میزان فطریه بر اساس نظر آیات عظام جوادی آملی و سبحانی

به گزارش رکنا از قم، پایگاه اطلاع رسانی آیت‌الله عبدالله جوادی آملی نظر این مرجع تقلید پیرامون میزان زکات فطره و همچنین کفاره غیرعمد و کفاره عمد روزه را اعلام کرد.

 

بنابر اعلام دفتر مرجعیت آیت الله العظمی جوادی آملی، مبلغ فطریه برای هر نفر حدود سه کیلو گندم ، جو ، برنج ، خرما، کشمش و مانند آن ها؛ یا قیمت آن هاست که در هر مکانی ، قیمت خاص خود را دارد.

 

همچنین مبلغ مربوط به کفاره (افطار روزه) غیرعمد (گندم) روزی ۸۰۰۰ تومان و کفاره عمد روزی ۴۸۰.۰۰۰ تومان تعیین شده است.

دفتر آیت‌ الله جعفر سبحانی از مراجع تقلید در اطلاعیه‌ای میزان و مبلغ فطریه سال ۱۴۰۱ را اعلام کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی این مرجع تقلید، در این اطلاعیه آمده است: کسی که موقع غروب یعنی قبل از غروب شب عید فطر گرچه به چند لحظه باشد بالغ و عاقل و هشیار است و فقیر و بنده کس دیگر نیست، باید برای خودش و کسانی که نان‌خور او هستند، هر نفری یک صاع که تقریباً سه کیلو است، گندم یا جو یا خرما یا کشمش یا برنج یا ذرت و مانند اینها به مستحق بدهد و اگر پول یکی از اینها را هم بدهد، کافی است.

 

در ادامه یادآور شده است: پیرو سوال‌های مکرر مومنان از دفتر آیت‌الله سبحانی به اطلاع می‌رساند، میزان زکات فطره برای هر نفر، یک صاع که تقریبا سه کیلو گندم یا برنج یا جو یا خرما یا کشمش یا ذرت و مانند اینها است، مکلف است پول یکی از اینها را طبق قیمتی که در محل خودش دارد، محاسبه کرده و به فقیر بپردازد.

 

در پایان تاکید شده است: میزان زکات فطره برای هر فرد سه کیلوگرم است، مبلغ آن نیز برای فطریه بدل از آرد ۴۰ هزار تومان می‌باشد.

نظری / قم

آیا این خبر مفید بود؟