بیوگرافی ذبیح الله خدائیان

به گزارش رکنا، ذبیح الله خداییان ، معاون رییس قوه قضاییه  در فروردین سال ۱۳۴۲ در شهرستان چگنی استان لرستان در خانواده کشاورز بدنیا آمد و تا دوران دبیرستان در آنجا زندگی می کرد و پس از آن به همراه خانواده به خرم‌آباد مرکز استان لرستان مهاجرت کردند. در زمان گرفتن دیپلم بدلیل انقلاب فرهنگی و مشکلاتی که در تحصیل بوجود آمد در آموزش و پرورش مشغول بکار شد و پس از مدتی از دبیری به جبهه جنگ ایران و عراق رفت  و پس از آن توانست در رشته حقوق دانشگاه تهران پذیرفته شود و پس از آن در رشته حقوق جزا و جرم‌شناسی در دانشگاه شهید بهشتی و پس از آن در رشته دکتری در همان رشته به تحصیل خود ادامه دادند.

ازدواج و همسر و فرزندان ذبیح الله خدائیان

ذبیح الله خداییان در سال 1370 وقتی 30 سال بود با یک دختر شمالی و از دوستان خواهرش با مهریه 110 سکه ازدواج کرد و حاصل این ازدواج سه فرزند (دو پسر و یک دختر) بود.

پسر بزرگ وی ازدواج کرده و بهمراه همسرش دندانپزشک هستند و دختر وی در رشته پزشکی در حال تحصیل است و پسر دیگرش محصل است.

خداییان پس از اخذ دیپلم اقتصاد اجتماعی، به لحاظ تعطیلی دانشگاه‌ها به علت انقلاب فرهنگی مدرک علوم اجتماعی را از مرکز تربیت معلم دریافت و با بازگشایی دانشگاه‌ها در رشته حقوق دانشگاه تهران ادامه تحصیل داد.

وی پس از گذراندن دوره کارشناسی، ارشد خود را در رشته حقوق گرایش حقوق کیفری و جزم شناسی اخذ و دارای مدرک دکترای حقوق کیفری و جرم شناسی می‌باشد.

خدائیان در سال ۱۳۷۰ به عنوان رتبه اول، دوره‌های کارآموزی قضایی خود را به اتمام رساند و به عنوان دادیار، کار قضایی خود را شروع کرد.

دکتر خداییان کلیه مراحل قضایی و مدیریتی را به صورت سلسه مراتبی طی کرده و دارای سمت‌هایی از جمله معاون دادستان، رئیس شعبه دادگاه بدوی و رئیس دادگاه تجدیدنظر، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان، معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان، قائم مقام رئیس کل دادگستری استان و نهایتا رئیس کل دادگستری استان‌های لرستان و فارس، معاون حقوقی قوه قضاییه بوده است. وی هم اکنون معاون رئیس قوه قضاییه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می‌باشد.

اکنون که دوران تحول و تعالی قوه قضاییه ماه‌های ابتدایی خود را می‌گذارند، سنگر مهم سخنگویی دستگاه قضایی نیز به دکتر خداییان واگذار شده است تا در کنار مدیریت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، به اطلاع رسانی در مورد مهمترین اخبار قوه قضاییه هم بپردازد.

دکتر خداییان از جمله کسانی است که افتخار خدمت در جبهه‌های حق علیه باطل را داشته و در دوران خدمت خود بارها به عنوان قاضی و مدیر نمونه از طرف روسای قوه قضاییه مورد تشویق قرار گرفته است.

او به عنوان یک شخصیت دانشگاهی، علاوه بر تصدی مناصب مهم و حساس در دستگاه قضایی، بر مقوله تدریس و پژوهش نیز متمرکز شد و همچنان در جایگاه مدرس دانشگاه، به تربیت و آموزش قضات ایران اسلامی می‌پردازد.

دکتر خداییان همچنین نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان جهانی مالکیت معنوی که یکی از ۱۶ آژانس تخصصی سازمان ملل است، می‌باشد.

تدوین بیش از ۳۲ لایحه قضایی، تهیه ۳۰ آیین نامه مهم، الکترونیکی اسناد و افزایش تعداد مترجمان رسمی در طی ۵ سال مسئولیت دکتر خداییان در معاونت حقوقی رقم خورد.

سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

مسئولیت خداییان سال 1398 در 56 سالگی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک شد .اقدامات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، همزمان با آغاز دوران تحول در دستگاه قضایی و دوره مدیریتی دکتر خداییان رویه و سیاق متفاوتی به خود گرفت؛ به طوری که در یک سال اخیر، ۵۳ میلیون هکتار از اراضی و املاک کشور ثبت و صاحب سند کاداستری شدند که این آمار، ۵ برابر ۴ دهه گذشته است و همزمان با نامگذاری سال جدید از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها» با صدور ۱۰ دستور دکتر خداییان برای پشتیبانی از تولید، تکالیفی را برای مدیران سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تعریف شد تا این سازمان در این مقوله نیز حرفی برای گفتن داشته باشد.

ارتقاء عملکرد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در دوران تحول تا جایی محسوس بوده است که در آیین بهره‌برداری از دستاوردهای جدید فناوری اطلاعات و طرح‌های عمرانی قوه قضاییه که همزمان با پنجمین روز از هفته قوه قضاییه سال جاری برگزار شد، از ذبیح الله خدائیان رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به عنوان سازمان برتر در استفاده بهینه از فناوری اطلاعات و انجام اقدامات مثبت در حوزه توسعه فعالیت‌های الکترونیکی در جهت تسهیل امور مردم، قدردانی شد.

از ریاست سازمان ثبت و اسناد به سازمان بازرسی کل کشور

وی در 3 شهریور 1400 با حکم محسنی اژه ای  با حفظ سمت رییس سازمان ثبت و اسناد به مدت دو سال سخنگوی قوه قضائیه شد.

ایشان در 9 آبان 1400 بعنوان رییس سازمان بازرسی کل کشور هم منصوب شد.

اجرای طرح کاداستر و معاون حقوقی قوه‌قضائیه از شهریور ماه ۱۳۹۳ به مدت پنج سال از دیگر فعالیت های اوست

ذییح الله خدائیان می باشد که در این مدت لوایح ابلاغ شده در دوره ایشان عبارتند:

• لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان

• لایحه تامین امنیت زنان در ایران یا منع خشونت علیه زنان.

• لایحه جامع اداری و استخدامی قوه قضائیه

• لایحه جامع مبارزه با فساد

• قانون تعزیرات

• اصلاح قانون آئین دادرسی کیفری

• قانون ثبت شرکت‌های تجاری

• لایحه نحوه اداره آپارتمان‌ها

• اصلاح قانون مبارزه با قاچاق انسان، اسلحه و مهمات

آیا این خبر مفید بود؟