بورس چه زمانی مثبت می شود ؟

به گزارش رکنا، محمد بامودت تحلیلگر و کارشناس بازار سرمایه گفت: بازار بورس در حال حاضر از لحاظ ارزندگی در سطوح جذابی است و به نظر در میان مدت و بلندمدت خرید در قیمت های فعلی می تواند در بسیاری از سهام سبب کسب بازدهی بالاتر از تمامی بازار های رقیب شود، اما متاسفانه بی اعتمادی ایجاد شده در بازار سهام و تصمیمات خلاف منطق بازار مانند کاهش دامنه نوسان سبب کاهش شدید نقد شوندگی بازار شده است و منطبق بر انتظار کارشناسان، بازار در صف های فروش قفل شده است.

وی افزود: از طرفی شاهد افزایش نرخ بهره در اوراق دولتی و اخزا هستیم که این تصور را به وجود آورده است که سیاستگذار بازار سهام را به حال خود رها کرده است. علی رغم آنچه به طور معمول از سیاست پولی انتظار می رود، در زمان اوج التهاب و هیجان در بازار سهام و ارز در نیمه اول سال شاهد کاهش نرخ بهره بودیم و در شرایط رکود فعلی شاهد افزایش نرخ بهره و سیاست انقباضی پولی هستیم.

بامودت ادامه داد: متاسفانه بنا بر گزارشات رسمی منتشر شده در کدال توسط صندوق های درآمد ثابت، افزایش نرخ سپرده بانکی را بر خلاف ادعای بانک مرکزی مبنی بر نظارت بر سود سپرده را نظاره گر هستیم.

این تحلیلگر بازار سرمایه اظهار داشت: به نظر بازار با محرکی مانند کاهش نرخ بهره پس از آخرین حراج اوراق دولتی، ادامه رالی صعودی در کامودیتی ها و یا تزریق نقدینگی واقعی می تواند به سرعت به تعادل رسیده و رشد خوبی را تجربه کند. اما در حال حاضر متاسفانه مواردی مثل افزایش ضریب اعتبار به ۶۰ درصد نیز نه تنها اجرا نشده است که کارگزاران اقدام به تسویه اعتبار فعالان می کنند که فشار مضاعفی را به بازار وارد کرده است.

در نهایت علی رغم جذابیت قیمت های فعلی باید منتظر محرکی جدی در بازار باشیم که به طور دقیق نمی توان زمان آن را پیش بینی کرد.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟