قانون جدید طلاق توافقی در ایران

 

قانون طلاق توافقی در ایران در طول سال های گذشته با تغییرات بسیاری همراه بوده است و این روزها با روش های دیگری انجام می گیرد. در گذشته افراد برای طلاق توافقی باید به دفاتر الکترونیکی قضایی مراجعه کرده و پس از انجام مراحل مربوطه، به شعبه دادگاه مربوطه مراجعه می کردند. در ادامه پس از ارائه حکم عدم سازش، به یکی از شعبات دفترخانه های طلاق و ازدواج مراجعه کرده و صیغه طلاق جاری می شد. اما این فرایند با در نظر گرفتن قوانین امروز متفاوت شده است.

آشنایی با قوانین جدید طلاق توافقی

بر مبنای قانون و بخشنامه جدید طلاق توافقی برای پروسه طلاق بخشنامه های به خصوصی را ابلاغ شده است. بر مبنای این قوانین جدید، زوجین پس از ارائه دادخواست طلاق توافقی، باید جلسات مشاوره را پشت سر بگذارند و سپس باقی مراحل را پشت سر بگذرانند. پیش از تکمیل جلسات مشاوره، نمی توان برای دریافت حکم طلاق اقدامی کرد. در ادامه این روند، زوجین با در دست داشتن گواهی عدم انصراف از طلاق به دفاتر قضایی الکترونیکی مراجعه می کنند.

برای شرکت در جلسات مشاوره، باید به سایت های مشاوره روانشناسی سازمان بهزیستی مراجعه کرده و در این بخش درخواست خود را ثبت کرده و نوبت بگیرند. مشاوران روانشناسی طی این جلسات در تلاش هستند که بین طرفین سازش و صلح برقرار کنند. فرایند مشاوره در مراکز غربالگری، تنها در خصوص طلاق توافقی انجام می شود. در زمانی که درخواست طلاق از سوی زن یا مرد مطرح شود، دیگر نیازی به شرکت در جلسات مشاوره وجود نخواهد داشت.

نوبت گیری در سامانه طلاق توافقی

برای اجرای قانون طلاق توافقی در ایران سامانه هایی در راستای طلاق توافقی ایجاد شده اند که برای پیگیری این فرایند باید به آن ها مراجعه کنید. این سامانه به نام تصمیم، وقت فوری مشاوره را به همراه کد رهگیری برای زوجین ارسال می کند. زوجین باید در زمان مقرر در این مراکز مشاوره حضور به عمل آورده و اطلاعاتی در خصوص خود و خانواده ارائه دهند. سپس هر یک از افراد به مشاورین خانواده سازمان معرفی می شوند.

در قانون جدید طلاق توافقی در صورتی که مشاورین نتوانند افراد را از طلاق منصرف کنند، گواهی عدم انصراف از طلاق صادر شده و ادامه پروسه طلاق توافقی پیگیری می شود. برای نوبت گیری در این فرایند باید از دو روش استفاده کنید. در روش اول می توانید، به سامانه تصمیم مراجعه کرده و اطلاعات مورد نیاز را در این بخش وارد نمایید. در بخش بعدی می توانید، به مراکز بهزیستی غربالگری به صورت حضوری مراجعه کرده و برای مشاوره، نوبت بگیرید.

عدم حضور در جلسات مشاوره طلاق توافقی

بر اساس قوانین مصوب در این حوزه، حضور زوجین در هر یک از جلسات مشاوره پیش از طلاق توافقی الزامی است. در صورتی که زوجین در جلسات شرکت نداشته باشند، گواهی عدم انصراف از طلاق برای آن ها صادر نمی شود و به این ترتیب پروسه طلاق توافقی متوقف می شود. بدون دریافت این گواهی گرفتن حکم طلاق توافقی از دادگاه نیز غیر ممکن خواهد بود.

در این خصوص استثنائاتی نیز وجود دارد. در صورتی که شما از خدمات یک وکیل حرفه ای کمک بگیرید، نیازی به حضور در جلسات و مراجعه به سامانه تصمیم نخواهید داشت. در این پروسه استفاده از خدمات و مهارت های یک وکیل حرفه ای روند طلاق توافقی را ساده تر می کند.

نکات مربوط به طلاق توافقی در دنیای امروز

در خصوص قانون طلاق توافقی در ایران، نکاتی وجود دارد که باید آن ها را برای ادامه این پروسه و رسیدن به نتیجه دلخواه مد نظر قرار دهید. برخی از این نکات را در زیر مشاهده می کنید:

  1. در صورتی که هر یک از زوجین در پرونده طلاق توافقی پشیمان شده و برای طلاق در دفترخانه حضور نداشته باشند، طلاق انجام نمی گیرد. البته در صورتی که زن حق طلاق داشته باشد یا پیش تر وکالت طلاق دریافت کند، عدم حضور مرد مشکلی در این رویه به وجود نمی آورد.
  2. رجوع به مهریه بذل و ابرا شده در دوران عده توسط زن ممکن نیست. یعنی اگر در پروسه طلاق توافقی زن از مهریه خود صرف نظر کرده و حق رجوع به مهریه را ساقط کند، امکان رجوع نخواهد داشت.
  3. در صورتی که زوجین پیش از صدور رای و جاری شدن صیغه طلاق سازش کنند، کلیه توافقات انجام شده ارزش حقوقی و قانونی نخواهند داشت و اعتبار آن ها از بین می رود.
  4. برای صحت شرایط طلاق باید حتما دو نفر شاهد به همراه زوجین به دفترخانه طلاق مراجعه کند. همچنین عدم عادت ماهیانه زن نیز از شرایط صحت طلاق به شمار می رود.
  5. پاک کردن نام همسر از شناسنامه پس از طلاق توافقی تنها با وجود شرایط باکره بودن زوجه امکان پذیر است و در صورت عدم باکرگی، پس از ازدواج مجدد نام همسر اول پاک خواهد شد.
  6. رای صادره برای طلاق تا 3 ماه اعتبار دارد و در صورتی که زوجین طی این مدت برای طلاق به دفاتر مربوطه مراجعه نکنند، رای صادر شده باطل خواهد شد.

قانون جدید طلاق توافقی

طول مدت طلاق توافقی

بر اساس قانون جدید طلاق توافقی طول مدت طلاق توافقی در حدود 1 ماه محاسبه می شود. در شرایط خاص این مدت زمان کمتر یا بیشتر می شود. برای تعیین این بازه های زمانی باید 5 جلسه مشاوره را نیز در نظر بگیرید. در صورتی که از خدمات وکلای کاردان در این حیطه کمک بگیرید، پروسه طلاق توافقی سریع تر پیش می رود. با راهنمایی های این افراد و استفاده از راهکارهای قانون طلاق توافقی در ایران این پروسه ساده تر طی می شود.

جمع بندی

در سال های اخیر قانون جدید طلاق توافقی وضع شده که شرایط جدیدی برای صدور حکم طلاق به وجود آورده است. برگزاری جلسات مشاوره در طول پروسه طلاق توافقی یکی از راهکارهای قانونی برای کاهش نرخ طلاق در کشور است که گاها سبب سازش برخی از زوجین نیز شده است. اما در صورتی که امکان سازش در پرونده شما وجود ندارد، با استفاده از خدمات یک وکیل حرفه ای می توانید، از حضور در این جلسات مشاوره صرفه نظر کنید. در طلاق توافقی در خصوص کلیه حقوق زن و شرایط طلاق سازش خواهد شد.

کدخبر: 892443
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟