هنوز تابستان نیامده، قطعی برق از راه رسید / این بار مقصر کیست؟

به گزارش رکنا، کشور ما هر سال در آستانه تابستان مشکل تامین برق دارد. مساله ای که می تواند با مدیریت و برنامه ریزی و پیش بینی های لازم برطرف شود، هر سال به یک دلیل به تعویق افتاده است. این بار قرعه به نام رمز ارزها افتاد. این در حالی است که سپهر محمدی ، رئیس هیات مدیره انجمن بلاک چین ایران به خبرنگار رکنا گفت: معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار اصفهان اخیرا گفته است حتی اگر شب‌ ها شمع روشن کنیم و با برقی که استفاده می‌ کنیم رمز ارز تولید کنیم ارز آوری قابل توجهی خواهد داشت. این که اولویت با نشستن در تاریکی است یا دستگاه های ماینینگ، بحث اصلی نیست. مهم این است که مدیریت خود را قوی تر و از قبل برنامه ریزی کنیم. مدیران وزارت نیرو چندین سال است که در آستانه تابستان به یاد این می افتند که تولید برق نداریم. در این همه سال چرا تمهیدات لازم در حوزه تولید برق اندیشیده نشده است؟ چرا فشار این مساله را بر صنعت استخراج رمز ارز گذاشته اند؟ بهتر است نگاهشان به سوی بهره ور شدن تولید و حمایت از تولید برق باشد، به طوری که تولید کننده تشویق و وارد بحث تولید برق بشود، نه این که همیشه متضرر و طلبکار وزارت نیرو باشد.

این فعال رمز ارز در ادامه گفت: وقتی برخوردهایی صرفا دولتی، که بهره ور هم نیست، درباره موضوع برق وجود دارد، این می شود که ما هر سال مشکل کمبود برق داریم. وقتی مدیریت ما در این زمینه قوی تر بشود، طبعا تولید برق افزایش پیدا کرده و می توانیم نیاز داخل را رفع و به کشورهای دیگر برق صادر کنیم. نگاه ها اگر اصلاح شود من فکر می کنم کشور ما ظرفیت تولید برق به اندازه همه مصارف لازم را دارد.

 

در این خصوص گفتگوی اختصاصی رکنا با مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق کشور را بخوانید:

به گزارش رکنا، مصطفی رجبی مشهدی درخصوص لزوم اعلام جداول قطعی برق گفت: امسال به دلیل افزایش گرما و همچنین استفاده غیرمجاز برق برای تولید رمز ارزها مصرف قابل ملاحظه ای داشته ایم که باعث ناترازی تولید مصرف برق شده است. به همین جهت اجرای طرح های مدیریت مصرف از امروز آغاز شده است و همچنین فعالیت مراکز مجاز استخراج رمز ارز را در دوره ای چند ماهه متوقف کرده ایم. این کمک می کند به این که ناترازی کمتر شود و امکان مصرف برق برای سایر مشترکان فراهم شود. قطعا در صورتی که نیاز به خاموشی و محدودیت در زمینه برق باشد، شرکت های توزیع نیروی برق هر استان از طریق سامانه برق من، اطلاع رسانی خواهند کرد.

سخنگوی صنعت برق درباره قطعی برق بیمارستان ها گفت: برق بیمارستان ها پایدار خواهد ماند و بیمارستان ها در اولویت اول ما در تامین برق قرار دارند. علاوه بر این بیمارستان ها واجد برق اضطراری هستند و مراقبت های لازم را هم به عمل می آورند که اتصالی یا قطعی برق مشکلی برای بیماران بوجود نیاورد. در صورتی که روند افزایش مصرف ادامه پیدا کند و امکان مهار مصرف به اندازه توان تولید کشور وجود نداشته باشد، قطعا اطلاع رسانی خواهیم کرد. برای امروز هم از طریق سامانه برق من، به برخی مشترکین و شرکت ها اطلاع رسانی کردیم.

سال های قبل مشکل تامین برق نداشتیم!

رجبی مشهدی در پاسخ به سوال خبرنگار رکنا که آیا واقعا مشکل برق کشور به ماینینگ ها و استخراج رمز ارز ارتباط دارد یا مشکل تولید داریم، گفت: بیشترین مشکل در حال حاضر، مصرف برق به دلیل استخراج رمز ارزها است. سال های گذشته بدون خاموشی و بدون مشکلی در تامین برق سپری کردیم. امسال مضاف بر این، خشکسالی را هم در پیش داریم و همچنین کمبود تولید نیروگاه برق آبی را هم باید اضافه کرد. برای همین امکان این که بتوانیم از حداکثر تولید خود استفاده کنیم وجود ندارد. میزان مخازن برق آبی 57 درصد کمتر از سال گذشته است که این مساله موجب کاهش تولید می شود. رشد مصرفی که به دلیل تولید رمز ارز است هم مزید بر علت می شود. ان شاالله از روش های دیگر بتوانیم امکان تامین برق را فراهم کنیم. قطعا اگر قطعی برق پیش بینی شود، اطلاع رسانی خواهد شد. آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟