کاهش ۳۲۰۰ تومانی قیمت دلار و کاهش ۶۰۰ هزار تومانی قیمت سکه طی یک روز

به گزارش رکنا، بعد از تشدید نوسانات ارزی در بازار و پیشروی قیمت دلار تا کانال 26 هزار تومانی، از ظهر دیروز مدار قیمتی در بازار ارز تغییر جهت داده و با ورد به سیر نزولی شاهد ریزش قیمت ارز هستیم.

قیمت دلار

همزمان با ریزش قیمت‌ها در بازار ارز، قیمت دلار از 26 هزار تومان صبح یکشنبه به 22 هزار و 800 تومان در ظهر امروز دوشنبه (ساعت 14:15 دقیقه) رسیده است؛ البته فعالان بازار پیش بینی می کنند که قیمت ارز در ساعات پایانی معاملات امروز کاهش بیشتری را تجربه کند.

فعالان بازار ارز می گویند: بعد از آغاز روند نزولی قیمت‌ها در بازار، تقاضا برای خرید ارز کاهش یافته و فروشنده ها بیشتر از روزهای قبل شده اند. این اتفاق فرایندی عادی در بازار است چراکه معمولاً هر زمان بازار معکوس می شود، اکثر دارندگان ارز، فروشنده می شوند.

پیش از این بازاری‌ها و کارشناسان اقتصادی پیش بینی کرده بودند که با پایان مهلت صادرکنندگان برای بازگشت ارز صادراتی، قیمت ارز در بازار کاهش یابد چراکه در هفته های اخیر سیل تقاضا برای خرید ارز از سوی صادرکنندگان به منظور ایفای تعهداتشان موجب تشکیل صف خرید ارز در بازار شده بود.

هرچند رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی در همین ارتباط تأکید کرده که "متأسفانه در مقطع دو هفتهٔ اخیر، در کنار تعلل برخی صادرکنندگان برای عرضه ارز خود، برخی از سودجویان درصدد فروش ارز به واردکنندگان به‌نرخ‌های نامتعارف بوده‌اند.

به واردکنندگان محترم توصیه می‌کنم که چند روزی را تحمل کرده و از چند روز آینده، به‌تدریج نیاز خود را از سامانه نیما تأمین نمایند.

از صادرکنندگان محترم نیز انتظار می‌رود در فرصت چندروز باقی‌مانده از فرصت ایفای تعهد، ارزهای خود را با نرخ‌های منطقی در بازار عرضه کنند تا خریدار لازم را داشته باشد."

بازاری ها می گویند: بعد از اطمینان آقای همتی به وارکنندگان برای تامین ارز با قیمت مناسب در روزهای آینده، تقاضا برای خرید ارز از سوی واردکنندگان نیز در بازار بسیار کم شد.

بنابراین با اتمام مهلت صادرکنندگان برای بازگشت ارز صادراتی و عدم تمدید این مهلت از سوی بانک مرکزی، تقاضا برای خرید ارز کاهش یافته ضمن آنکه عرضه ارز در بازار نیز افزایش یافته است؛ برخی منابع می گویند بانک مرکزی بنا دارد از 31 تیرماه با ورود جدی به بازار، قیمت ارز را برگرداند.

برهمین اساس هم البته طی دو روز گذشته بازارساز در سامانه نیما 300 میلیون دلار عرضه کرده است که طبق اعلام بانک مرکزی میانگین قیمت دلار در این سامانه 18 هزار و 300 تومان بوده است.

نشانه های کاهش قیمت در روزهای دیگر

گفتنی است، یکی از نشانه‌هایی که کارشناسان ارزی را هم به کاهش قیمت ارز از روزهای آینده امیدوار کرده، اختلاف بالای قیمت خرید و فروش ارز در صرافی‌های بانکی است؛ امروز قیمت خرید و فروش دلار و یورو در این صرافی‌ها 1000 تومان اختلاف داشت. فعالان بازار معتقدند بازارساز به‌زودی با ورود جدی به بازار قیمت‌ها را برمی‌گرداند و شاید اتفاقی مشابه شهریور 97 در انتظار بازار باشد.

بسیاری از بازاری‌ها پیش‌بینی می‌کنند که به‌زودی ریزش شدید قیمت‌ها در بازار ارز رخ خواهد داد و این موضوع حتی در کانال‌های دلالی ارز نیز مطرح شده است و به خریداران هشدار می‌دهند که فعلاً در قیمت‌های بالا خرید ارز نداشته باشند چراکه حتماً ریزشی سنگین در راه است.

یکی از فعالان بازار در همین ارتباط درباره وضعیت بازار ارز با وجود رکوردهای بالا و ثبت دلار 25هزارتومانی می‌گوید: ان‌شاءالله از روزهای آینده حتماً وضعیت تغییر می‌کند، حتماً بعد از 31 تیرماه بازارساز ورود جدی خواهد کرد و قیمت‌ها برمی‌گردند.

او معتقد است فشار صادرکنندگان به بازار ارز نیز بعد از 31 تیرماه کم خواهد شد چراکه با پایان مهلت بانک مرکزی برای بازگشت ارز صادراتی، صادرکنندگان باید طبق دستورالعمل جدید ارزی، با نرخی که بانک مرکزی تعیین می‌کند ارز را بفروشند و برایشان بصرفه نیست که از بازار آزاد ارز بخرند و به بانک تحویل دهند.

بنابراین از اول مردادماه تقاضا برای خرید ارز کاهش چشم‌گیری خواهد داشت، و بر همین اساس هم فعالان بازار و صرافی‌ها نیز اذعان دارند که نرخ‌های بالایی که این روزها برای انواع ارز به‌خصوص دلار در بازار آزاد ثبت شده است خیلی ماندگار نیست و بانک مرکزی حتماً بعد از پایان مهلت بازگشت ارزهای صادراتی قیمت‌ها را برمی‌گرداند.

البته عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی نیز در تازه ترین یادداشت اینستاگرامی خود به این موضوع اشاره و تأکید کرده است که "با اقدامات در دست اجرا به‌تدریج و در روزهای آینده بازار ارز به آرامش خواهد رسید.

این تصور که بانک مرکزی و دولت برای کنترل بازار ارز اقدامی نمی‌کنند، یا اینکه تصور می‌شود برای تأمین کسری و یا دلایل دیگر، نرخ ارز را بالا می‌برند، بی‌اساس و یک برداشت و تصور کاملاً اشتباه است."

کاهش ۶۰۰ هزار تومانی قیمت سکه در یک روز

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر از کاهش ۶۰۰ هزار تومانی قیمت سکه و ۱۰۰ هزار تومانی هر گرم طلای ۱۸ عیار نسبت به دیروز خبر داد و گفت: تعداد فروشنده ها در بازار بیشتر از خریداران است.

محمد کشتی‌آرای درباره وضعیت بازار طلا و سکه در روز جاری اظهار داشت: همزمان با کاهش قیمت ارز در بازار آزاد، قیمت طلا و سکه نیز در بازار داخلی کاهشی شده این درحالی است که قیمت جهانی طلا ثابت بوده است.

وی با بیان اینکه حباب سکه به 850 هزار تومان رسیده است، افزود: قیمت سکه بهارآزادی نسبت دیروز یکشنبه 600 هزار تومان کاهش یافته و هم اکنون به 10 میلیون و 720 هزار تومان رسیده است. ضمن اینکه هر گرم طلای 18 عیار نیز حدود 100 هزار تومان کاهش قیمت داشته و از یک میلیون و 100 هزار تومان به 989 هزار تومان رسیده است.

نایب رئیس اتحادیه طلا با تأکید براینکه علت اصلی کاهش قیمت طلا و سکه کاهش قیمت ارز است، تصریح کرد: هم اکنون در بازار تعداد فروشنده ها بیشتر از خریدارن است و معاملات با احتیاط انجام می شود.

وی درباره پیش بینی قیمت طلا و سکه در روزهای آینده گفت: اگر همین مدیریت ارزی ادامه داشته باشد حداقل ثبات قیمتی را در بازار طلا و سکه خواهیم داشت.

قیمت طلا و سکه در بازار امروز

هم‌اکنون در بازار آزاد قیمت طلای 18عیار هر گرم 989 هزار تومان، قیمت دلار 22 هزار و 700 تومان و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید 10 میلیون تومان و 720 هزار تومان و قیمت سکه طرح قدیم 9 میلیون و 900 هزار تومان است.

همچنین در بازار سبزه‌میدان، قیمت نیم‌ سکه بهار آزادی 5میلیون و 600 هزار تومان، ربع‌ سکه بهار آزادی 3میلیون و 300 هزار تومان و سکه گرمی یک‌میلیون و 800 هزار تومان تعیین شده است و به فروش می‌رسد.

قیمت هر گرم طلای 18عیار هم 989 هزار تومان، هرگرم طلای 24عیار یک‌میلیون و 330 هزار تومان و هر مثقال طلا 4میلیون و 305 هزار تومان ارزش‌گذاری شده است، ضمن آنکه هر اونس طلا در بازارهای جهانی با قیمت 1811 دلار معامله می‌شود.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟