دلار و سکه به مدار افزایشی برگشت

به گزارش رکنا، روز سه‌شنبه بازار طلا وارز تهران پس از سه صعود متوالی نزولی شد. اما نرخ‌ها از همان ابتدای روز چهارشنبه تمایلات افزایشی از خود نشان دادند، چرا که معاملات دلار با قیمت 17 هزار و 700 تومان کلید خورد که 100 تومان بیشتر از قیمت ساعت 4 روز سه شنبه بود.

به گفته برخی فعالان، شروع افزایشی دلار در روز چهارشنبه ناشی از عبور دوباره نرخ حواله درهم از مرز 4 هزار و 900 تومانی بود. از نظر آن ها،‌ این عبور به معامله گران بازار داخلی بار دیگر این جسارت را داد که خریدهای خود را افزایش بدهند. البته هم چنان تا حدی احتیاط بر بازار داخلی حکم فرما بود، چرا که با قیمت درهم 4 هزار و 940 تومانی، ارزش دلار می توانست به حدود 18 هزار و 100 تومان برسد.

افزون بر این، گروهی از بازیگران ارزی معتقد بودند، عامل اصلی که موجب شد بهای دلار در روز چهارشنبه در میان معامله گران خیابان فردوسی رشد کند، افزایش ارزش این ارز در کشورهای همسایه بود. به گفته این عده، در پنجمین روز هفته ارزش دلار در کشورهای همسایه تقویت شده و موجب شد که انتظارات افزایشی در خیابان فردوسی تقویت بیشتری شود. آن ها عنوان می کردند که به عنوان مثال دلار در سلیمانیه عراق دیروز بالای مرز 18 هزار تومانی معامله می شد. البته قیمت در بازار هرات هم افزایشی بود، ولی هم چنان زیر بهای این ارز در بازار مشهد قرار داشت.

در روزی که دلار در بازار آزاد تهران و شهرهای مرزی افزایشی بود، بازارساز نیز قیمت ارز صرافی های منتخب را بالا برد. دیروز قیمت فروش دلار بر تابلوی صرافی ملی روی رقم 17 هزار و 300 تومان قرار گرفت که 150 تومان بالاتر از روز سه شنبه بود. به نظر می رسد بازارساز نیز رشد نرخ حواله درهم را جدی گرفت و سعی کرد قیمت خود را به گونه ای تنظیم کند که فضای آربیتراژی زیادی دربازار شکل نگیرد. در دیگر بازار رسمی، یعنی بازار نیما نیز آخرین قیمت ها حاکی از بازگشت دلار به کانال 16 هزار تومانی داشت. روز گذشته قیمت دلار در سامانه نیما 16 هزار و 8 تومان درج شده بود که 233 تومان بیشتر از نرخ پیشین بود.

نقش نیما در مدیریت بازار آزاد

برخی کارشناسان باور دارند رشد قیمت در سامانه نیما می تواند به مدیریت قیمت های بازار آزاد کمک کند. زمانی که قیمت دلار در بازار آزاد افزایشی باشد، رشد قیمت این ارز در سامانه نیما کمک می‌کند که فاصله بین این دو نرخ کاهش پیدا کند و امکان آربیتراژ نیز پایین‌تر بیاید. در کنار این، کاهش شکاف قیمتی، انگیزه عرضه ارز در سامانه نیما را افزایش می‌دهد و تقویت ورودی ارز به سامانه نیما می‌تواند تقاضای بیشتری را پوشش دهد. طبعا هر قدر تقاضای بیشتری در نیما پاسخ داده شود، تقاضای کمتری به سوی بازار آزاد روانه خواهد شد. در واقع می‌توان از کانال افزایش قیمت دلار نیمایی به‌صورت غیرمستقیم نوسانات قیمت دلار در بازار آزاد را نیز بهتر مدیریت کرد.

در شرایط کنونی بیشتر معامله گران در انتظار واکنش بازار به مرز 18 هزار تومانی هستند. در ساعات انتهایی روز گذشته کمی میزان فروش ها در بازار بالا رفته بود و ممکن است تحت تاثیر آن دلار با قیمت پایین تری معاملات روز جاری خود را آغاز کند.

در روزی که دلار افزایش قیمت داشت، سکه تمام بهار آزادی نیز راه صعودی را در پیش گرفت و از مرز 7 میلیون و 500 هزار تومانی عبور کرد. ساعت 4 بعدازظهر دیروز در معاملات عمده، سکه با قیمت 7 ملییون و 520 هزار تومان معامله می شد که 100 هزار تومان بیشتر از روز سه شنبه بود. فلز گران بهای داخلی در روزهای آینده از یک سو چشم به نوسانات قیمت دلار خواهد داشت و از سوی دیگر روند اونس را به نظاره خواهد نشست. عبور اونس از مرز هزار و 750 دلار می تواند انتظارات افزایشی را فعالتر کند.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟