کهکشانی ها کدخبر: 915 ارسال پرینت 82

رکنا: دانشمندان فضایی سیاره نهم منظومه شمسی را در اعماق کهکشان کشف کردند.

این سیاره پنهان که 10 برابر بزرگ‌تر از زمین است از نظر ساختار و ویژگی به اورانوس و نپتون شباهت دارد.

این سیاره تازه کشف شده را «سیاره نهم» نامگذاری کرده‌اند و هنوز دانشمندان به صورت مستقیم موفق به شناسایی آن نشده‌اند و ویژگی‌های آن را از طریق شبیه‌سازی مدل کامپیوتری به دست آورده‌اند.

براساس آخرین مشاهدات کهکشانی، نپتون که دورترین سیاره نسبت به خورشید است در فاصله 8/2 میلیارد مایلی خورشید قرار دارد و این سیاره تازه کشف شده 20 برابر این فاصله از خورشید دور است.

پروفسور مایک براون و دکتر کنستانتین باتیگین این سیاره نهم را کشف کرده‌اند.

تحقیقات کهکشانی نشان داده است عطارد نزدیک‌ترین و تندروترین سیاره منظومه شمسی و همسایه خورشید هر 88 روز یکبار به دور خورشید می‌چرخد و نپتون نیز که دورترین و سردترین سیاره منظومه ما است که چرخش آن تقریباً 186 سال طول می‌کشد تنها یک بار از زمان کشف آن در سال 1864 میلادی یک دور کامل به دور خورشید چرخیده است.

به گفته دانشمندان، سیاره نهم و تازه کشف شده منظومه شمسی 20 هزار سال طول می‌کشد تا یک دور گردش به دور خورشید را کامل کند و همین دوری نیز سبب شده که تا به حال ناشناخته بماند. کشف جدید با مشاهده اجرام در «کمربند کوپیر» و در منطقه‌ای در فضای بیرونی مدار نپتون به دست آمده است.

دانشمندان فضایی معتقدند از سال پیش فرضیه 9 سیاره‌ای بودن منظومه شمسی مطرح شده بود اما با توجه به دوری این سیاره از خورشید که هسته مرکزی منظومه شمسی است اثبات فرضیه بسیار دشوار بوده است.ارسال نظر