به گزارش گروه حوادث رکنا، محسن حیدری یکشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از صبح امروز تا کنون حداقل از هفت ایستگاه بارانسجی توابع شهرستان های چابهار و نیکشهر بارش های بیش از 40 میلی متر گزارش شده که بیشینه بارندگی ها مربوط به روستای اسپکه در شهرستان نیکشهر با 60 میلی متر است.

وی ادامه داد: در مجموع از روز گذشته که فعالیت سامانه بارشی از شهر چابهار و نواحی ساحلی سیستان و بلوچستان شروع شد، امروز دامنه و شدت ریزش ها گسترده تر شد و بیش از 10 شهرستان را فرا گرفت.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: تا کنون از 45 ایستگاه هواشناسی و بارانسجی نواحی جنوبی و مرکزی استان گزارش بارندگی دریافت شده که هسته بارشها مربوط به شهرستان های نیکشهر و چابهار بوده است.

حیدری با بیان اینکه هم اکنون ریزش شدید باران در منطقه آزاد چابهار و برخی نواحی جنوب سیستان و بلوچستان در حال باریدن است، افزود: علاوه بر بارش های روز گذشته چابهار، امروز نیز بارش های قابل توجهی از ایستگاه های بارانسنجی «پلان» و «شارک» این شهرستان به ترتیب 52 و 43 میلی متر گزارش شده است.

وی ادامه داد: چابهار نه تنها در سال زراعی جاری بلکه از ابتدای سال شمسی، بدترین شرایط بارشی استان را به خود اختصاص داده و تا پیش از این سامانه هیچ بارشی به خود ندیده بود که این موضوع سبب نگرانی کشاورزان و بهره برداران بخش کشاورزی شد.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: بر اساس خروجی مدل های هواشناسی این سامانه بارشی روز دوشنبه نیز همانند روز یکشنبه ادامه پیدا کرده و اکثر نواحی جنوبی و مرکزی استان را فرا می گیرد. البته برخی نواحی نیمه شمالی استان نیز با شدت کمتر شاهد فعالیت این سامانه بارشی خواهند بود.

حیدری خاطرنشان کرد: با توجه به شدت بارش ها، طغیان رودخانه ها و سیلابی شدن معابر قطعی است لذا توصیه می شود هشدارها را جدی گرفته و از ترددهای غیر ضروری در نواحی فعالیت سامانه بارشی به ویژه در حاشیه رودخانه ها خودداری شود.

وی افزود: گزارش های محلی حاکی از سیلابی شدن بسیاری از رودخانه های نواحی جنوب سیستان و بلوچستان به ویژه شهرستان نیکشهر است.

به گزارش ایرنا، به گفته مرکز مدیریت راهها به علت طغیان رودخانه های جنوب سیستان و بلوچستان محورهای ارتباطی فنوج - اسپکه، نیکشهر- چاهان - زرآباد، فنوج - رمشک و نیکشهر - بنت تا اطلاع بعدی بسته است.

بر اثر شدت بارندگی ها اداره آموزش و پرورش فردا مدارس مقاطع پیش دبستانی و ابتدایی شهرستان نیکشهر را در دو نوبت صبح و عصر تعطیل اعلام کرده است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟