آتش سوزی شبانه مرکز ری شناسی/ ابعاد حادثه از زبان شهردار منطقه 20 و عضو شورای شهر + فیلم
حجم ویدیو: 2.92M | مدت زمان ویدیو: 00:00:24

مرکز ری شناسی/ به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، بهمن 1394 بازارچه صنایع دستی در محوطه مرکز ری‌شناسی راه اندازی شد و آثاری زمینه‌های سفال، قلم‌زنی، نقاشی روی شیشه، سرمه دوزی، شیشه‌گری، چرم و پوست، پوشاک و... برای عرضه به زائران حرم عبدالعظیم الحسنی (ع) و شهروندان منطقه 20 در مرکز ری شناسی عرضه می‌شد. نخستین دقایق بامداد امروز این مرکز آتش گرفت. سید جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران درباره این آتش سوزی گفت: "ساعت ۵۴ دقیقه بامداد امروز یک مورد حادثه آتش‌سوزی در شهرری، خیابان مدرس به سامانه ١٢۵ سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران اطلاع داده شد که بلافاصله دو ایستگاه به محل آتش‌سوزی اعزام شدند."

خسارت های مالی زیاد به مرکز ری شناسی

وی افزود: "این مرکز 12 باب غرفه 15متری تولید و فروش محصولات صنایع دستی داشت. هشت باب از این غرفه‌ها تقریبا شعله‌ور بود که میزان شعله‌‌وری غرفه‌ها بین ۵٠ تا ١٠٠درصد تخمین زده می‌شد و چند غرفه به طور کامل سوخته بود. زمان این حادثه غیر از یک نفر نگهبان، شخصی در این محل حضور نداشت حادثه مورد مصدومیت و تلفات جانی نداشت اما خسارت مالی آن زیاد است. با حضور کارشناس آتش‌نشانی در محل و انجام بررسی، گمانه زنی اولیه این بود که اتصالی سیم برق یکی از غرفه‌ها باعث ایجاد حریق و سرایت آن از طریق سقف به سایر بخش‌ها شده است."

مرکز ری شناسی تاریخی نیست

حسن خلیل آبادی، عضو شورای شهر تهران در گفتگو با خبرنگار اجتماعی رکنا تاکید کرد: من از مرکز ری شناسی بازدید کردم. این ساختمان تاریخی نیست کارگاهی در یکی از غرفه ها از چوب استفاده می کرده که آتش سوزی از آن شروع شده و از سقف پیش ساخته به غرفه های دیگر سرایت کرده است. در سقف های پیش کاذب پشم و شیشه استفاده می شود که باعث سرایت سریع حریق به غرفه های دیگر می شود. سازه این ساختمان سبک است و استعداد توسعه آتش داشته است.

شی باارزشی در مرکز ری شناسی نسوخت

فرهاد افشار، شهردار منطقه 20 نیز در گفتگو با خبرنگار اجتماعی رکنا در مورد آتش سوزی مرکز ری شناسی تاکید کرد: مرکز ری شناسی در اختیار پیمانکار بود و غرفه های آن را در اختیار هنرمندان بود. هفت، هشت غرفه هایی که در اختیار هنرمندان قرار گرفته بود در آتش سوزی از بین رفت. میز و صندلی هایی در این غرفه ها موجود بود که در آتش سوزی از بین رفت. شی باارزشی در این حریق از بین نرفته است. حتی غرفه هایی که متعلق به هنرمندان حوزه تولید گلیم و گبه بود نیز در آتش سوزی از آسیب ندید.

200میلیون خسارت مرکز ری شناسی

وی در پاسخ به این سوال که برآورد خسارت این حریق چقدر است؟ گفت: برآوردی انجام نشده است. اما طبق برآورد غیررسمی چیزی حدود 200 میلیون تومان خسارت به مرکز ری شناسی وارد شده است.

ساختمان مرکز ری شناسی بیمه داشت

شهردار منطقه 20 در پاسخ به این سوال که از مرمت کاران برای بازسازی مرکز ری شناسی استفاده می کنید یا پیمانکاران شهرداری؟ تاکید کرد: این مرکز بیمه داشته است. فعلا باید کارشناسان بیمه برآورد خسارت کنند تا بعد از آن برای بازسازی آن تصمیم بگیریم.

بعید می دانم آتش سوزی عمدی باشد

فرهاد افشار با اشاره به دلیل آتش سوزی و پاسخ به این سوال که احتمال آتش سوزی عمدی وجود دارد؟ گفت: هنوز دلیل این حریق مشخص نشده است. طبق اظهارات اولیه دلیل آتش سوزی اتصالی برق بوده است. اما گزارش کامل و دقیق آتش نشانی تا دو سه روز آینده اعلام می شود. ساختمان مجهز به دوربین مداربسته بوده و دوربین ها نیز در اعلام دلیل آتش سوزی چک خواهند شد. اما بعید است که این آتش سوزی عمدی باشد چرا که یک ساختمان غیرانتفاعی است و کارهای هنری در آن انجام می دهند که مزاحمتی برای کسی ندارد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟