به گزارش رکنا از لرستان؛ صبح امروز دکتر صالح در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در لرستان، اظهار داشت: هدف از سفر به لرستان فراهم سازی شرایط برای بهره مندی واحدهای تولیدی از صندوق توسعه ملی و کمک به این واحدها در راستای دریافت تسهیلات ارزی است.

وی افزود: صندوق توسعه ملی به دنبال شناسایی مناطق مستعدی است که در شرایط عادی روند سرمایه‌گذاری در آنها انجام نشده تا بتوان نقش خود را برای کمک به توسعه کشور ایفا کند.

معاون صندوق توسعه ملی ادامه داد: لرستان از آن دست مناطقی است که متناسب با سایر نقاط کشور سرمایه گذاری برای توسعه در آن انجام نشده، از این رو با هدف شناخت نقاط مستعد سرمایه گذاری، برنامه سفر سه روزه به لرستان در دستور کار قرار گرفت.

صالح با اشاره به اینکه در مدت حضور در لرستان از برخی واحدهای تولیدی و صنعتی که برای ادامه فعالیت خود مشکل داشتند، بازدید میدانی به عمل آمد، افزود: در نظر است تا واحدهای تولیدی استان که در زمینه تامین منابع مالی دارای مشکل هستند، اقدامات اساسی در جهت کمک به آنها صورت پذیرد.

معاون صندوق توسعه ملی با بیان اینکه صندوق توسعه ملی نهادی است که وظیفه تامین مالی را بر عهده دارد، گفت: به منظور رفع مشکلات واحدهای تولیدی لرستان تامین منابع تا سقف ۵۰۰ میلیون دلار برای سال جاری اختصاص یافته که در صورت تقاضا در اختیار این واحدها قرار می‌گیرد و به منظور استفاده از این اعتبار لازم است قرارداد عاملیت با بانک ها بسته شود . 

صالح تاکید کرد: با اجرای برنامه های صندوق توسعه ملی، لرستان به عنوان یک استان پایلوت در نظر گرفته خواهد شد تا مناطق توسعه نیافته آن مورد حمایت و کمک قرار گیرند . 

وی بیان داشت: لرستان بواسطه موقعیت جغرافیایی و قرار گرفتن درکریدور جنوب به شمال و مرکز کشور و همچنین استعدادهای بسیاری که دارد برای سرمایه گذاری مناسب بوده و افق روشنی برای توسعه آن متصور است .

ضرورت توجه ویژه صندوق توسعه ملی به بخش خصوصی لرستان

حسین سلاح ورزی نیز در این جلسه که در اتاق بازرگانی،صنایع، معادن و کشاورزی لرستان برگزار شد، اظهار کرد: صندوق توسعه ملی یک ابداع، اختراع یا نوآوری از سمت ایران نبوده بلکه در بسیاری از کشورهای دیگر این تجربه اجرایی شده است و در این راستا ذخیره قابل توجهی کسب کردند.

وی با بیان اینکه یکی از اصلی‌ترین محل‌های مصرف منابع صندوق توسعه ملی در لرستان است ادامه داد: فلسفه و نگاه قانون گذار در صندوق توسعه ملی یک دیدگاه درست است که این مهم نباید فراموش شود چراکه منابع صندوق با مشکل مواجه خواهد شد.

وی بیان کرد: برخی افراد امکان بازگشت تسهیلات دریافتی از این صندوق را نداشتند و با مشکلاتی روبه‌رو شدند که اکنون بازنگری چگونگی ساز و کار این صندوق در راستای تعامل سازنده با بنگاه‌ها و بخش خصوصی در دستور کار قرار دارد.

سلاحورزی گفت: اساسنامه صندوق توسعه ملی بر این اساس است که ذخیره آن دلاری باشد و منابع آن باید بصورت ارزی به صندوق بازگردد بنابراین نباید منابع به صورت ریالی باز پس گرفته شود.

وی افزود: جهش های ارزی خارج از اراده و اختیار بنگاه‌ها بوده و در برخی از حوزه‌ها به دلیل شرایط خاص کشور ممنوعیت صادرات به وجود آمده است بنابراین درآمد ارزی وجود ندارد که دولت باید ساز و کار جبران پوشش ریسک برای بنگاه ها را در نظر بگیرد تا منابع به صورت دلاری به صندوق باز گردد.

مهدی زکی‌پور/لرستان

کدخبر: 827543
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟