به گزارش رکنا،رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان طارم اظهار داشت: این آتش سوزی عصر پنجشنبه در مراتع روستای بالاکوه واقع در ارتفاعات این روستا در بخش مرکزی شهرستان طارم از طرف مردم محلی گزارش و پس از سه ساعت و نیم تلاش بی وقفه با همکاری و تعامل گروههای حاضر مهار شد.

ضیاالدین حسنلو خاطرنشان کرد: با توجه به چراگاههای وسیع و پوشش گیاهی مناسب این منطقه در صورتی که گروههای حاضر در عملیات اطفا با هم همکاری نمی‌کردند احتمال داشت زبانه‌های آتش گسترده‌تر شود و بر مراتع غنی و پر از علف این منطقه در سطح وسیعی خسارت وارد کند.

حسنلو خسارت وارده بواسطه حریق به مراتع این منطقه از شهرستان طارم را ۱۵۰ میلیون ریال عنوان کرد و افزود: پوشش گیاهی این منطقه بسیار غنی از قبیل علف‌های یکساله و گون و زیستگاه حیات وحش متنوعی است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان طارم در مورد دلایل این حریق گفت: این آتش سوزی از طرف عامل نیروی انسانی بوده، که در صورت گزارش ندادن به موقع اهالی روستا مراتع زیادی که اغلب چراگاه احشام مردم برای چندین روستای مشترک است، از بین می‌رفت.

حسنلو بیان کرد: امسال با توجه به پوشش گیاهی مناسب در مراتع و جنگل‌های این شهرستان احتمال آتش سوزی در این مناطق به مراتب بیشتر از سال‌های گذشته است، شهروندان در صورت مشاهده هرگونه آتش سوزی مراتب را با سامانه ۱۵۰۴ به منابع طبیعی اطلاع دهند.

به اذعان کارشناسان اداره منابع طبیعی طارم، کل زمین‌های مرتعی، کشاورزی و زراعی شهرستان طارم ۲۲۴ هزار هکتار است که از این میزان ۱۷۳ هزار هکتار شامل مراتع و جنگل‌ها و مابقی مربوط به زمین‌های کشاورزی و زراعی است.

در شهرستان طارم ۳ هزار و ۵۶۱ نفر دامدار بهره بردار با پروانه وابسته به مراتع هستند و ۱۰۵ هزار و ۸۵ رأس دام خود را از طریق مراتع مربوط به زمین‌های ملی نگهداری می‌کنند. در صورت ایجاد حریق در این مراتع، علاوه بر ایجاد مشکلات زیست محیطی، صنعت دامداری شهرستان طارم که سابقه طولانی در تاریخ و تأمین بخشی ار اقتصاد شهرستان دارد نیز آسیب جدی خواهد دید.

روستای بالاکوه در ارتفاعات شمال غربی شهرستان طارم و در مرز مشترک این شهرستان با شهرستان خلخال در استان اردبیل قرار دارد و این منطقه به د لیل دارا بودن اقلیم و شرایط جغرافیای مناسب یکی از بهترین و وسیع‌ترین چراگاههای طارم به شمار می‌رود.

با توجه به اینکه این منطقه از طارم در حاشیه مسیر طارم- ماسوله و همچنین طارم- خلخال واقع شده، ضروری است مسافران عبوری نکات ایمنی جهت جلوگیری از حریق مراتع را رعایت کنند.

شهرستان طارم با ۴۷ هزار نفر جمعیت (حدود ۵ درصد جمعیت و ۱۰ درصد مساحت استان زنجان) در ۹۰ کیلومتری شمال شرقی زنجان واقع شده و با استان‌های قزوین، اردبیل و گیلان همسایه است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟