آتش، بازی نیست / آماده باش کامل مرکز سوانح و سوختگی ولایت رشت برای چهارشنبه آخر سال+ فیلم
حجم ویدیو: 77.30M | مدت زمان ویدیو: 00:01:26

به گزارش رکنا از گیلان، دکتر علی علاسوند روز یکشنبه در نشست خبری در جمع خبرنگاران  با تشریح خدمات‌رسانی مرکز آموزشی، درمانی و پژوهشی ولایت رشت “سوانح و سوختگی” افزود: این مرکز رهاورد سفر مقام معظم  رهبری در   سال 1386با هزینه ی   50 میلیارد ریال است که  با 25 پزشک متخصص و فوق تخصص و 7 پزشک عمومی در بخش های مختلف اعم از سوختگی، جراحی پلاستیک، فک و صورت خدمات ارائه می دهند.

وی با اشاره به فعالیت حدود 300 نیرو در شیفت های مختلف در  مرکز سوانح و سوختگی ولایت رشت خاطر نشان کرد: نزدیک 155 نیرو در بخش درمانی و 145 نیرو در بخش اداری فعالیت دارند.

ایشان همچنین  با بیان اینکه مرکز آموزشی، درمانی و پژوهشی ولایت رشت تنها مرکز سوختگی در گیلان است، افزود : علاوه بر خدمت رسانی به گیلانیها از استان‌های همجوار دیگر نیز  بیمارانی به این مرکز ارجاع می‌شوند ، و در سال گذشته علاوه بر خدمات سرپایی به بیماران، مجموعا 900 بیمار در مرکز سوانح و سوختگی ولایت رشت بستری شدند. 

دکتر علاسوند، با اشاره به آمادگی این مرکز در طول سال برای خدمات‌رسانی به بیماران اظهار کرد: تمامی نیروهای ما در چهارشنبه سوری  به صورت کامل و  ویژه آماده‌باش هستند.

ایشان  با اشاره به تعداد مراجعه کنندگان در چهارشنبه سوری سال قبل گفت: مجموعا در چهارشنبه سوری سال قبل  29 نفر از گروه‌های سنی مختلف به خصوص رده سنی 13 تا 14 به این مرکز مراجعه کرده اند و بجز  یک نفر که بستری شد بقیه با درمان سرپایی مداوا شدند و در کل مراجعه کنندگان   آسیب به دستان و چشمها و اندامهای حیاتی همچون چشم بیشتر گزارش شده است.

دکتر علاسوند با تاکید بر مقوله ی اموزش و پیشگیری گفت : ما نیز در این زمینه اقداماتی را از جمله اطلاع رسانی از طریق صدا و سیما، حضور در مدارس جهت آموزش به دانش آموزان توسط تیم سلامت، و هماهنگی باشهرداری رشت و برپایی غرفه های آموزشی در روزهای دوشنبه و سه شنبه در پیاده راه فرهنگی رشت. 

رئیس بیمارستان سوانح و سوختگی ولایت رشت باتوجه به نقش مهم خانواده ها در کاهش صدمات ناشی از چهارشنبه سوری اظهار کرد: خانواده‌ها با گفتگو با فرزندان خود و در مورد  عواقب جبران ناپذیر حوادث چهارشنبه سوری و کنترل رفتارهای هیجانی فرزندان خود و حاضر بودن در کنار آنها میتوانند نقش بسزایی داشته باشند.

دکتر علاسوند از مردم خواست تا در صورت بروز حوادث چهارشنبه‌سوری یا هر گونه سوختگی در وحله اول خونسردی خود را حفظ کنند و در صورت بروز سوختگی سطحی از مالیدن موادی از جمله روغن، سیب‌زمینی رنده شده و گذاشتن یخ بر روی سطح آسیب خودداری کنند.

وی، بهترین کار را نگهداشتن عضو سوخته به مدت ۲۰ دقیقه زیر شیر آب سرد و استفاده از پماد سوختگی و پوشاندن آن با دستمال تمیز عنوان کرد و افزود: از ترکاندن تاول‌های ناشی از سوختگی جلوگیری شود زیرا این مهم موجب عفونت ثانویه می‌شود و در صورت شدت صدمات وارده با اورژانس تماس گرفته و بیمار را به مرکز درمانی منتقل کنند.

مرجان گودرزی /گیلان 

کدخبر: 876917
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟