کدخبر: 406167 192

رکنا: با بالا گرفتن تنش میان آنکارا و واشنگتن، ­ارزش لیر ترکیه در برابر دلار آمریکا در معاملات روز جمعه باز هم سقوط کرد و به پایین‌ترین سطح خود رسید.

به گزارش گروه اقتصادی رکنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، با بالا گرفتن تنش میان آنکارا و واشنگتن و تاثیر این تنش بر بانک‌های اروپایی که در ترکیه شعبه دارند، ­ارزش لیر ترکیه در برابر دلار آمریکا در معاملات روز جمعه به پایین‌ترین سطح تاریخی خود رسید.

لیر ترکیه در معاملات جمعه بیش از 6 درصد از ارزش خود را در برابر دلار آمریکا از دست داد. در معاملات امروز هر شش لیر ترک در برابر یک دلار آمریکا داد و ستد می‌شد. اما بعدا ارزش آن مقداری افزایش یافت و هر 5.9 درصد لیره ترک در برابر یک دلار آمریکا معامله شد.

لیر ترکیه از اول امسال تاکنون بیش از یک سوم ارزش خود را در مقابل دلار آمریکا از دست داده است. واحد پول ترکیه در معاملات روز گذشته نیز پنج درصد ارزش خود را از دست داده بود.

این سقوط Fall ارزش چند ساعت بعد از سخنرانی برات البایراک، وزیر دارایی ترکیه (داماد رجب طیب اردوغان)، روی داد. وی قرار است الگوی اقتصادی جدیدی را برای کشور ارائه کند.

همچنین این سقوط در حالی روی داد که رئیس‌جمهور ترکیه عامل سقوط ارزش لیره ترکیه را تبانی برخی شرکت‌ها می‌داند، اما اشاره به نام آن‌ها نمی‌کند.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟


اخبار مرتبط