با مزایای هوشمند‌سازی ساختمان آشنا شوید

 

هوشمند‌سازی ساختمان بدین منظور صورت می‌پذیرد تا ما بتوانیم کار‌های روزمره خویش را در سرعت بالایی انجام دهیم. زمان برای همه ما ارزشمند است و خیلی از ما افراد در طول 24 ساعت شبانه روز وقت کافی برای انجام کار‌های خود را نداریم. وقتی که کلیه کار‌های روزمره خود را به هوشمند‌ترین شکل ممکن انجام دهیم، در زمان صرفه‌جویی خواهد شد.

هوشمند‌سازی در ساختمان‌های اداری و تجاری

هوشمند‌سازی صرفاً به تجهیزات خلاصه نمی‌شود. مجموعه‌ای از روش‌هایی است که برای امنیت بیشتر ساختمان صورت می‌پذیرد. ممکن است اقدامات انجام شده سلسله‌وار باشند و یا به هم دیگر مرتبط باشند.

نصب دوربین‌های مدار بسته جهت کنترل ورود و خروج و آنچه در منازل و یا در ساختمان‌های تجاری و اماکن عمومی می‌گذرد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. گاهی اوقات ما به دنبال راحتی در تسریع کار نیسیتیم و امنیت برایمان از هر عامل دیگری واجب‌تر است. شما یک دفتر ثبت اسناد و املاک را در ذهن خود در نظر داشته باشید. طبیعتا در چنین ساختمانی استفاده از تجهیزات هوشمند و یا استفاده از قفل‌های هوشمند توصیه می‌شود. در استخر‌ها و باشگاه‌ها نیز به دلیل رفت و آمد زیاد نیاز است تا از قفل‌های کارتی استفاده شود. خب همانطور که توضیح دادیم در اینجا امنیت از سرعت مهم‌تر است و باید به این مسأله توجه شود.

نورپردازی هوشمند در ساختمان‌ها

نورپردازی هوشمند در ساختمان‌ها

علاوه بر اینکه محیط را جذاب و زیبا می‌کند و نقشی اساسی را در دکوراسیون و طراحی داخلی منازل ایفا می‌نماید، موجب کاهش مصرف برق نیز خواهد شد.

شما می‌توانید با استفاده از اپلیکیشنی که در گوشی خود نصب دارید، درساعاتی نور را قطع کنید و یا مجدد سیستم نورپردازی را روشن کنید. برای ویلا‌ها و ساختمان‌های چند طبقه که نمای بیرونی ساختمان نیاز به نورپردازی دارد، بهتر است که از سیستم نورپردازی هوشمند استفاده شود و برای ساعات شب این سیستم به طور خودکار روشن و خاموش شود. در صورت تمایل می‌توانید در طول روز هم نور را روشن نگه دارید.

سیستم نورپردازی هوشمند همانند یک شبکه‌ای بوده که به یک روتر مسیر یاب متصل می‌باشد. شما می‌توانید با اپلیکیشنی که در گوشی‌تان نصب می‌شود میزان روشنایی نور را تنظیم نمایید. اگر خانه پر نور می‌خواهید درجه نور را بالاتر می‌برید و اگر محیط کم نور دوست دارید، درجه نور را در حالت پایین‌تر تنظیم نمایید. بسته به نوع سیستم‌های هوشمند طراحی اپلیکیشن متفاوت می‌باشد و برای هر برندی متفاوت است. اما هر دو گزینه اندروید و IOS قابل نصب می‌باشد.

سیستم گرمایشی و سرمایشی هوشمند در خانه و ساختمان

با استفاده از این سیستم می‌توانید میزان دما و طوبت خانه را به طور دقیق متوجه شوید و آن را تنظیم نمایید. با استفاده از ریموت کنترل، پنل‌های لمسی که بر روی تجهیزات نصب می‌باشد می‌توانید دمای محیط را کنترل کنید. همچنین می‌توانید با نصب اپلیکیشن بر روی تلفن همراه یا گوشی خود میزان دما را در هنگامی که منزل حضور ندارید تنظیم نمایید. برخی افراد برای منزل پدر و مادر‌های سالمند خود تصمیم دارند چنین سیستمی را نصب کنند زیرا می‌توانند زمانی که نزد آن‌ها حضور ندارند دمای محیط را کنترل کنند.

هوشمندسازی-ساختمان

نمونه‌هایی از سیستم گرمایشی و سرمایشی هوشمند

  • چیلر
  • پمپ‌های گرمایشی و سرمایشی
  • فن‌ها
  • کویل‌های گرمایشی و سرمایشی

چیلر‌ها و سیستم‌های سرمایشی از فن کویل‌ها، کمپرسور و دیگر اجزاء ساخته شده‌اند. فن کویل به صورت دیواری، زمینی و سقفی نصب می‌شود. در تالار‌های عروسی و پذیرایی، باشگاه‌های بدن‌سازی و سالن‌های بزرگ همایش چیلر‌های سقفی نصب می‌شوند و از بالا به سمت پایین باد سرد و گرم وزیده می‌شود.

سیستم‌های دو منظوره قیمت بیشتری دارند و هزینه نصب و راه‌اندازی آن‌ها بیشتر است. هر چه آپشن‌های جانبی یک سیستم گرمایشی و سرمایشی بیشتر باشد، قیمت تمام شده کار توسط تیم اجرایی بیشتر خواهد بود. اما برای داکت اسپیلت نیز کنترل هوشمند فراهم می‌باشد.

برای کولر‌های آبی نیز می‌توان کنترل هوشمند را طراحی نمود. اما در فرآیند هوشمند‌سازی ساختمان مجموعه‌ای از تجهیزات به صورت هماهنگ با یک دیگر کار می‌کنند. به طور مثال وقتی که به منزل شما مهمان آمد، دما به طور خودکار کنترل می‌شود، نور‌های خانه روشن‌تر و یا کم نور‌تر می‌شوند و یا می‌توانید رمز را از روی قفل‌های هوشمند درب ورودی بردارید.

کارکرد سیستم‌های هوشمند در ساختمان

برخی منازل و ساختمان‌ها قفل‌های ورودی صرفاً با اثر انگشت کار می‌کنند. و اثر انگشت فقط اعضای خانواده را شناسایی می‌کند. شما می‌توانید این قابلیت را برای ورود مهمان بردارید.

همچنین می‌توانید دور کولر آبی را تنظیم که در چه ساعاتی با دور تن کار کند و در چه ساعاتی از میزان دور آن کاسته شود. اما نوبت به شوفاژ و پکیج می‌رسد که این دو سیستم گرمایشی نیز می‌توانند به طور هوشمند کار کنند.

یک سیستم پردازنده‌ای در منازل نصب می‌شود که کنترل کلیه جریان امور داخلی تجهیزات هوشمند منزل و یا ساختمان تحت کنترل این قسمت قرار دارد. این سیستم می‌تواند در هنگام قطع جریان برق تمامی امور را کنترل نماید و امنیت ساختمان شما را تنظیم می‌نماید. برق اضطراری در این شرایط وارد سیستم شده و خطری را ایجاد نمی‌نماید. برخی اجزاء داخلی خانه مثل پرده هوشمند می‌تواند با باتری کار کند. و یا قفل هوشمند درب ورودی و خروجی ساختمان با برق ذخیره شده یا باتری در هنگام قطع کامل جریان برق کنترل می‌گردد.

اما در پکیج باید تغییراتی را بر روی شیر‌های برقی اعمال نمود. هیچ می‌دانستید که سیستم گرمایش از کف را می‌توانید به صورت کاملاً هوشمند کنترل کنید؟ بله چنین امکانی فراهم می‌باشد. وقتی که در حال بازگشت از سفر هستید با گوشی خود می‌توانید سیستم گرمایشی که از طریق رادیاتور قرنیزی تأمین می‌شود را فعا نموده و تا به منزل برسید، خانه گرم خواهد بود. اگر تصمیم به هوشمندسازی ساختمان گرفته اید شرکت جهان اسمارت  با کادری مجرب و محصولات متنوع می تواند این کار را برای شما انجام دهد شما می توانید به وبسایت جهان اسمارت مراجعه نمایید و با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

کدخبر: 894222
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟