سقوط یک ساعته در بازار دلار

امروز 20 دی ماه 1399، اسکناس آمریکایی در محدوده 25 هزار و 400 تومان آغاز به کار کرد،‌ ولی خیلی زود، فروشنده ها به بازار هجوم آوردند و توانستند دلار را به زیر 25 هزار تومان ببرند. از ساعت یک ظهر، جو فروش کمی در بازار خوابید و دلار با ملایمت بیشتری به کاهش خود ادامه داد تا اینکه درمحدوده 24 هزار و 700 تومانی آرام گرفت. این قیمت نزدیک به 3 درصد کمتر از روز پنج شنبه بود و موجب شد که مجموع افت دلار از چهارشنبه گذشته به حدود هزار و 300 تومان برسد؛

جنس افت دلار

به گزارش رکنا، برخی فعالان حاضر در بازار افت روز شنبه را هیجانی توصیف می کردند و اعتقاد داشتند، معامله گران در واکنش به پذیرش شکست از سوی ترامپ،‌ در موقعیت فروش قرار گرفتند. به نظر می رسد، بخشی از معامله گران داخلی تا زمان تایید کنگره آمریکا، پیروزی بایدن را نپذیرفته بودند و انتظار داشتند، ترامپ معادلات را برهم بزند. برخلاف انتظار آن ها، این اتفاق نیافتاد و در نتیجه تصمیم به فروش ارزهای دپویی خود گرفتند.

بر هم خوردن تعادل بازارها

افت هیجانی دلار در بازار روز شنبه و افزایش میزان فروش ها در خیابان فردوسی موجب شد که تعادل بازارهای مختلف بر هم بخورد. به عنوان مثال، امروز در اتفاقی نادر، ارزش اسکناس دلار در بازار تهران در سطح پایین تری نسبت به ارزش این ارز در هرات افغانستان قرار گرفت. به طور سنتی دلار در تهران در سطح قیمتی بالاتری نسبت به هرات افغانستان قرار داشت. به گفته یکی از بازیگران باتجربه بازار، شدت هیجان فروش در میان معامله گران خیابان فردوسی به اندازه ای بود که

در کنار این، امروز فاصله قیمتی بین حواله درهم و دلار نیز به حدود 800 تومان رسید. درهم در همان یک ساعت اول روز، مرز 7 هزار تومانی را از دست داد و انتظارات کاهشی را کمی بیشتر کرد. با اینحال، با حفظ سطح 6هزار و 950 تومانی، ارزش دلار در بازار داخلی می توانست 25هزار و 500 تومان باشد.

به باور کارشناسان، بازار ارز در روزهای آتی باید به تعادل برسد. این به آن معناست که یا دلار در بازار تهران باید گران شود یا ارزش درهم به سوی سطوح پایین تری حرکت کند.

سقوط سکه اتفاق افتاد

 پیش از شروع بازار امروز، از احتمال سقوط سکه خبر داد، اتفاقی که با سرعت زیادی رخ داد. سکه در همان ابتدای روز معاملات خود را زیر محدوده 11 میلیون و 500 هزار تومانی آغاز کرد و در ادامه روز حتی به زیر 11 میلیون تومان نیز رفت. با این حال، در اواخر روز کمی خریداران به بازار وارد شدند و قیمت را روی سطح 11 مییلون و 50 هزار تومان قرار دادند. سکه در مجموع امروز بیش از 5 درصد از ارزش خود را از دست داد. نیم سکه هم در روز شنبه مرز 6 میلیونی را از دست داد و ربع سکه نیز به زیر 4میلیون تومان رفت. در صورت ادامه افت دلار، افت بیشتر انواع سکه دور از ذهن نخواهد بود. آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟