جهش شدید قیمت ارز در راه است / بازار سرمایه تحت فشار سیاست های انقباضی است

به گزارش رکنا، در چند هفته اخیر شاهد افت شدید بازار بورس از طرفی و کاهش شدید قیمت دلار و قیمت سکه در بازار از طرف دیگر بودیم. مساله ای که باعث شد بسیاری از سرمایه گذاران بازار سرمایه را بی ثبات قلمداد کنند و به فکر پس انداز ریال باشند. اما این روند تا چه زمانی ادامه دارد؟

گفتگوی اختصاصی رکنا با همایون دارابی، کارشناس بازار سرمایه را بخوانید:

تمام بازارها شاهد کمبود شدید نقدینگی است

این کارشناس بازار سرمایه درخصوص ادامه روند افت بازار بورس، گفت: در حال حاضر بازار سرمایه از چهار عامل مهم تاثیر می گیرد. مساله اول نرخ بهره بالا که منجر به سیاست انقباضی شده است و در تمام بازارها شاهد کمبود نقدینگی هستیم. اگر این روزها بازارهای سکه، ارز، خودرو و املاک را مشاهده کنید، همه این بازارها علاوه بر بخش تولید دچار کمبود شدید نقدینگی شده اند. این موضوع ناشی از یک سیاست انقباضی گسترده ای است که در آخرین ماه های دولت در پیش گرفته شده است.

وی ادامه داد: مشکل دوم بی ثباتی در بازار ارز است. چه قیمت ارز بالا برود و چه پایین بیاید باعث می شود درباره ارزش گذاری شرکت ها، واردات و صادرات نتوان تصمیم دقیقی اتخاذ کرد.

دارابی افزود: مشکل سوم بحث قیمت گذاری دستوری است که باعث شده است سود شرکت ها از بین برود و عملا شرکت ها دچار زیان بشوند. مانند گروه خودرویی که به شدت در حال زیان دهی است یا گروه صنایع غذایی که به دلیل قیمت گذاری دستوری در حال زیان دهی هستند.

هنوز چند هفته مانده به انتخابات 1400 نمی دانیم چه کسانی کاندید می شوند

وی تاکید کرد: مساله آخر مربوط به انتخابات ریاست جمهوری 1400 است. این که چند هفته مانده به انتخابات هنوز نمی دانیم چه کسانی کاندید می شوند، چه رسد به این که چه سیاست هایی دارند. همه این مسائل دلیل بر این است که بازار در حال حاضر در شرایط اصلاحی است و ممکن است به طور کوتاه مدت بازگشایی هایی داشته باشد، اما روند کلی همین روند فعلی است.

اولویت اول دولت در ماه های پایانی مهار تورم و تحویل قیمت ها در سطح پایین به دولت بعدی است

این کارشناس بازار سرمایه درخصوص اقدامات اخیر در بازار گفت: تصمیماتی که در سران قوا اخذ شده است تصمیمات بسیار خوبی هستند، اما نیازمند زمان است که محقق شود. از طرفی به نظر می رسد اولویت اول دولت در این ماه های پایانی مهار تورم و تحویل قیمت ها در سطح پایین به دولت بعدی است. علیرغم این که تصمیمات سران قوا مورد استقبال قرار گرفت و مصوبه 7 + 3 هم اعلام شد، اما هم زمان نیاز دارد و هم این که به نظر می رسد اولویت دولت چیز دیگری باشد.

مشکل بی ثباتی قیمت ها در بازار ارز است

وی درباره ارتباط قیمت دلار و بازار بورس گفت : سال گذشته که بازار بورس در اوج تلاطم های رشدی خود قرار داشت، قیمت دلار زیر 13 هزار تومان بود. ارتباطی که در حال حاضر بین مساله دلار و بازار سرمایه وجود دارد، این است که برای اقتصاد قیمت بالا یا پایین دلار ملاک نیست، بلکه ملاک ثبات قیمت ها در بازار است. یک واردکننده یا صادرکننده براساس ثبات قیمت ارز در بازار تجارت می کند. در حیطه ارزش گذاری هم همین است. دلار بالاخره در بازار چند است؟ اگر این مساله مشخص نشود نمی توان تصمیم گرفت و در پی آن نمی توان ارزش گذاری کرد و درباره خرید و فروش سهام به تصمیم نهایی رسید. مشکل در حال حاضر بی ثباتی قیمت ارز در بازار است.

پیش بینی بورس و قیمت دلار در آینده نزدیک : جهش شدید قیمت ارز

دارابی درباره چشم انداز بازار سرمایه گفت: همه قیمت ها زیر نظر سیاست انقباضی است. تا زمانی که سیاست انقباضی ادامه دارد کل بازار ها تحت این فشار قرار دارند. درخصوص قیمت دلار هم، اگر تصمیم سیاسی این باشد که تمام ذخایر ارزی وارد بازار شود و سیاست انقباضی شدید را پیگیری کرد، می توان قیمت دلار را کاهش داد. اما از طرفی صادرات غیرنفتی و کالاهای ایرانی در برابر کالاهای دیگر مانند ترکیه و کشورهای دیگر گرانتر شدند. این به معنی از دست رفتن بازار صادراتی است. دولت می تواند هر تصمیمی بگیرد، اما در نهایت هر تصمیمی یک هزینه ای را بر اقتصاد ایران تحمیل می کند و هزینه دستوری قیمت دلار در آینده این است که در آینده با جهش شدید قیمت ارز مواجه می شویم.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟