اینکه جواهرات چقدر زود کدر می‌شوند به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ نحوه مراقبت از آنها، جنس پوست شما و میزان واکنش پذیری آن، دمای اطراف و فرآیندها و مواد مورد استفاده در ساخت آنها همگی در روند تغییر رنگ جواهر اثرگذار هستند. در ادامه چند روش کاربردی برای مقابله با سیاه شدن جواهرتتان به شما آموزش می‌دهیم.

ساده‌ترین روش را امتحان کنید

هنگام تمیز کردن جواهرات در خانه، ساده‌ترین روش با کمترین مواد اولیه همیشه ایمن‌ترین است. با این حال، بسته به کیفیت جواهرات، روش‌های خاصی وجود دارد که می‌توانید جواهرات خود را تمیز کنید. از آنجایی که جواهرات طلا بسیار محبوب هستند، ما در این مقالا صرفا به مراقبت‌های این فلز ارزشمند با ساده‌ترین روش‌ها می‌پردازیم.

خواص طلا و جواهر

طلای خالص همیشه طلای 24 عیار است. اگر قطعه شما کمتر از 24 قیراط است، این نشان می‌دهد که با فلزات دیگری به نام آلیاژ مخلوط شده است تا سختی و دوام آن افزایش یابد. این مسئله الزاما یک چیز بد نیست. هرچه سبک زندگی شما فعال‌تر باشد، بهتر است تا طلای خالص کمتری داشته باشید. طلای خالص فلزی نرم و مستعد خراش است، بنابراین مخلوط کردن آن با 10 قطعه یا بیشتر آلیاژ باعث افزایش طول عمر طلا می‌شود. اکسسوری‌های طلا با خاصیت انرژی بخشی، از مناسب‌ترین اکسسوری‌های موجود برای خانم‌ها است. اگر علاقه چندانی به این زیورآلات ندارید می‌توانید هر ماه با خرید انواع طلا 18 یا 24 عیار و یا چند گرم شمش طلای آب شده به نرخ روز سرمایه‌گذاری بلند مدتی برای خود داشته باشید.

چگونه زیورآلات طلا را تمیز کنیم

چگونه زیورآلات طلا را تمیز کنیم

بیشتر خانم‌ها علاقه زیادی به سرویس طلا و مخصوصا سرویس طلای عروسی خود دارند و نمی‌خواهند به هیچ عنوان این اکسسوری زیبا دچار آسیب یا تغییر رنگ شود. همین دلیل باعث می‌شود تا حداقل استفاده را از این اکسسوری داشته باشند. ما پیشنهاد می‌کنیم از طلای خود استفاده کنید و در نهایت آن را با محلول تمیز کردن جواهرات که به طور خاص برای طلا ساخته شده است و یک راه مطمئن و موثر برای حفظ شکل طلای شماست تمیز کنید. اگر هنوز سرویس طلا جدید خود را سفارش نداده‌اید پیشنهاد می‌کنیم از مدل‌های ایتالیایی دیدن کنید. قیمت خرید این مدل‌های شیک نسبت با کیفیت آنها بسیار مناسب است. اگر نگران کدر شدن آن در آینده هستید یک محلول دستساز بسازید.

می‌توانید یک محلول دست ساز داشته باشید. با استفاده از اقلام ذکر شده در ادامه محلول مناسب برای پاک کردن طلای شما آماده خواهد شد.

1. کمی مایع ظرفشویی را در آب گرم و نه داغ مخلوط کنید.

2. چند قطره آمونیاک اضافه کنید.

3. با احتیاط یک مسواک نرم و نو را روی طلا بکشید تا خط و خشی به آن وارد نشود.

4. در آب ولرم قرار دهید تا آبکشی شود.

5. با حوله کاغذی یا پارچه معمولی در هوا خشک کنید یا با حوله خشک کنید.

مراقبت چند نکته باشید

به دلیل احتمال زیاد کدر شدن جواهرات طلا، چند ماده خاص وجود دارد که باید از آنها اجتناب کنید:

از هرگونه صابون و مواد شوینده دوری کنید. صابون با PH خنثی خوب است، اما جواهرات طلای خود را قبل از دوش گرفتن به جعبه جواهرات خود منتقل کنید تا شوینده‌ها موجب کدر شدن آن نشوند. جدا از مواد شوینده آب لوله کشی شهری حاوی مقداری کلر است که این ماده یکی از دلایل اصلی برای کدر شدن طلای شما خواهد بود. در حالی که طلای خالص کدر نمی‌شود، تقریباً تمام جواهرات طلا یک آلیاژ هستند، همانطور که در بالا ذکر شد. بسته به درصد فلزات دیگر مخلوط شده با طلا، احتمال کدر شدن وجود دارد.

آیا سبز شدن دست به دلیل آلوده بودن طلا اتفاق می‌افتد؟

آیا سبز شدن دست به دلیل آلوده بودن طلا اتفاق می‌افتد

آیا تا به حال یک پس از در آوردن حلقه خود متوجه لکه سبزی روی پوست دستتان شده‌اید؟ این حلقه سبز رنگ ناشی از اسیدهای روی پوست است که فلز را اکسید می کند. اینکه آیا این اتفاق برای شما افتاده است یا خیر و وابسته به شیمی بدن شما است. اگر این رنگ سبز را دیدید، نگران نباشید. این برای شما مضر نیست و به این معنی نیست که جواهرات شما ناامن یا غیر اصل هستند. این موارد اغلب با قطعات ترکیب شده از آلیاژ مس ساخته می‌شوند.

مخمل یک محافظ عالی است

تمام جواهرات باید به همراه یک کیف مخملی عرضه شوند. از این کیف استفاده کنید تا جواهرات خود را در برابر نور خورشید محافظت کنید و آنها را از خط و خش در امان نگه دارید. محل قرارگیری نیز برای ذخیره سازی مهم است. برای گردنبندهای آویز و گوشواره‌های بلند که امکان گره خوردن دارند، این جداسازی باعث پیشگیری از این اتفاق می‌شود. اما گردنبندهای مرواریدی یا قطعاتی که از سنگ‌های جداگانه به هم متصل شده‌اند باید صاف گذاشته شوند تا از کشیده شدن نخ جلوگیری شود. نگه داشتن قطعاتی مانند گوشواره‌های میخی، حلقه‌ها و آویزها در کیسه‌ها یا جعبه‌های مخمل می‌تواند آنها را ایمن نگه دارد. بهتر است تا کمترین برخورد میان جواهراتتان اتفاق بی‌افتد.

اسپری محافظ جواهرات را امتحان کنید

به جواهرات خود یک اسپر محافظ برای مبارزه با عناصر کدر کننده بزنید. این کار نه تنها می‌تواند از طلاهای مورد علاقه شما برای مدت طولانی‌تری محافظت کند، بلکه برخی از اسپری‌ها همچنین می‌توانند از شما در برابر آلرژی‌هایی مانند تحریک، بثورات و کهیر محافظت کنند.

تنها در مواقع خاص از طلا استفاده کنید

از پوشیدن جواهرات هنگام آشپزی، نظافت، انجام کارهای خانه یا باغبانی خودداری کنید. بسته به کاری که انجام می‌دهید، مواد شیمیایی که با آن‌ها در تماس هستیم می‌توانند ساینده‌ها، اسیدها یا قلیایی‌های قوی باشند که می‌توانند جلای جواهرات شما را از بین ببرند و فلز و سنگ‌ها را مشخص کنند. فلزات گرانبها نرم هستند، به این معنی که به راحتی آسیب می‌بینند. از فشار دادن یا پیچاندن بیش از حد قطعات خودداری کنید تا باعث ایمن نگه داشتن آنها از خراش از آسیب شوید.

مواردی مانند مسواک و خمیر دندان نیز در میان پاک کننده‌های طلا وجود دارد اما تا حد امکان سعی کنید این کار را با محلول ذکر شده انجام دهید و زمانی که احساس کردی طلای شما کدر شده است آن را با آبکاری احیا کنید.

نویسنده: سارااقبالی

کدخبر: 809261
آیا این خبر مفید بود؟