خبر ویژه :

رکنا: نسیم اقدم مهاجم ایرانی‌الاصل یوتیوب تفنگش را دو ماه قبل از حمله‌‌ای که منجر به زخمی شدن سه نفر و گرفتن جان خودش شد، به صورت قانونی در سن دیگوی کالیفرنیا، در فاصله‌ی 300 کیلومتری محل حمله خریده بود.

به گزارش گروه ترجمه‌ی رکنا، پلیس آمریکا اعلام کرده است که نسیم اقدم تفنگش را روز شانزدهم ژانویه در سن دیگو خریداری کرده بود.
او در  حمله از دو خشاب گلوله استفاده کرد که حین حمله یکی از آنها کاملا خالی شده و آن را با خشاب دوم عوض کرده است. تفنگ او ظرفیت 10 گلوله داشته است، ولی پلیس Police می‌گوید معلوم نیست که خشاب اول کاملا پرشده بوده باشد.
دختر ایرانی قبل از حمله سری هم به میدان تیراندازی در حدود یک کیلومتری ساختمان یوتیوب زده بود.
پلیس سن برونو گزارش داده است که نسیم 38 ساله، تفنگ 9 میلیمتری اسمیت و وسون را به نام خودش در روز شانزدهم ژانویه تهیه کرده بود.
مسئولان مربوطه می‌گویند که او یک خشاب را کاملا استفاده کرده و قبل از خودکشی، با پر کردن خشاب دوم قصد ادامه‌ی تیراندازی به سمت کارمندان یوتیوب را داشته است.
جاف کالدول، افسر پلیس سن برونو می‌گوید پروسه تحقیقات "طولانی و تخصصی" خواهد بود. یکی از مهمترین بخش‌های تحقیقات، در مورد مسیر اقدم از محل زندگی‌اش در سن دیگو تا محل حادثه Incident در سن برونو است که شامل سر زدن به میدان تیراندازی نزدیک ساختمان یوتیوب هم می‌شود.
روز حادثه، پلیس نسیم اقدم را که داخل ماشینش در مانتن ویو، حدود 15 کیلومتری ساختمان یوتیوب خوابیده بود پیدا کرد ولی با وجود هشدارهای پدرش مبنی بر عصبانیت شدید او از کارمندان یوتیوب هنگام خروج از خانه، او را دستگیر نکرد. ماموران می‌گویند او در آن موقع "آرام بوده و حدود بیست دقیقه با آنها صحبت کرده است." آنها ادعا کرده‌اند که اقدم به آنها گفته است به دلیل مشکلات خانوادگی خانه را ترک کرده و آنها از هشدارهای پدر او بی‌خبر بوده‌اند. او همچنین گفته بوده که به این مکان آمده است تا به خانه‌ی اقوامشان برود و قرار است دنبال کار بگردد. بعد از این صحبت‌ها پلیس اسم او را از لیست مفقودین خارج کرد و او را آزاد گذاشت تا به میدان تیراندازی جکسون آرمز برود.
بعد از کمی تمرین در آنجا، او پیاده به سمت ساختمان یوتیوب راه افتاد و وارد پارکینگ شد، جایی که ساعت 12:46 دقیقه ظهر به سمت کارمندان تیراندازی کرد و سپس جان خود را گرفت.
وضعیت مردی که در این تیراندازی زخمی شده بود رو به بهبودی است و دو زن دیگر که جزو زخمی‌ها بودند از بیمارستان مرخص شده‌اند.
گفته می شود که اقدم در سن دیگو با مادربزرگش زندگی می‌کرد. چهارشنبه پلیس به جستجوی محل زندگی او پرداخت. یکی از همسایه‌های او که می‌خواست ناشناس بماند به گزارشگران گفته است که مامورها با بسته‌های زیادی که محتوایش معلوم نبود از خانه ‌ی آنها بیرون آمدند. 
یکی از بستگان نسیم اقدم که در مانیفی کالیفرنیا زندگی می‌کند گفته است که آنها سال 1996 از ایران به آمریکا مهاجرت کردند و نسیم همیشه می‌گفت آزادی Freedom بیان در آمریکا کمتر از خاورمیانه است.
تا همین اواخر نسیم با درآمد حاصل از تماشا شدن برنامه‌هایش در یوتیوب زندگی می‌کرد. پدرش اسماعیل اقدم می‌گوید او هنگام ضبط ویدیوهایش خود را تا 24 ساعت در اتاق حبس می‌کرد و از آغاز کارش بیش از 60هزار ویدیو در کانال‌های مختلف فارسی و انگیسی بارگذاری کرده بود. محتوای این ویدیوها از تبلیغات گیاهخواری و حمایت از حقوق حیوانات تا تمرین‌های ورزشی و بازخوانی ترانه‌های خواننده‌های معروف متغیر بود. ولی سانسور برنامه‌هایش در یوتیوب که منجر به کاهش درآمدش شد او را خیلی عصبانی کرد و به گفته‌ی خانواده‌اش ادعا داشت که یوتیوب قصد خراب کردن زندگی‌اش را دارد.
علیرغم اینکه سن او در خبرها 39 سال ذکر شده، برادر او می‌گوید که روز حادثه نسیم قرار بوده 38 ساله شود. "روزی را که آمده بود برای رفتن انتخاب کرد." او همچنین گفت که خواهرش هیچ یادداشت خداحافظی برایشان نگذاشته است.
خانواده‌ی اقدم بعد از حادثه در بیانیه‌‌ای "نهایت تاثر" شان را از وقوع آن اعلام کردند.
" ما در شوک به سر می‌بریم و نمی‌توانیم دلیلی منطقی برای آنچه رخ داده بیابیم. با وجود اینکه هیج کلمه‌ای نمی‌تواند رنج بی‌نهایت ما را بیان کند، خانواده‌ی ما مایل است نهایت تاثر و همدردی خود را با حادثه‌دیدگان اعلام کند."
پلیس همچنان اعلام کرده است که نسیم هیچ آشنایی با زخمی‌ها نداشته است. همچنین گفته شده او به راحتی توانسته از پارکینگ وارد ساختمان شود. یوتیوب اعلام کرده است که قصد دارد استانداردهای امنیتی‌اش را بعد از این حادثه‌ی ناگوار بالا ببرد تا امنیت بیشتری برای کارمندانش هم در مقر اصلی و هم سراسر دنیا فراهم کند. 


برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟


اخبار مرتبط

خبرهای تصادفی

ارسال نظر

هم اکنون دیگران می خوانند

دیگر رسانه ها