با سوء مدیریت یک پروژه پتروشیمی را چند سال طول داده اند و همچنان نیمه کاره!

پروژه ای که مقرر بود در پایان سال 1398 بصورت 100 درصدی به پایان برسد و اما اکنون تنها با رشد نزدیک به 40 درصد پروژه با گذشت 2 سال از موعد قبلی باز هم تمدید زمانی شد.

به گزارش رکنا ، در ابتدای راه این پروژه از یک شرکت خارجی خریداری شد و بنا به نیاز کشور با تغییرات شروع به فعالیت نمود. در ادامه مسیر با حضور برخی مدیران ناکارآمد وام های بسیار سنگینی برای ادامه پروژه دریافت شده که سوء مدیریت باعث از دست دادن زمان و به طبع آن ارقام قابل توجهی از بیت المال شد. در ادامه مسیر پروژه با پیشرفت نزدیک به 35 درصد در سال 1397 تحویل مدیرعامل فعلی شد.

مدیرعامل فعلی در ابتدای راه با حذف پرسنل قبلی وش از بین بردن گذشته پروژه اقدام به زیر سوال بردن اقدامات مدیران قبل از خود نمود و فارغ از آنچه که در پروژه اتفاق می افتد اقدام به جذب برخی پرسنل ناکارآمد نمود. از اشتباهات ایشان جذب بیش از 5 نفر نیروی فاقد تجربه، دانش و حتی مدرک تحصیلی مرتبط با شغل نمود که خروجی آن طرح شکایت یکی از پیمانکاران از پروژه و دریافت 7 برابر رقم قرارداد بعنوان غرامت و تحمل تضرری نزدیک به 700 میلیارد ریال بود. سپس در جهت اصلاح اقدامات اشتباه ایشان از طرف شرکت بالا دستی مقداری فشار وارد شد و برخی از پرسنل از مجموعه جدا شده و گروهی دیگر برای متلاشی کردن پیکر نیمه جان این پروژه وارد کار شدند.

 انتصاب یکی از مدیران عملاً اخراج شده نفتی بعنوان مدیر قراردادها و پس از آن مدیر اجرائی

 بکارگیری دو نفر نیروی بدون سابقه و رزومه در بخش قراردادها بعنوان کارشناس ارشد

 انتصاب ماهیانه مدیران برنامه ریزی به علت عدم توانایی ایشان برای بزرگنمایی در پروژه

 انتصاب فردی معلوم الحال با رزومه ای بسیار بحث بر انگیز بعنوان رئیس خدمات پشتیبانی

 انتصاب منشی خود بعنوان مدیر حوزه مدیرعامل و مباحث حواشی روابط ایشان

 انتصاب مدیر پروژه پتروشیمی با مدرک تحصیلی کارشناسی کشاورزی

 جذب 5 نفر نیروی فرمایشی در واحد های بازرگانی، اداری و خدمات پشتیبانی

 بکارگیری کارشناس تغذیه بعنوان کارشناس اداری و حقوق و دستمزد با قابلیت تصمیم گیری

 بکارگیری افراد با مدرک تحصیلی دیپلم بعنوان کارشناس حقوق و دستمزد و جمعدار اموال

 بکارگیری راننده شرکت بعنوان مسئول پشتیبانی و سپس بعنوان مسئول خوابگاه بدون مدرک تحصیلی و رزومه مرتبط

 حذف مدیر منابع انسانی با برگزاری یک شوی بزرگ و برخورد نامناسب با توجه به بازنشستگی ایشان

 انتصاب یک فرد کاملا سیاسی و وابسته به جناح خاص بعنوان مدیر منابع انسانی

 بکارگیری افراد با مدرک تحصیلی دیپلم بعنوان رئیس در بخش حساس فناوری اطلاعات

خروجی این اقدامات پیشرفت تنها 5 درصدی پروژه طی 3 سال مدیریت ایشان بود.

موضوع وقتی جذاب می شود که با دریافت وام های سنگین و افتتاح حساب های گوناگون با نام تجاری شرکت در بانک های مختلف اقدام به دریافت وام های کلان برای خود و نفرات تابعه خود نمود و حتی برای برخی از اقوام خود نیز با ساخت مدارک جعلی اقدام به دریافت وام نمود که مجموعاً عددی نزدیک به 200 میلیارد ریال وام بانکی در شعب مختلف بانکه برای ایشان، اقوامشان و نفرات منسوب به ایشان ثبت گردیده است. در ادامه راه و در راستای زیاده خواهی های ایشان ارقام هنگفتی بعنوان پاداش های گوناگون به اسم پرسنل درخواست می شد که تنها بخشی از ارقام به افراد ارائه و مابقی به شکل کارت های هدیه در اختیار ایشان قرار می گرفت که محل تامین این ارقام از محل وام دریافتی برای پروژه می باشد. به طوری که در حال حاضر خود ایشان رقمی نزدیک به 5 میلیارد ریال وام به عناوین مختلف و از طرق متفاوت از مجموعه دریافت نموده است و ارقامی نزدیک به 7 میلیارد ریال به شکل کارت های هدیه توسط ایشان هزینه شده است.

از سایر افتخارات ایشان هزینه برای بزرگنمایی های گوناگون و بلند پروازی های ایشان در سال گذشته و جاری می باشد که به برخی از آنها در ذیل اشاره می شود.

1. خرید نزدیک به 30 دستگاه تلویزیون به عناوین مختلف برای اتاق تمامی مدیران

2. خرید بیش از 60 دستگاه ALL inOne برای کاربران به بالاترین قیمت ها

3. خرید بیش از 20 گوشی همراه به جهت ارائه هدیه به افراد خارج از سازمان

4. خرید 20 دستگاه تبلت لوکس (سورفیس) برای برگزاری جلسات و در اختیار تمامی مدیران

5. خرید بیش از 10 دستگاه خودرو در شرایط که پیمانکار تامین خودرو طرف قرارداد با شرکت بود

6. خرید یک ساختمان با وضعیت سند نامعلوم برای خوابگاه که محلیت آن تجاری بوده و تاکنون به حالت مسکونی تبدیل نشده است

7. خرید یک نرم افزار بدون سابقه مدیریت کنترل پروژه به مبلغ 3 میلیارد ریال و سپس انعقاد قرارداد 2 میلیارد ریالی برای تکمیل پس از 2 سال

در نهایت تمامی اشتباهات ایشان با یک مورد عدم کفایت ایشان و تیمشان زمانی کامل گردید که با اشتباه تیم بهره برداری میزان 400 میلیارد ریال محصولات در اختیار شرکت از بین رفته و به شرکت ضرر مالی سنگینی وارد شد.

همچنین هر فردی که با نظرات ایشان و تیمشان مخالفت نماید و هم سوی ایشان نشود ابتدا از سمت خود خارج شده و در پایین ترین سمت ممکن در آن واحد قرار گرفته و سپس با بدترین نوع برخورد مواجه می شود تا خودش درخواست استعفاء داده و از مجموعه جدا شود.

حال سوال این است، آیا مدیران و سران شرکت بالادستی نیز چنین موضوعاتی را نمی دانند و یا اگر می دانند بنا به چه دلیلی هیچ اقدام اصلاحی انجام نمیدهند؟

آیا غیر از این است که آقایان فراموش کرده اند چه وظیفه مهمی در قبال این نظام و مردم دارند؟ یا اینکه این سرمایه هایی که توسط ایشان از بیت المال هدر می رود را جزء دارایی خود نمی بینند؟

جای بسی تاسف است که سیستم نظارت خود نیز به قدری در این منجلاب فرو رفته است که نیاز به بازبینی و اصلاح دارد. به طوری که امید می رود با توجه به نظر آقای رئیس جمهور منتخب در خصوص برخورد قاطع با بی کفایتان اقتصادی این گونه موارد دیده شده و مرتفع گردند.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟