خبر خوش رئیس مرکز ملی فرش ایران برای قالیبافان

به گزارش رکنا، فرناز رافع در جمع خبرنگاران با اشاره به تمهیدات لازم برای مقابله با انجام تقلب در فرش دستباف اظهار داشت: در شبیه‌سازی نقشه‌های فرش ماشینی و دستباف واقعا کاری نمی‌توان انجام داد، چون در بازار فرش مورد استفاده فرش ماشینی قرار می‌گیرد.

رئیس مرکز ملی فرش ایران افزود: در استفاده از نوع ابریشم و انجام تقلب به دنبال تصویب قانونی در حمایت از هنرمندان و صنعتگران هستیم، در این باره ماده تخلف آئین نامه به کمک میراث گردشگری نهاد ریاست جمهوری تدوین شده و مورد پیگرد قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد: در این آئین نامه استانداردها و مصادیق مشخص می شود تا از تقلب در فرش دستباف جلوگیری شود، بافندگان فرش ماشینی ملزم هستند نشان‌های فرش ماشینی را در کنار فرش بافته شود و لوگو را مشخص کنند، هر چند این کار نیز نظر ما را تامین نمی‌کند و تا وقتی به صورت قانون نشود این تخلفات تداوم دارد.

رافع بیان کرد:تقلب در تولید فرش، صدمه به میراث کهن و هنرمندان است و تا نظارتی نباشد، صنعت فرش دچار لطمه می‌شود، امیدواریم امسال این قانون اجرایی شود.

وی در مورد بیمه قالیبافان خاطرنشان کرد: با همراهی نهاد ریاست جمهوری و معاونت مناطق محروم و روستایی توانستیم حق قالی‌بافان‌ روستا و یا فعالان در کارگاه‌های شهری را طبق توافق‌نامه‌ای در قالب بیمه روستایی پوشش دهیم.

رئیس مرکز ملی فرش ایران عنوان کرد: شرایط بافت بسیار سخت است و تا دو ماه دیگر این قانون بیمه اجرایی می شود و جمعیت زیادی زیر پوشش قرار می‌گیرد، در حال حاضر از میان یک میلیون و 200 هزار بافنده فرش، تنها 220 هزار نفر دارای بیمه هستند.

وی گفت: حق بیمه گذار در بیمه روستایی از طریق توافق نامه با صندوق، به مدت یک سال بر عهده دولت است و قالی‌بافان می‌توانند از این موقعیت استفاده کنند، متاسفانه بودجه بیمه تامین اجتماعی تکمیل نشد و بسیاری در صف بیمه هستند اما می توانند از بیمه روستایی استفاده کنند، به خصوص اینکه به زودی جذابیت‌های بیمه روستایی نیز افزایش می یابد.

رافع در ادامه بیان کرد: کرونا، لطمه زیادی به واردات مواد اولیه و صادرات فرش زد و وضعیت صادرات فرش خوب نیست و میزان صادرات نسبت به سه ماه مشابه سال قبل کاهش یافته است.

وی خاطرنشان کرد: در مواد اولیه همچون ابریشم با موانعی مواجه هستیم و 90 درصد این مواد وارداتی است و تولید فرش گران شده است، از طرفی با وجود لطمات ناشی از کرونا، صنعت فرش در کسی و کارهای آسیب دیده لحاظ نشد و تولیدکنندگان و صادرکنندگان لطمه دیدند.

رئیس مرکز ملی فرش ایران اظهار داشت: فرش دستباف، میراث ارزشمندی است و هنرمندان با کیفیت بالایی به تولید می پردازند و نباید موانع به این صنعت لطمه وارد کند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟