به گزارش رکنا، به نقل از خبرگزاری صداوسیما مرکز البرز، در استان البرز مناطقی مانند شهرستان های طالقان، آسارا وجود دارد که به علت شرایط اقلیمی از نعمت گاز طبیعی بی بهره اند.

با وجود نیاز مبرم بعضی خانوارها، صنایع و مشاغل در استان البرز به گاز مایع، حدود دوماه است که این نوع سوخت به کالایی کمیاب تبدیل شده و تقریبا همه پنج نمایندگی مجاز عرضه گاز مایع تعطیل شده اند.

صاحبان این مراکز علت عدم عرضه گاز مایع را به نقل از مسولان شرکت پرسی گاز ایران صادرات گاز به کشور های دیگر بیان کردند.

در پیگیری نخست به سراغ مدیر پخش فراورده های نفتی در استان البرز رفتیم که وی با رد کمبود گاز مایع در استان گفت: تامین سوخت گاز مایع بر اساس تعداد خانوارانجام می شود که در مهر ماه حدود 2127 تن گاز وارد استان شده است.

دلبری گفت: در حال حاضر هم کپسول 11 کیلویی با نرخ 7800 تومان در مراکز مجاز عرضه می شود.

اما قیمت کپسول 11 کیلویی در بازار بر اساس گفته مردم حدود 40 هزار تومان خرید و فروش می شود.

برای پیگیری این مساله به صورت ناشناس به سراغ برخی نمایندگی ها رفتیم که همگی صحبت از وجود مافیای توزیع گاز داشتند.

خاکپور مدیر توزیع گاز مایع شرکت پرسی ایران در استان البرز هم گفت: توزیع گاز شرکت پرسی با نظارت یک نفر و بیشتر از پالایشگاه 18 هزار تنی شهرری ارسال می شود .

به نیروگاه شهر ری رفتیم ، تعداد زیادی ماشین حمل گاز در نوبت سوخت گیری بودند که با تعقیب یکی از ماشین ها که 19 تن گاز را حمل می کرد به یکی از شهرستان های غرب استان تهران رسیدیم، اما این تنها ماشینی نبود که به این جایگاه وارد می شد.

به بهانه پر کردن کپسول وارد جایگاه شدیم، حدود 25 الی 30 کامیونت و نیسان درحال بارگیری کپسول های 33 کیلویی بودند.

با تعقیب یکی از این کامیون ها از شهرستان شهریار به گرمدره کرج رسیدیم ، مقصد این کامیون یک مغازه بود که بصورت خرده فروشی اقدام به عرضه کپسول گاز مایع می کرد.

به سراغ مدیر کل تعزیرات حکومتی استان البرز رفتیم که وی ضمن تایید موضوع قاچاق گاز مایع در استان البرز گفت: متاسفانه از همین قلب استان البرز گاز مایع که قرار بود به مصرف خانوار برسد به عنوان گاز ترش به مرز میلک و از آنجا به کشور افغانستان قاچاق می شود.

مختاری گفت: در این زمینه تا کنون 4 مرکز عرضه غیر مجاز گاز مایع در استان البرز شناسایی و پلمب شده است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟