انتقال هوایی "قلب پیوندی" نام آور گیلانی به‌تهران

به گزارش رکنا رشت، این اهدای اعضا با رضایت خانواده ایثارگر زنده یاد "یاسر مرزی گذار" اهل ماسال در بیمارستان آموزشی درمانی رازی رشت و توسط تیم متخصص و مجرب انجام شد. 

عملیات انتقال بافت پیوندی قلب با همکاری اورژانس هوایى سازمان اورژانس کشور، دانشگاه علوم پزشکی گیلان، اورژانس 115 گیلان، اداره پیوند وزارت بهداشت  انجام پذیرفت. 

 قلب مرد  35  ساله ی که متاسفانه بر اثر سقوط دچار مرگ مغزی شده بود، از طریق اورژانس هوایی به تهران منتقل شد تا در بیمارستان امام خمینی به یک مرد 34 ساله پیوند زده شود.

با هماهنگی سازمان اورژانس کشور و مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی گیلان، تیم مربوطه برای انجام عملیات انتقال قلب اهدایی از تهران به سمت رشت پرواز کردند که با انجام عملیات جداسازی قلب در بیمارستان آموزشی درمانی رازی رشت، عضو اهدایی به تیم انتقال در فرودگاه تحویل داده و توسط جت (کمتر از 1 ساعت) به بیمارستان امام خمینی تهران منتقل شد. 

در این راستا، دو کلیه این نام آور گیلانی، به مردی ۳۸ ساله و نوجوانی ۱۶ ساله پیوند زده شد و کبد وی نیز برای پیوند به بیمار نیازمند برداشته شد و اینچنین جاودانه شد. 

"گفتنی است؛ هر فرد مرگ مغزی می‌تواند با اهدای اعضای خود جان ۸ تا ۵۳ نفر را نجات دهد. در ایران، سالانه حدود ۵ تا ۸ هزار نفر، جان خود را با مرگ مغزی از دست می‌دهند که نیمی از آنان یعنی حدود ۳هزار نفر، اعضای قابل پیوند دارند؛ ولی متاسفانه نهایتا ۱۰۰۰ خانواده یعنی یک سوم راضی به اهدای عضو می‌شوند و دو سوم خانواده‌ها با عدم رضایت خود، موجب خاکسپاری بیش از ۷هزار عضو قابل پیوند در سال می‌شوند. این در حالی است که بالغ بر ۲۵هزار بیمار نیازمند پیوند در لیست‌های انتظار اعضای مختلف وجود دارند که متاسفانه روزانه ۷ تا ۱۰ نفر از آنان یعنی هر دو تا سه ساعت یک نفر، به دلیل نرسیدن عضو پیوندی فوت می کنند."

رشت/مرجان گودرزی 

آیا این خبر مفید بود؟