40 کانتینر میگوی بوشهر در آتش سوخت

به گزارش رکنا از بوشهررییس انجمن صادرکنندگان آبزیان بوشهر با تایید این خبر گفت: به علت ملاحظات موجود در شفاف سازی آمار دقیق صادرات شرکت ها، هنوز میزان دقیق خسارت وارده به شرکت ها و صادرکنندگان هم استانی قطعی نشده، ولی برآوردها حکایت از آن دارد که بالغ بر ٤٠ کانتینر یخچالی به ارزش میانگین هرکدام ٥ میلیون دلار متعلق به صادرکنندگان آبزیان بوشهری در این حادثه ازبین رفته است.

 جسین زارعی ادامه داد: به دلیل تحریم ها، با توجه به عدم پوشش بیمه ای و تعهدنامه هایی که صادرکنندگان باید در ابتدای بارگیری به شرکت های کشتیرانی انجام دهند، به نظر می رسد که علاوه بر خسارت اصل بار، خسارت کانتینرهای خالی هم متوجه صاحبان کالا می باشد.

 

  • PREV
  • 1 of 2
  • NEXT

 

زارعی درباره ابعاد این حادثه بیان کرد: این محموله ها که تعداد زیادی از آن متعلق به کارخانجات و صادرکنندگان بوشهری بود، پس از بارگیری از مبداء بندرعباس به جبل علی (دبی) و پس از آن با کشتی پرچم سنگاپور به بندر هزیزه (هندوستان) رفت و قرار بود از بندر کلومبو (سریلانکا) به بندر کلانگ (مالزی) تحویل و تخلیه تا به چین ارسال شود که در نزدیکی سریلانکا دچار آتش سوزی شد. به گفته وی، علت بروز آتش سوزی، وقوع انفجار درون کشتی MV X-Press Pearl اعلام کرد و گفت که در جریان این حادثه ۲ نفر مجروح شدند، ولی پس از تلاش هفت روزه برای خاموشی حریق، چیزی از محموله ها باقی نماند.

وی تصریح کرد: هر ساله صادرات آبزیان استانهای جنوبی به چین بواسطه تحریم های کشتیرانی با صرف هزینه های گزاف و بدون هیچگونه پوشش بیمه ای با کشتی های کانتینربر دارای پرچم کشورهای دیگر و بعضاً با توقف های طولانی در چند بندر بین راهی انجام می گیرد که یکی از عواقب آن مشابه حادثه اخیر و از دست رفتن سرمایه صادرکنندگان می باشد.

بوشهر/جعفری

آیا این خبر مفید بود؟