبک و سنگین در کشور سال گذشته ۱۱ هزار و امسال ۹ هزار و ۹۴۰ دستگاه اسقاط شده یعنی نشان از کندی فرآیند دارد، متاسفانه تسهیلات در نظر گرفته شده برای اسقاط وسایل‌نقلیه صحیح اجرا نمی‌شود.

وی گفت: یک میلیون و ۲۰۰ هزار نوبت‌دهی اینترنتی در مراکز شماره‌گذاری انجام گرفته، اکنون نوبت‌دهی در مراکز شماره‌گذاری سراسر کشور به صورت اینترنتی انجام می‌شود.

عجیب ترین های دریافت گواهینامه های رانندگی و موتورسواری

رئیس پلیس راهور ناجا بیان کرد: همچنین درباره صدور پروانه رانندگی در ۹ ماه امسال تقریباً ۴۸۱ هزار صدور جدید گواهینامه داشتیم، نکته جالب این است که مسن‌ترین فرد درباره گواهینامه موتورسیکلت ۷۴ سال سن داشت، برای پایه 3 ، مردی با ۸۰ سال و برای پایه ،2 مردی با ۶۴ سن موفق به اخذ گواهینامه شد.

وی با بیان اینکه اکنون آموزش و آزمون عملی فقط در بحث مراکز آموزش رانندگی انجام می‌شود، اظهار کرد: نرم‌افزاری برای آموزش مجازی آئین‌نامه به صورت پایلوت آغاز شده است. هشت هزار و ۷۸۴ دارنده گواهینامه در مرز نمره منفی قرار دارند، باید ۶ ماه تخلف نکنند تا نمره منفی آنها بی‌اثر شود و اگر احتیاط نکنند و تخلف داشته باشند گواهینامه آنها ابطال می‌شود.

هادیانفر با بیان اینکه در ۹ ماه سال گذشته ۶۷ میلیون و در ۹ ماهه امسال ۷۵ میلیون اعمال قانون صورت گرفت، گفت: تقریباً ۶۰ درصد اعمال جریمه به صورت سیستمی است اما برخی از ماموران با قبوض جریمه می‌کنند، افرادی که با قبض جریمه می‌شوند برای پرداخت عجله نکنند تا پیامک برای آنها ارسال شود.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا گفت: به همکاران ابلاغ کردیم هیچ وسیله نقلیه چه در جاده و چه در شهر برای خلافی بالای یک میلیون تومان توقیف نشود، قصد داریم یک میلیون تومان را با سه میلیون تومان افزایش دهیم.

وی افزود: سال گذشته بالغ بر5 هزارمیلیارد تومان اعمال قانون به حساب خزانه دولت واریز شد، اکنون به طور متوسط در کل کشور با شیوع کرونا حدود ۳۰ درصد کاهش تردد داشتیم.

توضیحاتی در مورد پیامک های تردد غیرمجاز

وی خاطرنشان کرد: پیامک های ارسال شده در بحث جریمه دو مرحله‌ای است، ما در چند مرحله اعمال جریمه را کنترل می‌کنیم، به طور مثال وقتی خودرویی تخلف می‌کند یک پیامک برای راننده ارسال می‌شود که خودروی شما دچار تخلف شده اما در حال بررسی است بعد از آن نرم ‌افزاری به صورت سیستمی پلاک و خودرو را بررسی می‌کند سپس عامل انسانی به صورت اپراتوری کنترل را انجام می‌دهد و در نهایت پیامک جریمه برای فرد ارسال می‌شود.

وی با اشاره به ترخیص ۹۷ هزار موتورسیکلت توقیف شده از پارکینگ‌های کل کشور، گفت: معیار و ملاک فعالیت وسیله‌ نقلیه نه سن فرسودگی بلکه سلامت وسیله ‌نقلیه است.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟