خرید ارز دیجیتال در ایران | بررسی همه روش‌های سرمایه‌گذاری در کریپتو

یکی از دلایل این استقبال، عدم ثبات قیمت‌ها و سقوط ارزش پول‌های فیات است. چگونگی خرید این ارزها و ورود به بازارهای آن‌ها نیز سؤال بسیاری از افراد است. در همین راستا خرید ارز دیجیتال در ایران نیز دغدغه بسیاری از افراد است. دغدغه‌ای که سؤالاتی این‌چنین در پیش‌رو دارد: چطور و چگونه به خرید ارز دیجیتال بپردازند و سریع‌ترین و امن‌ترین راه خرید ارزهای دیجیتال در ایران چیست؟ به چه صرافی‌هایی امکان دسترسی وجود دارد؟ شرایط ثبت‌نام و داشتن حساب کاربری در صرافی‌های ارز دیجیتال چیست؟ در این مطلب تلاش می‌کنیم به نحوه خرید ارزهای دیجیتال در ایران بپردازیم. با ما همراه باشید تا راه‌های ایمن و سریع را بررسی کنیم.

1

ارز دیجیتال چیست؟

سرعت پیشرفت تکنولوژی، روند تغییرات ناشی از آن و نیاز به سرمایه‌گذاری در بازارهایی دور از دسترس دولت‌ها، باعث خلق ارز دیجیتال شد. فلسفه وجودی این ارزها این است که دولت‌ها، نهادهای حاکمیتی و بین‌المللی، توان تسلط بر آن‌ها را نداشته باشند. علاوه بر این افراد، دنبال سرمایه‌گذاری در جایی بودند که بتوانند سود بالایی را به دست آورند. همین عدم نظارت و سانسور بود که کریپتوکارنسی را در نظر همه جذاب کرد.

ارز دیجیتال نوعی پول است که بر اساس رمزنگاری به وجود آمده است. این ارز از سیستم بلاک چین بهره می‌برد، بنابراین غیرمتمرکز، شفاف و تغییرناپذیر است. به دلیل غیرمتمرکز بودن ارزهای دیجیتال دولت‌ها و نهادهای دولتی و بین‌المللی نمی‌توانند آن‌ها را کنترل کنند. بلاک چین نیز امنیتی فوق‌العاده ایجاد می‌کند و در کنار شفافیت اطلاعاتی این پلتفرم، کاربران به‌خوبی در جریان روندها و تغییرات قرار می‌گیرند.

خرید ارز دیجیتال

خرید ارز دیجیتال یعنی ورود به بازاری که با تکنولوژی برتر پیوند خورده است. بسیاری باور دارند که ارز دیجیتال پول آینده است. پس بهتر است از آینده جا نمانیم و جزء کسانی نباشیم که این‌روزها با حسرت می‌گویند کاش چند سال پیش بیت کوین خریده بودم.

برای خرید ارز دیجیتال نیازی به افتتاح حساب در هیچ بانکی نیست و شما فقط به یک صرافی امن نیاز دارید. با ایجاد حساب و احراز هویت در یک صرافی ارز دیجیتال به‌آسانی می‌توان اقدام به خرید و فروش این ارزها کرد. صرافی‌های ارز دیجیتال به‌صورت آنلاین هستند. این صرافی‌ها در همه جای دنیا وجود دارند. هر کس می‌تواند به‌راحتی در این صرافی‌ها حساب کاربری بسازد و با احراز هویت به خرید و فروش ارزهای مختلف بپردازد. در حقیقت صرافی‌های ارز دیجیتال پل ارتباطی بین مردم و جهان شگفت‌انگیز رمز ارزها هستند.

خرید ارز دیجیتال چه مراحلی دارد؟

اگرچه خرید رمز ارزها راه‌های بسیاری دارد، اما این راه‌ها همگی مطمئن و ایمن نیستند. مراجعه به وب‌سایت صرافی‌های معتبر یکی از امن‌ترین راه‌های خرید ارز دیجیتال است. دقت در طریقه خرید رمز ارزها بسیار مهم است، زیرا تراکنش‌ها در غالب ارزهای دیجیتال غیرقابل ردیابی هستند.

برای خرید رمز ارزها باید بدانید چه می‌خواهید، هدفتان چیست و در راستای آن اقدام کنید، و چه کاری می‌خواهید کنید؟ سرمایه‌گذاری بلندمدت یا کسب سود در کوتاه‌مدت؟ سپس کیف پول کریپتوکارنسی خود و صرافی ارز دیجیتالی را که می‌خواهید از طریق آن اقدام به خرید کنید، مشخص کنید. در تمام این مراحل امنیت را اولویت خود قرار دهید و بررسی کنید که حرفه‌ای‌ها چه تجربه‌هایی در این زمینه دارند یا پیشنهادشان چیست.

مراحل خرید بیت کوین

خرید بیت کوین نیز شامل مراحلی به ترتیب زیر است:

 • انتخاب صرافی‌ای که خدمات مدنظر شما را می‌تواند ارائه کند و امنیت بالایی دارد.
 • ثبت‌نام و احراز هویت در صرافی موردنظر.
 • خرید ارز دیجیتال بیت کوین.

خرید ارز دیجیتال در ایران

با توجه به رشد ارزش رمز ارزها، تورم زیاد و کاهش ارزش ریال، خرید و فروش ارزهای دیجیتال در ایران بسیار مورد توجه است. افراد می‌توانند به‌صورت آنلاین در یکی از صرافی‌های ارز دیجیتال خارجی یا ایرانی ثبت‌نام کنند و پس از تکمیل مراحل احراز هویت به خرید و فروش این ارزها بپردازند.

خرید ارز دیجیتال در ایران به روش‌های زیر امکان‌پذیر است:

 • خرید از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی
 • خرید از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال خارجی
 • خرید از طریق بازار جهانی فارکس

خرید ارز دیجیتال در ایران از طریق صرافی‌های ایرانی

خرید ارز دیجیتال از صرافی‌های ایرانی به دو صورت حضوری و آنلاین قابل انجام است. روش خرید حضوری، بسیار نادر است و محدودیت‌هایی از جمله عدم وجود حساب کاربری و ندیدن قیمت لحظه‌ای ارزها را دارد. اما در روش آنلاین شما با داشتن یک حساب کاربری و دیدن جزئیات خرید و فروش، میزان سود و زیان و قیمت لحظه‌ای، یک دید کامل به نسبت سرمایه خود خواهید داشت.

صرافی‌های ایرانی این اطمینان را به شما می‌دهند که سرمایه‌تان هرگز به دلیل تحریم‌ها و مسائل بین‌المللی بلوکه نخواهد شد. همچنین امکان خرید ارزهای دیجیتال از طریق ریال نیز از دیگر ویژگی‌های این صرافی‌ها است. پیش از انتخاب صرافی حتما به امنیت، شهرت و اعتبار آن توجه کنید و اطمینان حاصل کنید که تیمی حرفه‌ای از آن پشتیبانی می‌کند.

2

به‌دلیل تحریم‌ها، امکان فعالیت در اکثر صرافی‌های خارجی برای ایرانیان وجود ندارد و خطراتی مانند بلوکه‌شدن حساب، دارایی کاربران ایرانی را تهدید می‌کند. به همین خاطر بهترین پیشنهادی که می‌توانیم داشته‌باشیم، استفاده از صرافی ارز دیجیتال ایرانی است؛ انتخاب یک صرافی ارز دیجیتال معتبر که امکانات حرفه‌ای و خوبی داشته‌باشد، نیاز کریپتویی افراد را برآورده می‌کند.

یک صرافی ارز دیجیتال خوب ایرانی، چه ویژگی‌هایی باید داشته‌باشد؟

مواردی که باید در انتخاب یک صرافی ایرانی توجه کرد، بدین‌شرح است:

 • نام بدی از گذشته نداشته‌باشد؛ برخی صرافی‌ها ممکن است سابقه هک‌شدن یا دستگیرشدن یا دردسترس‌نبودن سایت داشته‌باشند. باید به نظرات کاربران نیز توجه ویژه‌ای داشت. امنیت، مقوله مهمی است که باید بدانیم آن صرافی چه فرایندهایی را برای تضمین امنیت در پیش می‌گیرد.
 • تنوع ارزهای دیجیتال در آن بالا باشد؛ مزیت اصلی صرافی‌های خارجی بر صرافی‌های ایرانی اغلب این است که صرافی‌های خارجی، تعداد رمزارز زیادی را پشتیبانی می‌کنند اما صرافی‌های ایرانی تعداد کمی را. اما اگر یک صرافی داخلی باشد که تعداد ارزهای زیادی را پشتیبانی کند، انتخاب بسیار خوبی است.
 • پشتیبانی قوی داشته‌باشد. اگر در زمان برخورد با یک مشکل یا نیازداشتن به راهنمایی، بتوان با پشتیبانی یک صرافی تماس گرفت یا چت کرد، بسیار مفید و اطمینان‌بخش است.
 • ابزار حرفه‌ای معامله داشته‌باشد. به‌طور مثال ابزار مدیریت ریسک حد ضرر و OCO، از جمله مواردی است که برای معامله‌گران بسیار پراستفاده است. هرچند کم‌تر صرافی ایرانی، این امکانات را دارند اما از میان آن‌ها می‌توان به صرافی ارز دیجیتال تبدیل اشاره کرد.
 • حجم معاملات در آن بالا باشد. اگر یک صرافی را انتخاب می‌کنید تا در آن سفارش خرید یا فروش ثبت کنید و با دیگران معامله کنید، باید دقت کنید آن صرافی، حجم معاملات بالایی داشته‌باشد تا معطل به‌بارنشستن سفارش خود نباشید.
 • کارمزد مناسبی داشته‌باشد؛ کارمزد معاملات در اکثر صرافی‌های ایرانی، عددی معقول است اما قبل از انتخاب صرافی، به میزان کارمزد آن توجه کنید.
 • رابط کاربری ساده‌ای داشته‌باشد. یک صرافی که تلاش زیادی برای آن انجام شده‌باشد، احتمالاً سایتی بسیار آسان و کارآمد دارد که راحتی را برای کاربران به ارمغان می‌آورد.

این‌ها دسته‌ای از معیارها برای انتخاب صرافی ارز دیجیتال ایرانی است. با این حال برخی افراد ممکن است خطر فعالیت در صرافی‌های خارجی را به جان بخرند و از طریق روش‌هایی، بتوانند در آن فعالیت کنند. هرچند به‌دلیل خطرهای موجود، فعالیت در صرافی‌های خارجی اصلاً توصیه نمی‌شود.

خرید ارز دیجیتال در ایران از طریق صرافی‌های خارجی

برای خرید ارز دیجیتال از صرافی‌های خارجی باید اطلاعات کافی از این صرافی‌ها داشته باشید. باید بدانید چه محدودیت‌ها و چه مزیت‌هایی در استفاده از صرافی‌های ارز دیجیتال خارجی وجود دارد. ممکن است بررسی این محدودیت‌ها و مزایا سخت باشد؛ بنابراین خوب است قابلیت‌ها و قوانین چند صرافی برتر ارز دیجیتال خارجی را مطالعه کنید تا با صرف زمان کمتر و با خیالی آسوده صرافی قابل اعتمادی را برای خرید ارز دیجیتال بیابید.

نکته لازم به ذکر این است که صرافی‌های ارز دیجیتال خارجی انگشت‌شماری به کاربران امکان خرید ارز دیجیتال در ایران را از طریق سیستم خود می‌دهند. خرید ارز دیجیتال در ایران از طریق صرافی‌های خارجی به دلیل تحریم‌های بین‌المللی مشکلاتی از قبیل عدم سرویس‌دهی به کاربران ایرانی و بسته‌شدن حساب به‌محض احراز هویت ایرانی و... را دارد. در ادامه صرافی بایننس را معرفی می‌کنیم که نامی معروف در حوزه ارزهای دیجیتال است.

صرافی ارز دیجیتال بایننس

بایننس از بزرگ‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال خارجی است. کاربران برای خرید ارز دیجیتال در ایران می‌توانند بدون احراز هویت در این صرافی، حساب کاربری داشته باشند. اما این روش برای کسانی که سرمایه‌های بزرگی دارند مناسب نیست، زیرا حساب کاربری بدون احراز هویت محدودیت تراکنش دارد. از ویژگی‌های این صرافی ارز دیجیتال کارمزد بسیار ناچیز یک‌دهم درصدی و اعتبار و امنیت بالای آن است. کاربران ایرانی، امکان خرید ارز دیجیتال در ایران از طریق صرافی بایننس را ندارند.

خرید ارز دیجیتال در ایران از طریق بازار جهانی سهام فارکس

بازار جهانی سهام فارکس به ما کمک می‌کند، ارزهای دیجیتال را مانند یک نماد بورسی بخریم و با استفاده از توان تحلیل خودمان از آن‌ها سود به دست بیاوریم. مزیت بازار فارکس این است که یک بازار دوطرفه است و به همین دلیل می‌توان در وضعیت منفی نیز در آن سود کسب کرد. دوطرفه بودن این بازار به این شکل است که وقتی می‌خواهید در این بازار یک ارز دیجیتال بخرید، نسبت یک ارز به ارز دیگری را می‌خرید. البته خریدوفروش در بازار فارکس ریسک بالایی دارد. حضور در بازار فارکس و خریدوفروش ارز دیجیتال اندکی دشوار است.

کیف پول ارز دیجیتال

همه ارزهای دیجیتال به ذخیره و تأمین امنیت نیاز دارند. با افزایش قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال این نیاز به تامین امنیت بیشتر دیده شد. کیف پول‌های ارز دیجیتال برای تامین امنیت و ذخیره ارزهای دیجیتال هستند. به همین جهت نیاز است که کیف پول ارز دیجیتال مناسب این کار را یافته و روش نصب و استفاده آن را یاد بگیریم. ما در این قسمت به کیف پول ارزهای دیجیتال را معرفی کرده و روش استفاده از آن‌ها را آموزش خواهیم داد.

کیف پول ارز دیجیتال به کیف پول‌هایی گفته می‌شود که برای نگهداری و تأمین امنیت ارزهای دیجیتال به کار می‌رود. این کیف پول‌ها متنوع هستند و هرکدام متناسب به نیاز و هدف موردنظر مصرف‌کننده‌اش انتخاب می‌شود.

ازآنجاکه ارزهای دیجیتال متشکل از کدهای رمزنگاری شده رایانه‌ای است، کیف پول‌های ارز دیجیتال به‌گونه‌ای طراحی و برنامه‌نویسی شده‌اند که ارزهای دیجیتال ذخیره شده در خود را به‌خوبی حفاظت کنند و همچنین بتوان این ارزها را همچون پول نقد خرج کرد. البته بعضی از کیف پول‌ها امکانات دیگری همچون امکان وام گرفتن و استیک کردن سرمایه نیز دارند.

همه کیف پول‌های ارز دیجیتال یک کلید عمومی و یکی کلید اختصاصی دارند که منحصربه‌فرد هستند. کلید عمومی همچون شماره‌حساب یا نشانی کیف پول است و کلید اختصاصی مثل رمز عبور است؛ بنابراین برای انتقال و جابه‌جایی ارز دیجیتال دادن کلید عمومی به ‌طرف مقابل لازم است ولی کلید اختصاصی به هیچ وجه نباید به کسی داده شود، زیرا در صورت افشای آن به‌راحتی ارزهای دیجیتال شما از داخل کیف پولتان به سرقت می‌رود.

انواع کیف پول ارز دیجیتال

در یک دسته‌بندی کلی کیف پول‌های ارز دیجیتال را به دو نوع کیف پول گرم و کیف پول سرد تقسیم می‌کنند.

کیف پول گرم باید به مدام متصل به اینترنت باشد. کیف پول گرم ارز دیجیتال، مناسب مبادلات پایه است و امکان دسترسی به کاربر به ارزهای دیجیتال خود را از هر جای دنیا می‌دهد. البته ازآنجاکه این کیف پول‌ها آنلاین هستند، هک شدنشان و سرقت رمز ارزهای شما ممکن است؛ بنابراین بهتر است کاربران حجم بالای رمز ارزهایشان را در این کیف پول‌ها نگهداری نکنند. کیف پول‌های ارز دیجیتال موبایلی، تحت وب و دسکتاپ در دسته کیف پول‌های گرم قرار دارند.

3

کیف پول سرد ارز دیجیتال نیازی به اتصال مداوم و مستقیم به اینترنت ندارد و فقط برای انتقال ارز دیجیتال به اینترنت متصل می‌شود. همین ویژگی امنیت دارایی‌های ارز دیجیتال کاربران را بالا می‌برد اما دشواری‌های خود را در انتقال دارد. کیف پول‌های ارز دیجیتال سخت‌افزاری و کاغذی جزو کیف پول‌های سرد هستند. ممکن است کار کردن با کیف پول‌های سخت افزاری پیچیدگی‌های خاص خود را داشته باشد، اما اگر قصد هولد کردن دارید و حجم سرمایه شما بالا است، حتما این کیف پول را انتخاب کنید.

کلام آخر

برای خرید ارز دیجیتال در ایران راه‌های مختلفی وجود دارد. برخی از این راه‌ها محدودیت‌هایی دارند که می‌توان این محدودیت‌ها را با تکنیک‌هایی از میان برداشت. لازم است اطلاعات جامع و کاملی در مورد ارز دیجیتال، روش‌های خرید ارزهای دیجیتال در ایران، انواع کیف پول ارز دیجیتال و صرافی‌های ارز دیجیتال و... داشته باشیم. در این مطلب تلاش کردیم تا راه‌های خرید ارز دیجیتال در ایران را با هم بررسی کنیم و ببینم چگونه می‌توان با خیالی آسوده و آگاهانه وارد این بازار جذاب شد.

 

کدخبر: 750235 ویرایش خبر
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟