پیش بینی بورس امروز سه شنبه 28 بهمن  ماه

درخصوص پیش بینی وضعیت بورس امروز گفتگوی رکنا با بهنام صمدی، کارشناس بازار سرمایه را بخوانید:

این کارشناس بازار سرمایه درخصوص وضعیت بورس این روزها گفت: با اتفاقاتی که پیش رو داریم، یکی کلیات بودجه که امروز به رای گذاشته می شود. این مساله یکی از ابهامات بازار سرمایه در ماه های اخیر بوده است. زیرا در کمیسیون تلفیق بندی درج شده بود که حامل های انرژی (برق، آب، گاز،...) 5 برابر افزایش داشته باشد و اثر منفی در بورس می گذاشت. اما در صحن علنی رای نیاورده است و دوباره دولت بودجه را اصلاح کرده است که در آن این بند حذف شده است و امیدواریم اضافه هم نشود.

بازار منتظر اتفاق سرنوشت ساز در سیاست خارجی کشور است

وی ادامه داد: مورد بعدی روز 3 اسفند است، که بازار به این موضوع تردید دارد. زیرا مشخص نیست چه اتفاقی قرار است رخ دهد. یک مساله سرنوشت ساز در سیاست خارجی ما است که می تواند در قیمت دلار تاثیر بگذارد و در کل بازار هم موثر خواهد بود.

صمدی افزود: بحث بعدی هم دامنه نامتقارن است که بازار سومین روز را سپری کرد. امروز نیز روز چهارم را تست خواهد کرد. دیروز صف های فروش را داشتیم با وجود این که بازار جهانی بسیار خوب بود. نفت به مرز 64 دلار و مس رسیده به 8400 دلار و قیمت فولاد و روی هم خیلی خوب است. اما بازار درخصوص مسائلی که گفته شد تکلیفش مشخص نیست و تا تکلیف بودجه و بحث 3 اسفند مشخص نشود ، این رویه ادامه خواهد داشت. مگر این که تزریق نقدینگی صورت بگیرد و از این شک بگذریم . اما بازار در کل منتظر است که نتیجه این مسائل روشن شود و بعد برای خرید تصمیم بگیرد.

شرایط بنیادین بازار بسیار خوب است

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه تاکید کرد: اما شرایط بنیادین بازار بسیار خوب است. چه دلار شرکت ها ، چه قیمت های جهانی و چه وضعیت بورس کالا. صرفا مسائل خارج از بازار بر بورس تاثیر می گذار .

قیمت گذاری دستوری خودرو بر بازار اثر می گذارد

وی افزود: یک مساله دیگر هم وجود دارد و آن قیمت گذاری دستوری خودرو است که دولت پیگیر آن است که قیمت ها آزاد شود و نتیجه خوبی بر بازار خواهد گذاشت. شرکت های خودروسازی آسیب شدیدی از قیمت گذاری دستوری دیده اند و نه مصرف کننده راضی است و نه خودرو ساز. خودروسازها نزدیک 100 هزار میلیارد تومان ضرر انباشته دارد و مردم هم نه از قیمت راضی هستند نه از کیفیت. بنابراین اگر این اتفاق رخ دهد در افق چند ساله هم سهامداران سود می کنند و هم مردم خودروی باکیفیت تری به دستشان خواهد رسید.

دیروز شاخص هم وزن مثبت تمام شد

صمدی درخصوص مثبت شدن شاخص هم وزن در حالی که شاخص کل منفی بود، گفت: از هفته قبل سهام شرکت های بزرگ حدود 20 تا 30 درصد رشد داشته است و این طبیعی است که سهام شرکت های بزرگ نیاز به اصلاح داشته باشند. اما ذهن و رفتار بورسی سرمایه گذار به این شکل است که اگر صف خرید نباشد به صف فروش برویم. هیج تعادلی بین معامله گران وجود ندارد . یعنی روزی می بینیم صف خرید است و فردا به همان میزان صف فروش است. قیمت بین کف و سقف یا باید صف خرید باشد یا صف فروش و مشخص نیست این هیجان از کجا نشات می گیرد. این رویه برای اهالی بازار هم سوال است. اما دیروز شاهد رشد شرکت ها با سهام کوچک بودیم که نزدیک 150 نماد مثبت شدند که عمدتا نمادهای کوچک بودند. به همین دلیل شاخص هم وزن مثبت بود.

پیش بینی بورس امروز

وی در آخر گفت: برای وضعیت بورس امروز با وجود این که شرایط بنیادین بازار مناسب است ، اما به دلیل موضوع بودجه و نتیجه روز 3 اسفند در سیاست خارجی ، هنوز ابهامات باقی است و به نظر نمی رسد اتفاق خاصی رخ دهد. مگر این که نهایتا امروز صف های فروش جمع شود و بازار به تعادل برسد. ولی فکر نمی کنم تا یکشنبه آینده روند صعودی داشته باشیم و تا آن زمان تکلیف بازار مشخص خواهد شد. آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟