اصفهان شهر جهانی صنایع دستی است

به گزارش رکنا از اصفهان،مرتضی نصوحی در آئین افتتاحیه نمایشگاه هنرهای سنتی و صنایع دستی بومی شهرهای اصفهان و بندرعباس اظهار کرد: بعد از دو سال که کشور درگیر شرایط کرونایی بود در حال حاضر شرایط به نحوی فراهم شد که موفق به برگزاری نمایشگاه هنرهای سنتی و صنایع دستی شدیم.

وی با اشاره به لزوم توسعه و ترویج صنایع دستی گفت: با مشارکت همه نهادها و ارگان‌های مرتبط چون اداره کل میراث و صنایع دستی، اداره کل فنی وحرفه‌ای، اتاق بازرگانی و اتحادیه صنایع دستی رویدادهایی را برای توسعه و ترویج صنایع دستی در این هفته اجرا می‌کنیم.

دبیرهنرواره صنایع دستی شهراصفهان تصریح کرد: قریب به ۱۷ برنامه به مناسبت هفته صنایع دستی طراحی شد که از پنج شنبه گذشته با عنوان نمایشگاه صنایع دستی و هنرهای مردمی در باغ غدیر آغاز و تا ۲۷ خرداد ادامه خواهد داشت.

وی در تشریح دیگر برنامه های شاخص هفته صنایع دستی گفت: تجلیل از پیشکسوتان صنایع دستی که برای تعدادی از آن‌ها با حضور در منازلشان این اقدام صورت می گیرد ومابقی در مهمانسرای عباسی تقدیر می‌شوند و افتتاحیه نمایشگاه هنرهای سنتی و صنایع دستی در باغ چهلستون از دیگر برنامه‌ها است.

نصوحی تصریح کرد: اصفهان شهرجهانی صنایع دستی است؛ باید بتوانیم با توسعه ارتباطات شبکه ای به موضوع هنر صنایع دستی کمک کنیم که لازمه آن برگزاری جلسات بین هنرمندان و در ادامه نمایشگاه است؛ نمایشگاه مشترک بین اصفهان و بندرعباس دراین راستا برنامه ریزی شده است.

وی ادامه داد: مجموعه ای از کارگاه‌های آموزشی برای صنف صنایع دستی پیش بینی شده است که با موضوع خلاقیت در صنایع دستی آغاز شده است.

دبیرهنرواره صنایع دستی شهراصفهان، خاطرنشان کرد: این کارگاه‌های آموزشی با موضوعات صادرات و ارزآوری و مباحث اقتصادی با مشارکت اتاق بازرگانی درحال برگزاری است. دوره ای دیگر در زمینه مالیات در حوزه صنایع دستی با همت اداره کل میراث فرهنگی نیز برگزار خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: همزمان پیش بینی برگزاری کارگاه آموزشی در چندین نقطه شهری را به صورت ورکشاپ باحضور هنرمندان رسته‌های مختلف را برای جذب آحاد مردم و اقشار کرده‌ایم تا حداقل یکبار فرصت آشنایی با صنایع دستی را پیدا کنند.

نصوحی خاطرنشان کرد: ایوان ارگ جهان نما، باغ غدیر، میدان جلفا و گذرفرهنگی چهارباغ از جمله نقاط شهری است که این اتفاق خوب برگزار خواهند شد.

نصوحی ادامه داد: رونمایی از زیورآلات اشک زاینده‌رود در راستای ترویج ساخت آن، چاپ و توزیع «مجله فیروزه» به دو زبان فارسی و انگلیسی برای ۳۰۰ نفر از اعضای شبکه شهرهای خلاق جهان، ساخت و تولید پلاک‌کوب شهر خلاق اصفهان توسط کمیسیون ملی یونسکو–ایران، رونمایی از کلیپ راسته که به تشریح جهت هویت‌بخشی به شهر در راستای برند صنایع دستی و هنرهای مردمی و برگزاری آئین رونمایی و جانمایی آن و حضور و مشارکت مردم در کارگاه‌های هنرهای صنایع دستی از دیگر اقدامات در نظر گرفته شده برای هفته صنایع دستی است.

 

وی تاکید کرد: با پایان برنامه‌ها در هفته جهانی صنایع دستی، دو رویداد مرتبط با صنایع دستی و مکانیسم مسابقه طراحی شده که در روزهای آتی اطلاع رسانی خواهد شد. امروز از پوستر مسابقه «طرح زیوری برای اصفهان» و مسابقه طراحی المان های شهری که در روزهای آتی اتفاق خواهد افتاد رونمایی شد.

باید میراث کهن اصفهان را زنده کنیم

در ادامه عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: اقتصاد فرهنگی، اقتصادی است که آب‌بر نیست و آلایندگی ندارد و پتانسیل ایجاد ارزش افزوده نیز دارد و می‌توانیم با داشتن نگاهی ویژه به اقتصاد فرهنگی، زندگی و زیست شهروندان را با شرایط حاضر استان و کشور منطبق کنیم.

مهدی طغیانی اظهار کرد: در گذشته این شهر دارای بیش از ۲۰۰ نوع هنر دستی بوده ولی امروز متأسفانه کمتر از ۵۰ عدد از آنها باقی مانده است، همیشه احیای آن ۲۰۰ هنر دستی از دغدغه‌های اصلی من بوده تا این میراث گرانبها را به نسل‌های بعد انتقال دهیم.

وی گفت: نکته قابل توجه و وجه تمایز صنایع دستی آن روزگار و صنعت امروز، تولید انبوه است؛ در حقیقت تلفیق هنر و صنعت به دست انسان صورت پذیرفته تا روح انسانی به این اشیا دمیده شود.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: صنایع دستی و میراث به جای‌مانده را جزو فرهنگ و پاره تن هویت خود می‌دانیم.

وی تصریح کرد: امروزه اقتصاد، صنعتی مبتنی بر صنایع پایه است و سهم درآمدی استان، ابتدا بر محور صنعت و سپس بر بخش خدمات متکی است. اصفهان پتانسیل برداشتن گام‌های مؤثر در حوزه اقتصاد فرهنگی را دارد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: اصفهان می‌تواند سهم ایجاد ارزش از حوزه صنایع دستی و هنر خود را ارتقا دهد و از این طریق درآمد کسب کند تا در نهایت شاهد شکوفایی اقتصاد فرهنگی باشیم.

وی ادامه داد: اقتصاد فرهنگی، اقتصاد آب‌بر نیست و آلایندگی ندارد و پتانسیل ایجاد ارزش افزوده نیز دارد و می‌توانیم با داشتن نگاهی ویژه به آن، زندگی و زیست شهروندان را با شرایط حاضر استان و کشور منطبق کنیم.

هفته صنایع دستی، فرصتی برای تقویت مزیت‌های رقابتی است

عضو هئیت رئیسه شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: هفته صنایع دستی فرصت خوبی است که با استفاده از همه ابزارها، مزیت رقابتی خود را تقویت کنیم.

علی صالحی اظهار کرد: پررنگ‌ترین نمود تمدن و هویت یک شهر اسلامی، در حوزه فرهنگ آن است و فرهنگ بر مبنای یک ارزش والا چون هنر ترسیم می‌شود.

وی تصریح کرد: مهمترین شاخصه‌های یک فرهنگ را در رگه‌های هنری آن می‌توان ترسیم کرد؛ البته هنر جز ذوقی که از دست هنرمند تراوش می‌کند و تبدیل به آثار فاخری می‌شود که نماد تمدن و هویت یک ملت خواهد بود، نیست.

عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر اصفهان، تصریح کرد: هنرمند مخاطب خود را نه با یک اثر و شیء سخت که ما آن را صنایع دستی می‌نامیم، بلکه با تمدن و فرهنگ آشنا می‌کند.

صالحی ادامه داد: از قرن‌های پیش تا به امروز چنین هنرهایی که سابقه آنها چه بسا از طول عمر برخی کشورها بیشتر است به یک مهد هویت‌ساز تبدیل شده و در صورتی که بخواهیم برای حفظ کشور و اعتلای سرزمین تلاش کنیم، باید در راستای تقویت این مزیت رقابتی و نقطه ثقل در حوزه هنر و صنایع اهتمام ورزیم.

وی افزود: امروزه در مقابل تهاجمی ادراکی و شناختی قرار گرفته‌ایم؛ جهان غرب با مزیت رقابتی خود تحت عنوان "پویایی نمایی" از سنین کودکی شروع به انتقال فرهنگ می‌کند؛ چرا ما نباید از این توانایی‌های خود برای انتقال پیام و دفاع از هویت و فرهنگ خود بهره ببریم.

وی گفت: در روزگاری که مزیت رقابتی در اقتصاد حرف اول را می‌زند و جهانی‌سازی درصدد است نفت را به عنوان مزیت اقتصادی کشورهای جهان سومی معرفی کند، باید در مقابل الگویی که سازه‌های بتنی را جایگزین هویت‌های محلی ما، موسیقی‌های وارداتی را به جای موسیقی سنتی و کالاهای جعلی را جایگزین صنایع دستی اصیل ما کرده است، هوشیار باشیم و در درجه اول.

وی تصریح کرد: باید به این نکته بیاندیشیم که چرا ۵۲ درصد از صادرات این شهر از جنس فولاد و چدن است و اسمی از صنایع‌دستی در گروه بندی‌های صادراتی شهر نیست، باید به نقطه‌ای برسیم که فرهنگ و هنر خود را صادر کنیم و هم از این صادرات فرهنگ خود، ارزش آفرینی اقتصادی کنیم‌.

 

عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر اصفهان در پایان اظهار کرد: اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان در حوزه سیاست‌گذاری تلاش می‌کنند تا به این سخنان جامعه عمل پوشانده و در ایده شهر همگرا، از تلاش همه ارگان‌ها، خاصه اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان بهره ببریم تا بتوانیم در این فرصت محدود، حق مطلب را ادا کنیم

سلیقه جامعه هدف خود را گم کرده‌ایم

مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان گفت: در هیچ عصر و زمانی جایگاه هنر کم‌رنگ نمی‌شود، اما در جامعه‌ای که همه به دنبال ایجاد ناامیدی هستند، باید از هنر و هنرمندان صنایع دستی، هویت، تاریخ و فرهنگ خود مراقبت کنیم.

علیرضا ایزدی در آئین افتتاحیه نمایشگاه هنرهای سنتی و صنایع دستی بومی شهرهای اصفهان و بندرعباس در باغ‌موزه چهلستون، با تبریک روز هنرهای سنتی و صنایع دستی به‌ویژه هنر فرش‌، اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب از ۳۱۰۰ سال سابقه تمدنی ایران‌زمین بیاناتی دارند که دقیقاً مطابق با سابقه هنرهای سنتی و صنایع دستی در ایران کهن است.

وی افزود: هنرهای سنتی ایران زمین، گوهرهایی ارزشمند از عناصری بی‌هویت چون ورق و فولاد هستند و به تعبیر شاعر و عارف، حضرت مولانا همان خاکی است که از آن مستی می‌افزاید.

مدیرکل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان با بیان اینکه هنرهای سنتی و صنایع، سابقه‌ای به قدمت تاریخ نیاکان ما دارد، گفت: در هیچ عصر و زمانی جایگاه هنر کم‌رنگ نمی‌شود، اما در جامعه‌ای که همه به دنبال ایجاد ناامیدی هستند، باید از هنر و هنرمندان صنایع دستی، هویت، تاریخ و فرهنگ خود مراقبت کنیم.

وی با بیان اینکه امروز هنر صنایع دستی و سنتی جامعه ما با افتخار، در دنیا حرفی برای گفتن دارد، اما خون دل‌ها برای رسیدن به این جایگاه خورده شده است، خاطرنشان کرد: امروز اگر سخن از هنر فرش می‌زنیم نمی‌توان از نقش هنرمندان برجسته‌ای چون «عیسی‌خان بهادری» در رونق و صادرات آن غافل شویم.

ایزدی تصریح کرد: یکی از مشکلات هنرهای سنتی و صنایع دستی در ایران امروز این است که سلیقه جامعه هدف خود را گم کرده‌ایم یا درباره آن مطالعه نمی‌کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان افزود: اتفاقی که در هنر فرش ایران زمین شاهد هستیم همین موضوع است، کشورهایی چون چین، سلیقه‌سنجی کردند و مطابق با سلیقه امروز جهانیان از جمله اروپایی‌ها نقشه فرش کشیدند و بافت انجام دادند و بازارهای هدف جهانی را تصرف کردند.

وی افزود: هنرمند یعنی کسی که قدرت خلق کردن را از خالق خود آموخته و از یک ورق بی‌هویت، یک هویت جدید برای شهر و تمدن خود به وجود آورده است و برای سرزمین خود مانایی ایجاد می‌کند.

 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان گفت: نیازمند چنین هنرمندانی برای تثبیت هویت و تمدن خود و تقویت ریشه خویش هستیم چراکه آنچه باعث مانایی و ماندگاری هویت ایران در طول تاریخ شده است، هنر هنرمندان این سرزمین کهن و باستانی است.

 

اصفهان -بهمن راعی

آیا این خبر مفید بود؟