به گزارش رکنا، روزنامه نیویورک تایمز به نقل از منابع آگاه اعلام کرد مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا خواستار تشدید تنش‌ها با ایران همزمان به شیوع گسترده ویروس کرونا بوده است.

بر این اساس، در جلسه‌ای که درباره شیوع ویروس کرونا و برای اعلام وضعیت اضطراری در آمریکا برگزاری شده بود، درباره نحوه تقابل با ایران نیز مباحثه صورت گرفت. در این جلسه مایک پمپئو و رابرت اوبرایان، مشاور امنیت ملی آمریکا خواهان پاسخی سخت علیه ایران به دلیل حمله راکتی به پایگاه این کشور در عراق شدند.

آن‌ها استدلال کردند در حالی که مسئولان ایرانی با چالش جدی ویروس کرونا در داخل مواجه هستند، یک حمله سخت و قاطع می‌تواند ایران را به پای میز مذاکره بیاورد.

از سوی دیگر، مارک اسپر، وزیر دفاع و مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا با هر گونه ماجراجویی جدید علیه ایران مخالفت کردند.

در این جلسه نهاد‌های امنیتی و وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کردند هیچ گونه شواهدی مبنی بر اینکه حمله به پایگاه آمریکایی در عراق به دستور ایران انجام شده است در اختیار ندارند. همچنین آن‌ها هشدار دادند این ماجراجویی می‌تواند منجر به یک جنگ گسترده با ایران شود.

نتیجه این جلسه آن شد که نهاد‌های امنیتی توانستند ترامپ را راضی کنند و او تنها دستور حمله به پنج انبار تسلیحاتی الحشد الشعبی (نیرو‌های مردمی عراق) را صادر کرد.

مقامات آگاه به نیویورک تایمز گفتند ترامپ و مشاوران ارشدش تمایلی به آغاز جنگ با ایران نداشتند. همچنین مقامات اطلاعاتی تاکید کردند شواهدی در اختیار ندارند که نشان دهد ایران در حمله به پایگاه التاجی در عراق دست داشته است.

در حمله ۱۱ مارس به پایگاه التاجی که محل حضور نیرو‌های آمریکایی و خارجی در عراق است، دو نظامی آمریکایی و یک نظامی انگلیسی کشته شدند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟