تولید مستند میراث جهانی قنات قصبه گناباد برای یک شبکه فرانسوی

به گزارش خبرنگار رکنا ، رسول صنوبری در این خصوص افزود: با هدف معرفی جاذبه‌های تاریخی کشور زیبا و پهناور ایران وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و دفتر امور پایگاه‌های جهانی با همکاری موسسه «بُن پیوش» فرانسه مستندی بنام "ایران از بالا" را در دست تهیه و تدوین دارد.

وی ادامه داد: در این مستند قنات قصبه گناباد به‌عنوان عمیق‌ترین قنات ایران و جهان از شبکه آرته فرانسه به علاقه‌مندان و شهروندان فرانسوی و دیگر کشورهای اروپایی معرفی می‌شود.

صنوبری اظهار کرد: این مستند به کارگردانی آقای پیترلاتزکو و خانم مرضیه نمینی در دست تهیه است.

مدیر پایگاه میراث جهانی قنات قصبه گناباد تصریح کرد: تصویر برداری این گروه مستندساز با همکاری پایگاه میراث جهانی قنات قصبه گناباد در حوزه قنات قصبه انجام شد.

صنوبری با اشاره به نقش میراث جهانتی در توسعه گردشگری یادآور شد: میراث جهانی قنات قصبه گناباد ضمن معرفی فرهنگ، تاریخ و هنر خود به جهان، با جذب گردشگر باعث ورود ارز و توسعه کشور می‌شود.

وی با بیان این‌که تاکنون ۱۴۸ مورد از مجموع ۲۵۰ اثر تاریخی شناسایی شده گناباد در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده‌ است، تصریح کرد: ۶۰ مورد از آثار تاریخی شهرستان گناباد پیشینه چند هزار ساله دارند که در این میان قنات قصبه به عنوان تنها مورد ثبت شده از خراسان رضوی در فهرست آثار جهانی یونسکو از جایگاه خاصی برخوردار است.

این قنات به طول ۳۳ کیلومتر، از سه رشته اصلی به نامهای قصبه، دولاب نو و دولاب کهنه تشکیل شده است که مجموعا ۴۷۲ میله چاه دارد. حفر کانالی با این عظمت با ژرفنای بیش از ۳۲۰ متر با کم ترین خطا در مسیر یا شیب بندی از عصر هخامنشیان، مؤید نبوغ ایرانی و شاهکاری بی نظیر در سراسر جهان است.

قنات های شگفت انگیز گناباد که تاریخ آن حداقل به ۲۲۵۰ سال پیش باز می‌گردد، عمیق‌ترین و یکی از پر آب‌ترین قنات‌های ایران است که با توجه به این ویژگی ها در پرونده قنات های یازده‌گانه ایران در تاریخ ۲۵ تیرماه ۱۳۹۵ (۱۵ جولای ۲۰۱۶ میلادی) در چهلمین اجلاس کمیته میراث جهانی در شهر استانبول ترکیه به عنوان بیستمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

گناباد در فاصله ۲۸۵ کیلومتری جنوب مشهد مرکز استان خراسان رضوی قرار دارد.

آیا این خبر مفید بود؟