بازگشت خطرناک کرونا شهر به شهر ایران / محدودیت ها باز می گردند؟!

جعفر طولابی فرماندار خرم‌آباد با اشاره وضعیت قرمز شهرستان خرم‌آباد به دلیل افزایش شیوع کرونا اظهار داشت: نظارت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح ادارات، اصناف و واحدهای خدماتی به صورت جدی در حال انجام است و چنانچه افراد پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنند با قاطعیت با آنها برخورد می‌شود

وی افزود: جهت نظارت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح اصناف، ادارات و واحدهای خدمات رسان، تیم‌های نظارتی فعال‌تر و به صورت روزانه رصد خواهند شد در همین راستا انتظار داریم کلیه کسبه و واحدهای صنفی همان طور که تاکنون همکاری کردند در شرایط فعلی نیز بیشتر همکاری لازم را داشته باشند.

ممنوعیت های کرونایی باز می گردد

فرماندار خرم‌آباد با اشاره به برگزاری مراسمات عمومی عنوان کرد: جهت برگزاری مراسمات عزا و عروسی ساز و کاری در نظر گرفته شده که برگزاری این مراسمات به صورت عمومی ممنوع، در آرامستان‌ها محدودیت‌هایی اعمال خواهد شد و چنانچه کسانی مراعات نکنند از طریق دستگاه قضا حتما پیگیری می‌کنیم.

وی بیان کرد: ورودی آرامستان‌ها در سطح مناطق شهری همچنان مسدود و در سطح روستاها نیز دهیاری‌ها را موظف به نظارت کرده‌ایم و همچنین فعالیت کلیه اماکن پذیرایی، تالارها جهت برگزاری مراسمات عروسی و سفرخانه های سنتی ممنوع است.

طولابی گفت: در حوزه اماکن ورزشی اماکنی که مجوز فعالیت گرفته‌اند نظارت‌ها به صورت جدی اعمال خواهد شد و با اماکنی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنند به شدت برخورد می‌شود.

وی با اشاره به فعالیت ادارات با رعایت پروتکل‌های بهداشتی تصریح کرد:در سطح ادارات بر اساس تصمیم ستاد استانی مقابله با کرونا ورود ارباب رجوع بدون ماسک به ادارات اکیدا ممنوع،کلیه کارکنان ملزم به استفاده از ماسک هستند و ارائه خدمات با رعایت فاصله گذاری اجتماعی باشد در همین راستا تیم‌های نظارتی روزانه به ادارات مراجعه می‌کنند و چنانچه موارد ذکر شده رعایت نشوند مدیر مربوطه باید پاسخگو باشد.

فرماندار خرم‌آباد خاطر نشان کرد: مهمترین راهکار مقابله و مدیریت بیماری کرونا بر عهده مردم است و همه افراد جامعه در راستای حفظ سلامت خود و اطرافیان مسئول هستیم بر همین اساس از مردم تقاضا داریم نکات بهداشتی فردی و اجتماعی را رعایت کنند و حداقل کاری که می‌توانند انجام بدهند استفاده از ماسک است چراکه وضعیت استان واقعا نگران کننده است.

آمار افزایشی مبتلایان به کرونا در استان بوشهر/ دلیل صعودی بودن روند بیماران بستری چیست؟

تعداد بیماران کرونایی در استان بوشهر روند افزایشی دارد که روند نزولی رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی سبب روند صعودی بستری بیماران کرونایی داشته است.

ویروس کرونا که از ابتدای اسفند ماه سال گذشته در کشور شیوع یافت وضعیت استان بوشهر به سبب رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی مطلوب بود که در این میان همکاری اصناف و بازایان قابل ستایش و قدردانی است.

پس از شیوع بیماری کرونا محدودیت‌هایی در تردد، رفت و آمدها و فعالیت کسبه و اصناف مختلف در سراسر کشور ایجاد شد که استان بوشهر در این عرصه پیشگام بود و این مهم سبب ماندگاری استان در وضعیت سفید شد.

اکنون با آغاز موج دیگری از شیوع کرونا شاهد افزایش بیماران کرونایی در برخی نقاط کشور هستیم که در این عرصه استان بوشهر در وضعیت هشدار و قرمز قرار گرفت.

بعد از بازگشایی اماکن مختلف و تلقی شدن وضعیت عادی، برخی افراد، انتشار ویروس کرونا را پایان یافته تلقی کردند و بی‌توجهی به این ویروس زمینه انتشار آن در جامعه فراهم شد.

ویروس کرونا فارغ از نتایج آزمایشات بررسی کارشناسان نشان می‌دهد عادی تلقی شدن رفتارها سبب ماندگاری بیشتراین ویروس منحوس در جامعه شده است.

بر اساس اعلام مسئولان دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر وضعیت برخی شهرستان‌های 10 گانه استان بوشهر در مرحله هشدار و یا قرمز قرار دارد که نشان از روند نزولی رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی است.

سعید کشمیری، رعایت پروتکل‌های اجتماعی را تنها راه مصون ماندن از این ویروس عنوان کرد و افزود: مردم نباید تلقی کنند که دوران شیوع کرونا پایان یافته است چراکه این ویروس همچنان در جامعه جولان می‌دهد.

وی، با تاکید بر ضرورت استفاده هم استانی‌ها از ماسک عنوان کرد: مؤثرترین روش محافظت در برابرکرونا ماسک است ‌‌و اگر فرد سالم و شخص بیمار هر دو از ماسک استفاده نکنند خطر انتقال ویروس افزایش می‌یابد.

دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر با بیان اینکه اگر فرد سالم از ماسک استفاده کند ولی فرد بیمار بدون ماسک باشد خطر به کمتر از 50 درصد کاهش می‌یابدگفت:با توجه به نقش ماسک در شکستن زنجیره انتقال ویروس اگر فرد ابتلا و سالم هر دو از ماسک استفاده کنند خطر انتقال بیماری تا 95 درصد ‌‌کاهش می‌یابد.

کشمیری با اشاره به افزایش بیماران کرونایی در استان بوشهر تصریح کرد: به سبب بی‌توجهی برخی افراد نسبت به پروتکل بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی شاهد افزایش بیماران و بستری‌های کرونایی در بیمارستان‌ها هستیم که در این راستا همه ملزم به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی هستند.

وی با تاکید بر پرهیز از حضور در مراسم ترحیم و عروسی افزود: انتقال ویروس در این مراسم‌ها به راحتی انجام می‌شود که لازم است مردم در این مراسم‌ها شرکت نکنند تا از ابتلا به کرونا مصون بمانند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به تدابیر اندیشیده شده برای فصل سرما گفت: بر اساس اعلام کارشناسان بهداشتی، موج جدیدی در انتشار کرونا ویروس در ایام فصل پاییز و زمستان ایجاد می‌شود که تنها راه مصون ماندن از ابتلا به این ویروس توجه ویژه به دستورالعمل‌های وزارت بهداشت، استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی است.

بر اساس این گزارش تا کشف واکسن باید همزیستی با ویروس کرونا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی تداوم داشته باشد و این در حالی است که برخی افراد حساسیت مقابله با این ویروس را نپذیرفته‌اند و سبب تشکیل زنجیره انتقال ویروس می‌شوند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟