افزایش قیمت لبنیات داریم اما افزایش درآمد نداریم

شرکت صنایع شیر ایران ( پگاه ) / چهارشنبه 15 مرداد به مناسبت روز خبرنگار میزبان شیر پگاه تهران بودیم. در این نشست ضمن پرداختن به تاریخچه تأسیس صنایع شیر پگاه ، به روندی که این شرکت تا به امروز طی کرده است پرداخته شد.

این نشست با حضور مدیر عامل شرکت صنایع شیر ایران، مهندس عبدالله قدوسی و مدیر عامل پگاه تهران، سید جعفر میر برگزار شد.

در این مراسم، حامد شمس مدیرکل روابط عمومی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بیژن رمضانی مدیرکل روابط عمومی صندوق بازنشستگی کشوری نیز حضور داشتند.

پگاه ایران

در این مراسم عبد الله قدوسی مدیر عامل، با اشاره به رویکرد سلامت محور پگاه خواستار آگاهی بخشی رسانه در حوزه ترویج فرهنگ تغذیه سالم بویژه افزایش سرانه مصرف شیر و لبنیات شد.

افزایش قیمت داریم اما افزایش درآمد نداریم

قدوسی در پاسخ به سوال رکنا مبنی بر افزایش قیمت ها باتوجه به کاهش مصرف لبنیات در کشور، بیان کرد : در حال حاضر کشور در حوزه لبنیات به خودکفایی رسیده است. در سال گذشته علاوه بر این که واردات نداشته ایم ، 700 میلیون دلار هم صادرات داشته ایم. اما در کل ما افزایش قیمت داریم اما افزایش درآمد نداریم. حاشیه سود لبنیات برای ما بسیار پایین است. اگر هم افزایش قیمتی صورت می گیرد، هزینه های بالادستی را پوشش می دهد. در بازار بورس هم می توانید حاشیه سود لبنیات را مشاهده کنید که در 17 گروه بورسی،  پایین ترین جایگاه را دارد. یعنی چیزی حدود 4 درصد سود، که این رقم از سود بانکی بسیار پایین تر است.

دولت صادرکننده را تنبیه می کند

مدیر عامل شرکت صنایع شیر ایران در ادامه درباره روند تولید و انتظارات تولید کننده از دولت افزود: دولت می تواند موانعی که در زمینه صادرات وجود دارد را رفع و تسهیل کند. مثل اختصاص عوارض در بخش صادرات. این یعنی تنبیه صادر کننده. دولت می تواند در سال جهش تولید و باتوجه به تحریم ها ضمن برطرف کردن موانع، وام های کم بهره در اختیار تولید کننده داخلی قرار دهد. همچنین در بخش اداره دارایی و ارزش افزوده می تواند از تولید کننده حمایت کند.

پگاه ایران

چابکی در تصمیم گیری، آنچه از دولت می خواهیم

سید جعفر میر مدیر عامل پگاه تهران درباره حمایت از تولید کننده بیان کرد: ما به عنوان تولید کننده داخلی از دولت می خواهیم که در تصمیمات تسریع کند. بعد از سال 99 همه قیمت ها رو به رشد رفتند و تورم سال 99 رو شامل شد. اما باتوجه به افزایش قیمت ها، افزایش قیمت لبنیات در 4 تیر ماه مصوب دولت شد. این وقفه ما را در 3 ماه فصل بهار با چالش و زیان رو به رو کرد. ما از دولت انتظار داریم که در بحث قیمت ها با توجه به تورم، سریع تصمیم گیری کند و قیمت های ما را مشخص کند. این چیزی است که ما از دولت می خواهیم، چابکی در تصمیم گیری.

نوسانات نرخ ارز در بخش تولید

مدیر عامل پگاه تهران در ادامه افزود: در حال حاضر 70 درصد مواد اولیه تولید ما شیر است. 30 درصد هم مواد اولیه بسته بندی است که شامل ارز گروه یک کالایی نمی شود. در این شرایط کار بسیار سخت انجام می شود و زمان زیادی را از ما می گیرد. این سختی ها بخشی در قسمت بسته بندی است که باید تأمین شود. بخش عمده هم مربوط به قسمت تهیه و خریداری قطعات ، لوازم ، تجهیزات و دستگاه هایی است که به شدت تحت تأثیر نوسانات نرخ ارز قرار دارند.

میر در ادامه در مورد مشکلات مربوط به صادرات افزود: در این شرایط یا تهاتر می کنیم یا با کشورهایی کار می کنیم که بتوانیم به تعهدات ارزی خود عمل می کنیم.

از دیگر برنامه های این مراسم بازدید از خطوط تولید پگاه تهران بود که در ادامه می بینید:

پگاه ایران

پگاه ایران

پگاه ایران

پگاه ایران

پگاه ایران

پگاه ایران

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟