چرا قیمت لوازم خانگی در ماه های اخیر ۱۵ تا ۳۰ درصد گران شد؟

به گزارش رکنا، طی ماه‌های اخیر روند افزایشی قیمت برخی کالاها از جمله خودرو عاملی شد تا واحدهای نظارتی در بازار حضور فعال تری داشته باشند و خودروسازان را هم ملزم به فروش فوری محصولات برای کاهش قیمت‌ها در بازار کنند، اما از آن طرف اوضاع بازار سایر کالاهای صنعتی از جمله لوازم خانگی خوب نیست و عدم نظارت‌ها بر آن عاملی شده تا مصرف کنندگان، سرگردان از خرید، در پی دلایل افزایش قیمت‌ها باشند.

تولیدکنندگان لوازم خانگی در ماههای پایانی سال گذشته اقدام به افزایش ۵ درصدی قیمت محصولات خود کرده‌اند اما در دو ماهه اخیر اعمال تحریم‌ها و نبود مواد اولیه را بهانه جدیدی برای افزایش قیمت‌ها اعلام و بدون مجوز و سلیقه‌ای محصولات خود را ۱۵ تا ۳۰ درصد گران کرده‌اند. تعدادی دیگر هم تخفیف اعمالی بر روی کالاها را متوقف کرده، حتی اعتباری هم کالا نمی‌فروشند.

درحال‌حاضر قیمت ماشین لباسشویی و ظرفشویی یک برند آلمانی از ۱۱ میلیون تومان به ۲۰ میلیون تومان و مایکروفر وارداتی از ۶ میلیون تومان به ۱۸ میلیون تومان رسیده است. علاوه بر این روند افزایش قیمت در محصولات ایرانی هم دست کمی از خارجی‌ها نداشته، به نحوی که یک یخچال فریزر ایرانی از ۹ میلیون تومان به ۱۵ تا ۱۸ میلیون تومان رسیده است.

قرار بود به منظور نظارت دقیق، هدفمند، موثر و برخورد سریع با متخلفان تولیدکنندگان، واردکنندگان و عرضه‌کنندگان کالا، قیمت کالا و خدمات در سایت ۱۲۴ سازمان حمایت درج شود تا وضعیت حداکثری و حداقلی قیمت‌ها برای مصرف‌کنندگان مشخص باشد. اما با مشاهده سایت، مصرف‌کنندگان فقط با تعداد محدودی کالا آنهم بدون تنوع روبه رو می‌شوند که قیمت‌های آنها اختلاف فاحشی با بازار دارد.

درحال‌حاضر وضعیت بازار لوازم خانگی با نبود واحدهای نظارتی در قیمت‌گذاری ها، هر روز مصرف‌کنندگان را سرگردان تر کرده است و کسی هم پاسخگوی این شرایط نیست. به نظر می‌رسد مسئولان وزارت صنعت و سازمان حمایت باید توجهی به سایر کالاهای صنعتی از جمله لوازم خانگی هم بکنند تا حقوق مصرف‌کنندگان تضییع نشود.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟