به گزارش رکنا، در پی برکناری مدیرعامل ایران‌ خودرو به دلیل تغییر قیمت‌ها، عضو انجمن اقتصاددانان ایران در تحلیلی بر جنبه‌های اقتصادی موضوع، اظهار داشت: در ۴ ماهه اول سال ۹۸ معادل ۱۸۴ هزار دستگاه انواع سواری در کشور تولید شده است.

عباس علوی راد اظهار کرد: به استناد اخبار منتشر شده از وزارت صنعت، معدن و تجارت کشور، تولیدات بهار 98 نسبت به ۴ ماهه اول سال ۹۷ بیش از ۴۰ درصد کاهش داشته است.

علوی راد یادآور شد: از سوی دیگر در ۴ ماهه اول سال ۹۸ معادل ۴۱۱ دستگاه اتوبوس، مینی‌بوس و ون در کشور تولید شده که این نیز نسبت به ۴ ماهه اول سال ۹۷ بیش از ۵۸ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وی اذعان کرد: با فرض ثابت بودن تعداد نیروی انسانی شاغل در شرکت‌های خودروسازی نظیر ایران‌خودرو در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷، می‌توان نتیجه گرفت که بهره‌وری عوامل تولید (نیروی کار) در سال ۹۸ در شرکت‌های مذکور به طور قابل‌ملاحظه‌ای کاهش یافته است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ابرکوه افزود: به نظر می‌رسد ایران‌خودرو برای جلوگیری از سقوط بیش‌ از حد ارزش تولیدات به واسطه کاهش تعداد تولید، علی‌رغم تثبیت نسبی نرخ ارز در ۶ ماه گذشته،قیمت محصولات خود را به شکل قابل‌ملاحظه‌ای افزایش داده است.

علوی راد تصریح کرد: بنابراین در شرایطی که تولید سواری در ۴ ماهه اول سال ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال قبل بالغ‌بر ۴۰ درصد کاهش یافته و واردات خودرو نیز متوقف است، افزایش قیمت از منظر رعایت حقوق خریداران در بازار خودرو محل مناقشه خواهد بود.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟