8 ماما بر اثر ابتلا به کرونا فوت کردند

به گزارش رکنا،  بنا بر اعلام روابط عمومی سازمان نظام پزشکی کشور، فرحناز محمدی سعادت با بیان اینکه تاکنون 8 ماما در اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده اند، افزود: ماما‌ها دوشادوش پزشکان و پرستاران در مبارزه با کرونا بسیار فعال بوده، بویژه در بخش بهداشت در خط مقدم مبارزه با کرونا هستند، زیرا در این بخش مراجعینی داریم که ناقلین بدون علامت هستند.

وی با اشاره به خدمات ماما‌ها از جمله مشارکت در طرح غربالگری کرونا، مشاوره تلفنی و آنلاین با مادران باردار در دوران کرونا، مراقبت از مادران پرخطر مبتلا به کرونا، پیگیری افراد مبتلا به کرونا خصوصا مادران و نوزادان و همکاری داوطلبانه ماما‌های بخش خصوصی در دوران کرونا اظهار داشت: در ابتدای شیوع کرونا این اطلاع رسانی انجام شد که افراد درصورتی که خود را مشکوک به کرونا می‌دانند به نزدیکترین واحد بهداشتی مراجعه کنند، بنابراین همکاران ما در مراکز بهداشت درمعرض ابتلای بالا قرار دارند.

محمدی سعادت با بیان اینکه اسفند و فروردین ماه، ۴۳ مامای مبتلا به کرونا فقط در بخش بهداشت داشتیم، ادامه داد: یکی از مشکلات ماما‌ها در بخش‌های درمان، مادرانی هستند که برای زایمان مراجعه می‌کنند و اگر بدانند که مثبت هستند این موضوع را به علت ترس از بستری شدن در بخش کرونا اعلام نمی‌کنند و همکاران ما در بخش درمان بدون اطلاع از مثبت بودن مادران و با علم به این که مبتلا نیستند خدمات را ارائه می‌دهند که این امر ریسک ابتلا را در ماما‌ها افزایش می‌دهد.

عضو شورای عالی نظام پزشکی خاطرنشان کرد: استفاده از وسایل حفاظتی و لباس‌های مخصوص در بخش زایمان برای مادران باردار ایجاد رعب و وحشت نموده و بسیاری از همکاران ماما برای حفظ شرایط روحی این مادران از لباس‌های محافظ استفاده نمی‌کنند.

محمدی سعادت با اشاره به همزمانی آنفلوانزا و کرونا تصریح کرد: همه مادران باردار باید دربرابر آنفلوانزا واکسینه شوند، اما هنوز این واکسن در مراکز بهداشتی توزیع نشده و ماما‌ها دائما مورد سوال واقع می‌شوند.

عضو شورای عالی نظام پزشکی با تاکید بر توزیع رایگان واکسن آنفلوانزا برای کادر درمان و ماما‌هایی که در بخش بهداشت کار می‌کنند، خاطرنشان کرد: ماما‌ها باید واکسینه شوند تا خدمت دهی بهتری داشته باشند، زیرا در ارتباط نزدیک و مستقیم با مادران باردار هستند و در صورت عدم واکسینه شدن یک سیکل معیوب ایجاد شده و امکان انتقال آنفلوانزا از ماما‌ها به مادران باردار وجود خواهد داشت.

وی با اشاره به این که فعالیت‌های همکاران ماما در دوران کرونا بسیار قابل توجه بوده و درآموزش، راهنمایی و پیگیری شرح حال مراجعان در معرض مواجهه با بیماران بدون علامت هستند، گفت: همکارانمان در بخش خصوصی نیز با قوت قلب و بدون هیچ گونه حمایتی حتی در روز‌های تعطیل به فعالیت خود ادامه می‌دهند و با این جانفشانی‌ها هیچ آماری از خدمات آن‌ها ارائه نمیشود. همکاران ما نه کارانه‌ای دریافت می‌کنند و نه ۵۰ درصد افزایش حقوقی راکه برای همکاران سایر رشته‌ها در نظر گرفته اند، برای ماما‌ها لحاظ نکرده اند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟