آشنایی با سمعک شارژی و ویژگی های آن

به نقل از مرکز ارزیابی شنوایی سمعک آلفا، امروزه سمعک ها از دو طریق تامین انرژی میشوند: باتری های دکمه ای یکبار مصرف و قابل جابجایی و باتری های قابل شارژی که از سمعک جدا نمیشوند. در سمعک های باطری خور، پس از تمام شدن باطری، باید آن را تعویض و با یک باطری نو جایگزین کرد. این باتری های یکبار مصرف را باید بسته به نوع سمعک هر چند روز تا چند هفته یکبار تعویض کنید.

باطری شارژی به این معنی است که بدون اینکه لازم باشد از سمعک خارج شود، آن را به شارژ بزنید. سمعکهایی که باطری های شارژی دارند، به سمعک شارژی معروف هستند که در این مطلب با آنها آشنا میشویم.

باتری سمعک قابل شارژ چیست؟

سمعک‌های شارژی برخلاف سمعک‌های با باتری‌های یکبار مصرف سنتی، دارای باتری‌های داخلی هستند و نیازی نیست که دائما باطری را از آنها جدا کرده و تعویض کنید. وقتی سمعکتان شارژی باشد، به‌جای اینکه خود باتری‌ها را تعویض کنید، سمعک‌هایتان را هر شب شارژ میکنید. مثل همان کاری که برای گوشی های هوشمند انجام میدهید.

اکثر سمعک های شارژی برای افرادی که درجات کم شنوایی از خفیف تا متوسط را دارند، مناسب هستند. با این حال، در برخی از برندها سمعک شارژی «قوی» برای افراد مبتلا به کم شنوایی شدید هم موجود است.

مزایای استفاده از سمعک شارژی کلینیک آلفا

 • ماندگاری طولانی: نسل‌های کنونی سمعک های شارژی، از باتری‌های لیتیوم یونی استفاده می‌کنند که می‌توانند تا 30 ساعت شارژ داشته باشند و تقریبا 5 سال هم باطریشان دوام دارد. البته این طول عمر، بسته به میزان استفاده از آپشن های تخلیه باتری، مانند پخش بی‌سیم و ... می‌تواند بسیار متفاوت باشد. (در عین حال، سمعک‌های با باتری‌های یکبار مصرف، نیاز دارند که بسته به مدل سمعک، باتری‌ها را هر چند روز تا چند هفته یکبار تعویض کنید.)
 • ایمن تر: باتری های دکمه ای یکبار مصرف در صورتی که به طور تصادفی توسط حیوانات خانگی یا بچه ها بلعیده شوند، بسیار خطرناک هستند. سمعک های شارژی این خطر را ایجاد نمی کنند، مگر اینکه کل سمعک بلعیده شود (که آن هم اتفاق می افتد!).
 • سازگار با محیط زیست: از آنجایی که به جای خرید باتری های جدید، باتری ها را شارژ می کنید، زباله کمتری ایجاد می کنید. آن هم باطری ها که اینقدر برای محیط زیست مضر هستند.البته باطری های سمعک های شارژی هم برای محیط زیست مضر هستند ولی خب...
 • رسیدگی راحت تر: افرادی که مشکلات مهارتی و حرکتی دارند یا کسانی که نمی خواهند دائماً نگران خرید و تعویض باتری باشند، ممکن است سمعک شارژی را انتخاب کنند. این به این دلیل است که باتری های یکبار مصرف کوچک هستند و تعویض آنها سخت است.

2

معایب باتری های قابل شارژ

شاید شارژ کردن روزانه ی باطری ها، برای ما، یک حرکت عادی و ساده باشد، اما بعضی از افراد، بخصوص افرادی که مسن هستند، ممکن است به همین سادگی فکر نکنند و نگران قطعی برق یا شیطنت نوه هایشان باشند. یا اینکه فردی با سبک زندگی بسیار فعال، سمعکش را لازم داشته باشد و زمانی برای شارژ مجدد آن نداشته باشد. در این حالت، استفاده از شارژر های با باطری های یک بار مصرف، بهتر است.

سایر معایب سمعک های شارژی عبارتند از:

 • عدم کنترل کاربر: در بسیاری از سمعک‌های شارژی، باتری در داخل دستگاه است و کاربر نمی‌تواند خودش آن را خارج کند. به همین دلیل، اگر باطری خراب شود، کلا سمعک از کار می افتد و زندگی فرد مختل میشود.
 • خالی شدن بد موقع شارژ سمعک: معمولا سه ساعت طول میکشد تا سمعک های شارژی، شارژ شوند. از طرفی، گاهی اوقات لازم است، باتری روزی دوبار شارژ شود. حالا فرض کنید فرصتش را نداشته باشید که سمعک را کامل شارژ کنید، یا فکر کنید، سمعک، کامل شارژ شده در صورتی که این اتفاق نیفتاده باشد.
 • مدل ها و سبک های محدود: اکثر سمعک های شارژی پشت گوشی هستند و به بلندگوی کوچکی که در داخل گوش قرار می گیرد متصل می شوند. اگر به مدل‌های کوچک‌تر که کاملاً داخل گوش قرار می‌گیرند علاقه‌مند باشید، احتمالا سمعک شارژی برایتان پیدا نشود!!

توصیه هایی برای نگه داری سمعک های شارژی

سمعک های شارژی روز به روز محبوبیت بیشتری پیدا می کنند چون تعمیر و نگهداری کمی نیاز دارند و نیازی به خرید منظم باتری سمعک ندارند. اگرچه استفاده از سمعک‌های شارژی آسان است، اما تفاوت‌هایی در نحوه مراقبت از آن‌ها وجود دارد که باید از آن‌ها آگاه باشید.

دو نوع سمعک شارژی وجود دارد:

 • نقره-زینک: سمعک با درب باتری
 • لیتیوم یون: سمعک بدون درب باتری

زینک نقره ای (با درب باتری)

به باتری های نقره-روی، باتری های Z-Power نیز گفته می شود. آنها تقریباً به اندازه و شکل باتری هایی هستند که شما به آنها عادت کرده اید. آنها حدود 3-4 ساعت طول می کشد تا کاملا شارژ شوند و برای هر بار شارژ حدود 24 ساعت سمعک شما را کاور می کنند. خود باتری هم باید حدود یک سال دوام بیاورد، بعد از این یک سال، باید برای خرید یک باتری جدید اقدام کنید.

3

توصیه هایی برای سالم نگه داشتن باتری های نقره-زینک

 • همیشه سمعک خود را در زمانی که از آن استفاده نمی کنید، در شارژرش قرار دهید - حتی اگر باطری اش کاملاً تخلیه نشده باشد.
 • سمعک خود را در شارژری که در برق نیست، قرار ندهید. این کار باعث خالی شدن باتری ها و کاهش عمر آنها می شود.
 • زمانی که از سمعک خود استفاده نمی کنید درب باتری را باز نکنید. اگر به استفاده از سمعک‌های معمولی و غیرقابل شارژ عادت دارید، فکر میکنید که وقتی از سمعک‌های غیرقابل شارژ استفاده نمی‌کنید، بهتر است درب باتری را باز کنید تا در عمر آن صرفه‌جویی کنید. خب این امر در مورد سمعک های شارژی برعکس است. البته اگر بیش از سه ساعت از سمعک خود استفاده نمی‌کنید و نمی‌توانید آن‌ها را در شارژر قرار دهید، باتری‌ها را بردارید و در مکانی نگهداری کنید که با یکدیگر یا سایر اشیاء فلزی تماس نداشته باشند.

لیتیوم یون (بدون درب باتری)

اگر سمعک شارژی شما درب باتری ندارد، باتری آن لیتیوم یونی است. شارژ کامل این باتری ها حدود 3 تا 4 ساعت طول می کشد و برای هر بار شارژ حدود 24 ساعت انرژی سمعک شما را تامین می کند. خود باتری باید برای کل عمر سمعک، معمولاً 4 تا 5 سال، دوام بیاورد. در پایان این دوره 4 تا 5 ساله، باید به فکر خرید سمعک جدید باشید یا می توانید سمعک خود را برای تعویض باتری داخلی به فروشنده یا شرکت نمایندگی آن، تحویل بدهید.

توصیه هایی برای سالم نگه داشتن باتری های لیتیوم یونی

 • همیشه سمعک خود را در زمانی که از آن استفاده نمی کنید در ایستگاه شارژ قرار دهید - حتی اگر کاملاً تخلیه نشده باشد. شارژ مداوم باتری را تخلیه یا عمر باتری را کوتاه نمی کند و هیچ آسیبی به باطری نمیزند.
 • وقتی که باکس سمعک ها در برق نیست، سمعک را در آن قرار ندهید. این کار باعث خالی شدن باتری ها و کاهش عمر آنها می شود.
 • اگر قصد ندارید از سمعک خود برای مدت طولانی استفاده کنید، اما نمی توانید آن را در باکس شارژش قرار دهید، آنها را خاموش کرده و در مکانی امن نگهداری کنید.
آیا این خبر مفید بود؟