به گزارش رکنا،  این روزها شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان سبب شده شاهد هشدارهای مقامات مسئول باشیم که مردم را از نزدیک شدن به پرندگان مهاجر که از عوامل اصلی انتقال ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان هستند بر حذر می‌دارند اما حتی این هشدارهای جدی هم نتوانسته‌اند بساط سودجویانی که از صید و عرضه غیرقانونی پرندگان مهاجر درآمدهایی هنگفت به جیب می‌زنند، برچینند!

سودجویانی که هرساله صدها هزار پرنده مهاجر را با استفاده از روش‌های غیرقانونی از جمله "کرس، گذر و دام هوایی" صید کرده و بدون نظارت سازمان دامپزشکی در بازار فریدونکنار به مشتریان گوشت لاکچری عرضه می‌کنند.

بازار پرنده

نکته جالب آنکه تنها بارانداز لاشه‌های پرندگان مهاجر در سراسر استان‌های شمالی کشور، بازار "فریدونکنار" است؛ ظاهراً فروشندگان این بازار در برابر قانون، مصونیت دارند! چرا که با وجود هشدارهای مسئولان وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی و با وجود اعتراضات فعالان محیط زیست و نمایندگان مجلس نسبت به این قانون‌گریزی، هر روزه اخبار جدید و ناراحت‌کننده‌ای از افزایش جمعیت لاشه‌های پرندگان مهاجر در این بازار منتشر می‌شود.

اما حالا در حالی که کشتار و عرضه غیرقانونی پرندگان مهاجر در بازار فریدونکنار، این بازار را در اذهان عمومی به نمادی از قانون‌ستیزی در کشورمان بدل کرده است، رفتار توهین‌آمیز و غیراخلاقی فروشندگان متخلف این بازار با مراجعه‌کنندگان دوربین‌ به‌دست، ابعاد جدیدی از گستاخی سوداگران این بازار غیرقانونی را آشکار می‌کند؛ فروشندگانی که حتی از برخورد فیزیکی و قاپیدن دوربین آنها هم ابایی ندارند!

"صفرعلی آزادی" سماک بازار فریدونکنار که مالک باغ پرندگان ایلیا در فریدونکنار است و به گفته خودش این روزها با حمایت فرماندار فریدونکنار تلاش می‌کند دومین باغ پرندگان خود را در فریدونکنار راه‌اندازی کند در پاسخ به پرسش‌های خبرنگار تسنیم مبنی درباره چرایی رفتار خشونت‌آمیز فروشندگان بازار فریدونکنار با افرادی که از بازار فیلمبرداری می‌کنند، می‌گوید: باید بروید و از فرماندار نامه بگیرید! و بعد هم از فروشندگان بازار هم اجازه بگیرید تا بتوانید فیلمبرداری کنید چون اینجا یک بازار شخصی است و ما برای هر مغازه 60 میلیون تومان اجاره می‌دهیم!

در پی ادعای عجیب این فرد مبنی بر شخصی بودن بازار پرنده‌فروشان فریدونکنار و لزوم کسب اجازه فیلمبرداری از فرماندار(؟!) خبرنگار تسنیم طی تماسی با "مهدی نصیری" فرماندار فریدونکنار، جویای جزئیات شد اما نصیری در پاسخ گفت که "بازار فریدونکنار، شخصی نبوده و فیلمبرداری از آن مستلزم کسب اجازه از فرمانداری نیست."

بدین ترتیب بی‌آنکه شاهد عزم و اراده‌ای راسخ در مقامات محلی مازندران به منظور مبارزه با تخلفات گسترده "عرضه و فروش غیرقانونی لاشه پرندگان مهاجر" باشیم، سودجویان علاوه بر ایجاد مخاطرات جدی برای بهداشت عمومی مردم کشورمان، وارد کردن خسارات سنگین به صنعت مرغداری و از بین بردن سرمایه‌های ملی و بین‌المللی حیات وحش، با تبدیل کردن بازار فریدونکنار، به قرقی امن، از فروش لاشه‌های پرندگان مهاجر به لاکچری‌خواران درآمدی بادآورده کسب می‌کنند تا لزوم "ورود فرااستانی نهادهای نظارتی" را به این هرج و مرج و قانون‌ستیزی، بار دیگر یادآوری شود.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟