هر از چند گاهی خبر غرق شدن افرادی که برای شنا به استخرهای ذخیره آب کشاورزی رفته اند، رسانه ای می شود.

آخرین خبر نیز مربوط به غرق شدن سه نفر در یکی از استخرهای کشاورزی شهرستان چناران بود که با بازخوردهای زیادی در فضای مجازی همراه بود. استخرهای کشاورزی هر چند برای ذخیره سازی آب ساخته می شوند،اما در برخی مواقع حادثه Incident می آفرینند و جان برخی افراد را که برای شنا و ماهیگیری به آن جا می روند، می گیرند.

در این حوادث، بیشتر کسانی که جان خود را در استخرهای کشاورزی از دست می دهند، کودکان و نوجوانان هستند که یا به خاطر شنا یا به دلایل مختلف در این نوع استخرها غرق می شوند. اما نکته قابل تامل این جاست که بیشتر این استخرها ایمن سازی نشده اند و باعث بروز حادثه می شوند.

به تازگی برخی افراد در استخرهای کشاورزی برای جلوگیری از هدر رفت آب از مواد نانویی به نام "ژئو ممبران " استفاده می کنند که اگر فردی در این استخرها بیفتد، هیچ راهی جز تن دادن به مرگ ندارد . زیرا هرقدر هم شناگر خوبی باشد، تنها راه موجود برای خروج از این استخر این است که یک نفر از بیرون استخر طناب بیندازد و فرد را بیرون بکشد. نکته تاسف بار این جاست که حتی یک طناب هم برای خارج شدن افرادی که در این مخمصه گرفتار می شوند تعبیه نمی شود . علاوه بر انسان ها، حیوانات زیادی که برای خوردن آب کنار این استخرها می روند هم غرق می شوند.

یکی از شهروندان گلایه هایی را درباره نبود نظارت بر استاندارد سازی استخرهای کشاورزی مطرح می کند و می گوید : "نمی دانم کدام سازمان مسئول رسیدگی به استاندارد سازی این استخرهای کشاورزی است . زیرا اطراف این استخرها نه حصار کشی می شود و نه شرایطی در آن ها فراهم می شود تا اگر فردی در استخری سقوط Fall کرد، بتواند خودش را از این محیط بیرون بکشد."

ایجاد استانداردهای حفاظتی

یکی از سازمان هایی که به موضوع استانداردسازی و ساخت استخرهای ذخیره آب کشاورزی نظارت می کند ، سازمان جهاد کشاورزی است .

برای پیگیری در خصوص چگونگی صدور مجوز ساخت این استخرها با سید مهدی فاطمی ، سرپرست مدیریت آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی تماس می گیریم .

"فاطمی" در ابتدا ضمن ارائه توضیحاتی در زمینه استخرهای ذخیره آب کشاورزی و نظارت های سازمان کشاورزی بر روند ایجاد این استخرها و همچنین ایمن سازی آن ها توسط مالکان استخر ها ،می گوید: از گذشته های دور تا امروز استخرهای ذخیره آب کشاورزی در نقاط مختلف استان ساخته شده و همواره در برخی سال ها شاهد حوادثی از قبیل غرق شدن افراد در این استخر ها بوده ایم . ولی این مسئله به آن معنا نیست که ما نظارتی بر این حوزه نداشته ایم . بلکه اتفاقا به منظور حفظ جان انسان ها و همچنین توجه ویژه به محیط زیست و برای جلوگیری از غرق شدن برخی حیوانات که برای نوشیدن آب به سمت این استخرها می آیند ،یک طرح حفاظتی را ارائه داده ایم .

وی با اشاره به فنس کشی و نصب تابلوهای هشداردهنده در اطراف استخر های کشاورزی می گوید: طبق طرح حفاظتی در ساخت هر استخر، فنس کشی ،نصب تابلوهای هشداردهنده در هر چهار سمت ،ایجاد جان پناه در کناره و نصب نردبان های شناور دایم در استخر بخشی از اقدامات قابل توجه است .

استخرهای بدون حفاظ مورد تایید نیستند

فاطمی در ادامه سخنان خود درباره نظارت بر احداث این نوع استخرها ، می افزاید: هیچ استخر ذخیره آب کشاورزی، بدون ساخت تجهیزات حفاظتی تاییدیه نهایی دریافت نمی کند. همچنین بانک ها نیز به دلیل حساسیت موضوع برای پرداخت تسهیلات دقت زیادی دارند . بنابراین برای پرداخت تسهیلات به صورت کامل، نصب تجهیزات حفاظتی یکی از مهم ترین ملاک هاست و اگر این امکانات حفاظتی در نظر گرفته نشود، بانک ها از پرداخت اقساط نهایی به این افراد خودداری می کنند.

سید مهدی فاطمی تصریح می کند: ما قطعا اعلام می کنیم تا زمانی که استانداردسازی لازم در این زمینه انجام نشود به هیچ عنوان اجازه آبگیری این استخر ها صادر نمی شود . ما برای نظارت دقیق تر بر این کار ،ناظران مقیمی در شهرستان های سرتاسر استان داریم که دایم در حال تهیه گزارش از وضعیت ساخت این استخر ها هستند.

برخی مالکان متخلف

سرپرست مدیریت آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی به ساخت استخرهای ذخیره آب کشاورزی به صورت غیر مجاز در استان اشاره می کند و می گوید: بعضی افراد در برخی از نقاط استان بدون رعایت هیچ گونه استانداردی اقدام به ساخت استخر ذخیره آب کشاورزی می کنند و در نتیجه هیچ اقدام حفاظتی نیز انجام نمی دهند. وی با اشاره به این که مالکان استخرها در صورت غرق شدن افراد مقصر محسوب می شوند ، می گوید :بنابراین خطاب به آن ها باید گفت که چنان چه فرد یا افرادی بدون ایجاد سیستم های حفاظتی استخری را آبگیری کنند و فرد یا افرادی در این استخرها غرق شوند، مالکان این استخرها در این موضوع مقصر محسوب می شوند .

وی با بیان این که درباره استخر های بتنی و "ژئوممبران" هیچ فرقی برای رعایت استانداردهای حفاظتی قائل نیستیم ، می افزاید : هر استخر کشاورزی دارای بیش از یک و نیم متر عمق باید این قانون Law را رعایت کند . درباره استخر های بتنی و "ژئوممبران" هیچ فرقی برای رعایت استانداردهای حفاظتی قائل نیستیم و در تمام انواع استخرها رعایت مسائل حفاظتی توسط مالکان استخر الزامی است.اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

 

آیا این خبر مفید بود؟