مسوول روابط عمومی اداره محیط زیست گرگان گفت: در چند ماه اخیر موارد متعددی از حضور حیوانات وحشی به ویژه پلنگ در مناطق تفرجگاهی گرگان مانند هزار پیچ و النگدره گزارش شده است.

محسن محسنی اظهار داشت: از سال ۹۶ تاکنون ۲۵ راس دام، ۵ قلاده سگ، یک راس کره اسب و ۷ کندوی زنبور عسل در گرگان توسط حیوانات زیانکار مانند شغال و گراز خسارت دیده و سه شهروند هم در اثر حمله حیوانات وحشی مصدوم شدند.

وی بیان کرد: با توجه به در پیش بودن تعطیلات تابستانه و در راستای جلوگیری از آسیب پذیری گردشگران و همشهریان ناشی از تقابل و مواجهه با حیات وحش در زیستگاه‌های حاشیه گرگان، چندین تابلو هشدار دهنده در ورودی تفرجگاه‌های این شهرستان نصب شد.

وی هدف از نصب اینگونه تابلوها را فرهنگ سازی و جلوگیری از تقابل حیات وحش با انسان و حفظ تنوع زیستی عنوان کرد.

 تخریب زیستگاه‌های وحوش در مناطق بالادست، گسترش روستاهای ییلاقی بدون توجه به مباحث زیست محیطی و تغییرات اقلیمی و خشک شدن برخی از چشمه سارها در زیست گاه‌های حیات وحش، از جمله عوامل حضور حیوانات وحشی در مناطق پایین دستی و نزدیک سکونتگاه‌های شهری است.

گرگان به سبب برخورداری از سطح وسیع جنگل‌های هیرکانی در بخش جنوبی، زیستگاه طیف گسترده ای از جانوران به ویژه پستاندارانی مانند مرال، شوکا و گربه سانانی همچون پلنگ سیاه گوش است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟