قیمت سرنگ واکسن به شدت افزایش یافت + جزئیات

افزایش قیمت مواد پتروشیمی گلوی تولیدکنندگان پلاستیک را فشرده است. این افزایش قیمت‌ها به حدی است که قیمت انواع کالاهای پلاستیکی از جمله سرنگ واکسن ( که بخش عمده مواد تشکیل دهنده آن از مواد پلاستیکی است) نسبت به روزهای نخست سال ۲۰۰ درصد گران شده است.

به گفته رئیس اتحادیه فروشندگان پلاستیک، «پالایشگاه‌های پتروشیمی هر هفته با افزایش قیمت به طور قطره چکانی مواد پلاستیک را در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌دهند. همین موضوع باعث شده که قیمت لوازم خانگی پلاستیکی در بازار گران شود. به عنوان مثال سرنگ واکسن از ابتدای سال تاکنون با ۲۰۰ درصد افزایش به قیمت ۳۰ هزار تومان رسیده است.»

در همین رابطه، یکی از کاربران توییتر نوشته است: « اواخر سال گذشته به پلاستیک فروشی محل گفتم از امروز برای سال آینده آفتابه بخری دست‌کم ۳۰درصد سود می‌کند. چند روز پیش به مغازه‌اش سری زدم گفت خدا خیر دهد به شما، با همین آفتابه و لگن و سطل ۱۸۰ درصد سود کردم.» روند رشد قیمت انواع پلاستیک شدت گرفته که از این پس در بازار پلاستیک فروش‌ها دیگر خبری از اجناس زیر ۱۰ هزار تومانی نیست.

در همین رابطه رئیس اتحادیه فروشندگان نایلن و پلاستیک مثال دیگری می‌زند و درباره محصولی مثل آفتابه پلاستیکی می‌گوید: چند دهه است که تولید آفتابه به یک هزارم رسیده است و دیگر کسی آفتابه استفاده نمی‌کند اما چنانچه فردی از ابتدای سال تاکنون بطری‌های آب معدنی مصرف شده خود را نگه می‌داشت و امروز به ضایعاتی‌ها می‌فروخت، پول خرید آب معدنی‌هایش به‌دست می‌آمد.

اکبر مشهدی‌زاده می‌افزاید: همچنین باید اعلام کرد که در ابتدای سال قیمت سرنگ واکسن ۱۰ هزار تومان بود و با گذشت پنج ماه از شروع سال قیمت این کالا ۲۰۰ درصد افزایش یافته است و حالا این سرنگ به مصرف‌کننده ۳۰ هزار تومان فروخته می‌شود! همچنین ابتدای سال قیمت پارچ آب پلاستیکی پنج هزار تومان بود که حالا قیمت آن به ۱۵ هزار تومان رسیده است. قیمت هر نایلون پلاستیک هم با ۲۰۰ درصد رشد از ۱۴ هزار تومان به کیلویی ۳۰ هزار تومان رسیده است.

او اظهار می‌کند: متاسفانه این روزها مجتمع‌های پتروشیمی هر هفته مواد پتروشیمی را هزار تومان‌ نسبت به هفته گذشته گران‌تر می‌کنند؛ این در حالی است که صفر تا ۱۰۰ مواد پتروشیمی در داخل ایران تولید می‌شود. سوال ما این است که چرا بابت مواد پتروشیمی تولید داخل ما باید بهای دلاری آن را پرداخت کنیم؟

قیمت مواد پلاستیک چقدر است؟

مشهدی‌زاده با اشاره به قیمت مواد پلاستیک تولیدکنندگان می‌گوید: ابتدای سال قیمت هر کیلو مواد پلاستیک تولیدکنندگان ۱۶ هزار تومان بود و حالا قیمت این مواد به ۲۷ هزار تومان رسیده است. برخی مواد دیگر نیز ابتدای سال ۹۰ هزار تومان فروخته می‌شد و حالا قیمت این مواد به کیلویی ۱۲۷ هزار تومان رسیده است!

او تصریح می‌کند: متاسفانه مجتمع‌های پتروشیمی قیمت مواد پلاستیک را بیش از نرخ دلار نیمایی محاسبه و در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌دهند؛ این در حالی است که گرفتن چنین نرخ‌های گزافی از تولیدکنندگان خلاف است. تقاضای ما این است که سازمان بازرسی کل کشور نحوه عملکرد مجتمع‌های پتروشیمی را کنترل و رصد کنند؛ چرا که این مجتمع‌ها مواد اولیه تولیدکنندگان را به صورت مطلوب در اختیار آنها قرار نمی‌دهند؟ معتقدیم چنانانچه قرار باشد این رویه به همین منوال ادامه پیدا کند شاهد تعطیلی بنگاه‌های صنعتی بی‌شماری خواهیم بود.

آنچه ممکن است ذهن‌ مخاطبان این خبر را درگیر کند، این است که چرا تولیدکنندگان باید بابت تهیه مواد اولیه خود که برگرفته از مواد پتروشیمی است( ۱۰۰ درصد آن داخلی است) آنقدر با چالش‌های گوناگون مواجه شوند؟ چرا دستگاه‌های مسئولان در این حوزه ورود نمی‌کنند؟ فعالان بازار می‌گویند که چنانچه بازرسی‌ها نسبت به عملکرد واحدهای پتروشیمی شکل نگیرد در آینده نزدیک باید منتظر افزایش بیکاری‌ها و تعطیلی برخی بنگاه‌های صنعتی کشور باشیم.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟