یکی از عجیب‌ترین و البته رمز آلود‌ترین مرگ‌های تاریخ را می‌توان مرگ راسپوتین افسانه‌ای دانست. اما پیش از پرداختن به ماجرای مرگ او بد نیست بگوییم او اصلا که بود.

راسپوتین پیش از مرگش در سال ۱۹۱۷، مشاور تزار روسیه بود. اما او یک مشاور عادی نبود، عده‌ای به او لقب جادوگر داده بودند و برخی نیز می‌گفتند راسپوتین نیرو‌های ماورایی دارد. علت این اعتقادات به نحوه نفوذ وی نزد تزار و زنش و درمان اسرار امیزی بیماری مزمن هموفیلی فرزند تزار مرتبط می‌شد.

درواقع راسپوتین نه تنها چندین پیشگویی قوی و عجیب نزد تزار و آینده وی و خانواده اش مطرح کرد، بلکه موفق شد با پیشگویی‌های عجیب خود نزد تزار تا حدی محبوب شود که در امور مملکتی نیز دخالت کند. اما همین شهرت و مخوف بودن کار دست راسپوتین داد و باعث شد به مرور نزد اشراف و بزرگان منفور شود. درواقع عده زیادی بودند که دوست داشتند نزد تزار محبوب شوند، اما سایه سنگین راسپوتین این اجازه را نمی‌داد بنابراین تصمیم گرفتند راسپوتین را از سر راه حذف کنند.

قتل راسپوتین تقریبا انواع و اقسام شیوه‌های مرگ را شامل می‌شود. درواقع از تیراندازی تا آتش سوزی در مورد او اجرا شده است. با توجه به این که در مورد مرگ راسپوتین بازار شایعات نیز داغ است، به منطقی‌ترین شیوه مرگ احتمالی برای راسپوتین اشاره می‌کنیم:

به نظر می‌رسد ماجرا از این قرار بوده که راسپوتین به دعوت گروهی از اشراف به خانه‌ای دعوت می‌شود که در نوشیدنی وی زهر سیانور ریخته بودند، اما وی پس از نوشیدن این زهر زنده می‌ماند. برای این اتفاق دو نوع فرضیه وجود دارد، یا زهری در کار نبوده یا زهر ضعیف بوده و اثرات آن دیر مشخص شده. به هر حال قاتلان که دیدند راسپوتین مردنی نیست تصمیم گرفتند با شلیک ۳ گلوله به مرگ وی پایان دهند.

درمورد محل گلوله‌ها نیز شایعات فراوان است و برخی می‌گویند گلوله‌ها به محل‌های حساس مثل قلب برخورد نکرده اند. به هر حال با وجود آن که راسپوتین ظاهرا مرده بوده، اما پس از چند دقیقه به گفته شاهدان تکان خورده و در نتیجه آنان برای محکم کاری وی را دیت بسته درون کیسه‌ای به آب انداخته اند.

اما وقتی جسد راسپودین در گونی و در آب پیدا شد، دستانش باز شده بود و به نظر می‌رسید هنوز زنده بوده و قصد داشته خود را از آب نجات دهد. البته فرض منطقی این است که گره‌ها محکم نبوده و درآب باز شده اند. در نهایت جسد وی به آتش کشیده شده، اما مردم محلی گفته اند جسد وی در آتش تکان می‌خورده و حتی دست و پا زده. باز هم حدس زده می‌شود این حرکات نوعی بازتاب طبیعی بدن بوده که پس از مرگ نیز ادامه داشته است. به هر ترتیب راسپوتین مرگی پر ماجرا داشته که هنوز هم بخش‌هایی از آن معماست.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟