فضا فلفلی می شود !

فضانوردان در اقدام جدید در فضا فلفل تند می کارند. سازمان فضایی ناسا قصد دارد بذر فلفل های تند قرمز و سبز را در فضا بکارد و در رژیم های غذایی فضانوردانش نیز از آن استفاده کند.

به گزارش رکنا ، شین کیمبرو، از فضانوردان ناسا بخشی از آزمایش کاشت بذر Hatch chile pepper را در فضا آغاز کرد. این بذر‌ها در ماه ژوئن و در ماموریت بیست و دوم تحت عنوان تامین مجدد تجاری شرکت اسپیس ایکس به ایستگاه فضایی بین المللی فرستاده شد.

آزمایش کاشت فلفل تند در فضا

این فلفل‌ها در آزمایش‌های زمینی و کاشت در محیط‌های کنترل شده عملکرد خوبی از خودشان نشان دادند. قبل از آنکه فضانوردان این فلفل‌ها را برداشت کنند، این فلفل‌ها می‌توانند چهار ماه به رشد خود ادامه بدهند. برای اولین بار است که فضانوردان سازمان فضایی ناسا، عملیات کامل پرورش فلفل تند از دانه تا رشد کامل را در ایستگاه فضایی انجام می‌دهند. آزمایش بعدی که فضانوردان باید انجام بدهند، چشیدن این فلفل‌ها است که اگر نتیجه این آزمایش نشان دهد خوردن این فلفل‌ها برای خدمه ضرری ندارد، باقی مانده این فلفل‌ها با هدف تجزیه و تحلیل و مطالعات بیشتر به زمین فرستاده می‌شوند.

فضانورد

دانشمندان این بذر‌ها را در دستگاهی به نام APH قرار دادند، این دستگاه یکی از سه محفظه‌ای است که ناسا برای رشد گیاه در ایستگاه فضایی تعبیه کرده است. این دستگاه بیش از ۱۸۰ حسگر دارد که همزمان با رشد گیاه؛ میزان رطوبت، دما و غلظت دی اکسید کربن محیط را تنظیم می‌کنند.

تصاویر فلفل در ناسا

در تصویری که ناسا منتشر کرده، کیمبرو دستگاهی به نام science carrier را در محفظه APH می‌گذارد. این محفظه می‌تواند ۴۸ بذر فلفل شیلی را در خود نگه دارد. فضانوردان و تیم محققان مرکز فضایی کندی برای کنترل رشد این فلفل‌ها حدود چهار ماه روی این بذر‌ها نظارت دارند. این ماموریت یکی از طولانی‌ترین و چالشی‌ترین آزمایشات گیاهی است که در داخل آزمایشگاه مداری انجام می‌گیرد.

مت رومین، محقق اصلی این آزمایش گفت:" این آزمایش به دلیل جوانه زنی طولانی و زمان رشدی که دارد یکی از پیچیده‌ترین آزمایش‌ها در فضا است. ما پیش‌تر مرحله گل دادن گیاهان را با هدف افزایش شانس رشد گیاه در فضا انجام دادیم، زیرا فضانوردان برای رشد محصول باید عملیات گرده افشانی فلفل را انجام بدهند. فلفل به دلیل داشتن C و سایر مواد مغذی گزینه‌ای عالی برای آزمایش در فضا است. پرورش سبزیحات رنگی در فضا می‌تواند در طولانی مدت بر سلامت جسم و روان فضانوردان تاثیر خوبی داشته باشد.

آیا این خبر مفید بود؟