تولید نفت ایران در دوره بایدن افزایش یافت/ پای چین در میان است

براساس گزارش آژانس بین المللی انرژی، میزان فعلی تولید نفت خام ایران در بالاترین سطح از ماه مه ۲۰۱۹ یعنی زمانی که دولت ترامپ تحریم کامل فروش نفت ایران را اعمال کرد، قرار دارد.

به گزارش رکنا، روزنامه وال استریت ژورنال با انتشار گزارشی تحلیلی تاکید کرده است که در میان گفت‌وگوهای هسته ای، تولید نفت ایران افزایش یافته است و تهران اکنون از ماه مه (اردیبهشت) ۲۰۱۹ بیش از هر زمان نفت تولید می کند.

طبق گزارش این رسانه آمریکایی، تولید نفت تحریم شده ایران به لطف رشد واردات چین تقریبا به بالاترین سطح در دو سال گذشته رسیده است، تحولی که می تواند از قدرت غرب در مذاکرات در مورد احیای توافق هسته ای با تهران بکاهد.

در دو گزارش بازار نفت که این هفته منتشر شد، اوپک و آژانس بین المللی انرژی به طور جداگانه به جهش های بزرگ ایران در تولید نفت خام پرداختند. بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی، جمهوری اسلامی در ماه مارس روزانه ۲.۳ میلیون بشکه در روز نفت خام تولید کرد.

براساس گزارش آژانس بین المللی انرژی، تولید نفت خام کنونی ایران بالاترین سطح تولید از ماه مه ۲۰۱۹ است، یعنی زمانی که دولت ترامپ تحریم کامل فروش نفت ایران را اعمال کرد.

آژانس بین المللی انرژی همچنین اعلام کرده که افزایش تولید نفت خام در ایران به واسطه فعالیت های چین صورت گرفته است، زیرا خرید پکن از تهران به ۶۰۰ هزار بشکه در روز رسیده که ۵ برابر بیشتر ازحجم خریداری شده نفت خام در ۹ ماهه اول سال ۲۰۲۰ است.

پس از پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر (آبان)، بازار جهانی نفت شاهد سفارشات بزرگتر خریداران نفتی چینی بود. بایدن در دوران کاندیداتوری حزب دموکرات متعهد شده بود که به در راستای بازگشت به برجام که منجر به کاهش تحریم ها می شود، حرکت می کند و همین مساله چینی ها را به سمت خرید نفت از ایران سوق داده است. آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟